Branża

Zieleń pojawia się w biurze

Beata Dziedzic, założycielka Wertykalni.pl.

Zieleń pojawia się w biurze

Rośliny coraz częściej stają się nieodłącznym elementem biurowego umeblowania. A gdyby tak połączyć zieleń w biurze z meblami jeszcze bliżej? Na pomysł integracji stolarki, roślin i rozwiązań IT wpadła firma Wertykalni.pl, która specjalizuje się w projektowaniu ogrodów wertykalnych. Dzięki wsparciu ze środków programu WoodInn zamierza działać wkrótce w segmencie meblowym.

Prawie jedną czwartą roku pracownicy biurowi spędzają w miejscach pracy. Biura, choć się zmieniają, nie zawsze jednak spełniają wysokie standardy jakości powietrza, ograniczania czynników stresogennych, dostępu do naturalnej zieleni czy po prostu bezpośredniego kontaktu z naturą. Zieleń w biurze wpływa na zdrowie użytkowników tych przestrzeni– zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Jestem architektem krajobrazu. Działam na rynku od ok. 10 lat. Przez ten czas obserwowałam malejącą ilość przestrzeni przeznaczaną na zieleń w biurze. Obecnie zaczyna się to zmieniać i zieleń znowu pojawia się we wnętrzach – zauważa Beata Dziedzic, założycielka Wertykalni.pl. Swoimi projektami chcemy poprawiać dobrostan, zdrowie i efektywność pracowników przynosząc naturę wspieraną najnowszą technologią, bezpośrednio do ich miejsc pracy.

Pomocne ma być w tym autorskie rozwiązanie integrujące meble biurowe z ogrodami wertykalnymi oraz nowoczesnymi systemami informatycznymi. Przygotowany przez zespół firmy projekt „Innowacyjny system mebli do przestrzeni komercyjnych z wbudowanym systemem ogrodu wertykalnego” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Woodinn finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Firma ma zresztą doświadczenie w rozwoju swojej działalności ze wsparciem środków unijnych.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Nowy produkt na rynek trafi za około 2 lata. Ma pomóc w efektywniejszym wprowadzaniu zieleni do biurowych wnętrz, a firmie wejść w nowy segment działalności – projektowania i produkcji mebli biurowych. Powstała w ramach projektu kolekcja ma łączyć funkcje użytkowe i ergonomiczne typowych mebli z dobroczynnym działaniem roślin na jakość powietrza.

Poszerzenie portfolio

Aranżacje ogrodów wertykalnych dopasowane do danego miejsca i jego użytkowników – to dotąd był główny obszar działalności start-upu Wertykalni.pl. Firma przygotowała własną linię rozwiązań 4Nature System – pionowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb do wnętrz biurowych, mieszkalnych, jak też 4Nature Smart – gotowe, mobilne moduły, które poza wnętrzami nadają się do ogrodu, na taras czy balkon. Projekt, który będzie mógł być zrealizowany z dofinansowania w ramach WoodInn, to dla warszawskiej marki wejście w nowy obszar działalności.

Meble będą wyposażone w dedykowany system do uprawy roślin w formie wertykalnej. Linia produktów będzie integrować ze sobą stolarkę i systemy zieleni z zaawansowaną technologią IT. Wdrożenie rozwiązań informatycznych, które wykorzystują technologię chmury z architekturą bezserwerową (PaaS) i aplikację zbudowaną w technologii ReactNative pomoże w kontrolowaniu parametrów i stanu roślin. Poza tym, że meble będą oczyszczać powietrze z pomocą roślin, to system zostanie wzbogacony o urządzenia do mechanicznej filtracji powietrza (m.in. eliminacja pyłów niskozawieszonych). Stosowanie roślin pozytywnie wpływa też na redukcję hałasu w biurze.

Choć wizualna strona projektu jest jeszcze tajemnicą, to twórcy zapewniają, że wzornictwo będzie stało na wysokim poziomie. Do współpracy zostaną zaangażowani uznani projektanci, a wytyczne funkcjonalne zostaną zebrane podczas badań przeprowadzonych wśród biur projektowych oraz potencjalnych użytkowników.

Na liście referencyjnej jest już ponad 100 realizacji. To zielone ściany zarówno w biurach, restauracjach czy wnętrzach prywatnych – np. Muzeum Powstania Warszawskiego, poznański Maraton, krakowski High5ive czy warszawski Topaz Lunch Bar. Firma postawi więc na wyróżniający design i łatwość montażu. Prostota i powtarzalność ułatwią późniejszą konserwację, a produkty będą zaprojektowane w sposób umożliwiający łatwą skalowalność i produkcję masową.

Uniwersalne i łatwe w obsłudze

Docelową grupą odbiorców nowego produktu będą użytkownicy biur. Dziś czas pracy w takiej przestrzeni to nawet 8-12 godzin dziennie, które spędza się w zamkniętych pomieszczeniach. A te nie zawsze gwarantują odpowiednie warunki dla zdrowia czy komfortowej pracy. Projekt nowych mebli wpisuje się w coraz popularniejszy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych trend biofilii (biophilic design). Polega to na wprowadzaniu roślin i projektowaniu, które ułatwia kontakt z przyrodą we wnętrzach. Zgodnie z ideami tej filozofii powstają biura i wyposażenie takich firm jak Google, Facebook czy Amazon.

Nasz nowy produkt trafi do wnętrz za pośrednictwem architektów wnętrz, projektantów, zarządców budynków, dyrektorów, pracowników działów HR. Stawiamy też na współpracę z innymi osobami mającymi wpływ na wybór elementów wyposażenia wnętrza biur. To oni są klientem z punktu widzenia procesu sprzedaży. Ze względu na dużą uniwersalność oraz łatwą obsługę nasz produkt można z powodzeniem stosować również w lokalach usługowych, hotelach, restauracjach, salonach spa, a także przez klienta prywatnego – przekonuje Beata Dziedzic.

Inteligentne rozwiązania i zieleń w biurze

Rozwiązanie ma oferować usługę poprawy dobrostanu pracownika opartą na policzalnym dla klienta ROI. Chodzi m.in. o wzrost wydajności, zmniejszenie zwolnień chorobowych, policzalne pozytywne odczucia pracowników wynikające z pracy w otoczeniu natury.

Nowe meble, podobnie jak dotychczas istniejące rozwiązania w ofercie firmy, będą oferować funkcję inteligentnego sterowania oraz integrację z istniejącym u klienta BMS (Building Management System). W przypadku mebli, które łączą w sobie funkcję ogrodu kluczowe jest dbanie o stan roślin. Systemy IT pozwolą je odpowiednio monitorować, a uzupełnieniem ma być usługa serwisowa . Choć klient może też samodzielnie dbać o stan roślin, a producent jedynie monitoruje zdalnie podstawowe parametry zieleni i w razie problemu informuje o konieczności interwencji. Nowe meble mają być dla przyszłych klientów maksymalnie bezobsługowe w zakresie pielęgnacji i łatwo dostępne. Model biznesowy uwzględnia więc alternatywny wariant finansowania produktu i usługi, oparty na opłacie abonamentowej, w której zawarty jest koszt produktu.

Badania i targi

Firma rozpoczyna właśnie badania nad wybranymi komponentami technologii. Testowane będą w środowisku zbliżonym do rzeczywistego przy współpracy z kilkoma firmami – m.in. Skanska, Business Link czy Tetris.

Zbadamy m.in. oczekiwania, potrzeb i preferencji użytkowników końcowych w zakresie wybranych komponentów technologii prototypu. Ocenimy wpływ wybranych komponentów (systemu ogrodów wertykalnych) na jakość powietrza (m.in.: temperatury, wilgotności, CO2 oraz pyłów zawieszonych) oraz na poprawę warunków pracy (m.in. wydajności pracy, samopoczucie). Wynikiem tego będzie opracowanie najbardziej optymalnego połączenia mebli i natury w zakresie poprawy dobrostanu i wydajności pracownika – mówi Beata Dziedzic.

O projekcie
Nazwa projektu: Innowacyjny system mebli do przestrzeni komercyjnych z wbudowanym systemem ogrodu wertykalnego.
Program z którego pozyskano dofinansowanie: Inteligentny Rozwój 2014-2020. Działanie 1.2 Sektorowe programy B+R. Konkurs WoodInn
Koszt projektu: 2.054.541,57 zł
Wartość dofinansowania ze środków UE: 1.551.737,35 zł

Firma już prowadzi badania przemysłowe we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego oraz Politechniką Śląską. Ich celem jest dokładne przebadanie oddziaływania roślin w biurach oraz poznanie potrzeb i preferencji użytkowników w kwestii projektowanych produktów. Pozwoli to na maksymalne dopracowanie mebli pod względem designu i funkcjonalności.

Nowe pomysły na zieleń w biurze

Projekt dofinansowany w ramach programu WoodInn ma zakończyć się pod koniec 2019 r. Jak zdradzają w Wertykalni.pl – gotowy produkt pojawi się na rynku już na początku 2020 r.

Jeden z ważniejszych etapów to testowanie linii pilotażowej. Chcemy wdrożyć do produkcji produkt kompletny i wysokiej jakości. Dlatego na koniec projektu zakładamy ponad 3 miesięczny okres testów na funkcjonalnych prototypach – mówią nam w Subito Advising, do której należy marka Wertykalni.pl.

Twórcy projektu założyli, że nowe meble powstaną przy współpracy z inwestorem branżowym – producentem mebli. Sama firma to start-up, którego głównym obszarem działania i badań jest łączenie technologii oraz natury, dopracowywanie wzornictwa oraz projektowanie produktu, najbardziej odpowiadającego rzeczywistym potrzebom użytkownika docelowego. Aby to osiągnąć firma korzysta m.in. z procesu Value Creation Design.

Zakłada on głęboką interakcję z użytkownikiem produktu i jego potrzebami. To one stanowią szkielet funkcjonalności. Sprawy związane z produkcją oraz dystrybucją chcemy realizować za pośrednictwem naszego inwestora, którego aktualnie poszukujemy – zdradza Beata Dziedzic.

Zainteresowani projektem zobaczą go np. na targach „Orgatec” pod koniec października tego roku. Tam będzie można zobaczyć kilka wstępnych prototypów systemu. Kolejnym elementem jest stworzenie platformy ICT która będzie nadzorować system pielęgnacji roślin. Prace nad nią trwają od stycznia i już udało się zrealizować kilka kluczowych punktów.

TEKST: Arkadiusz Kaczanowski

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2018