Branża

Z pozyskaniem pracowników mogą być problemy

Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska.

Z pozyskaniem pracowników mogą być problemy

Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska, o tym, w których sektorach gospodarki są największe problemy z pozyskaniem potrzebnych pracowników.

Od kilku lat polscy pracodawcy, szczególnie w sektorze produkcji i logistyki, sygnalizuje duże problemy związane z pozyskaniem potrzebnych pracowników. Chodzi szczególnie o stanowiska techniczne, ale także podstawowe stanowiska produkcyjne czy magazynowe. Spoglądając więc na same liczby, polski rynek pracy ma potencjał, aby zaproponować zatrudnienie wszystkim obywatelom Ukrainy w wieku produkcyjnym, którzy dotychczas znaleźli schronienie w Polsce.

W rzeczywistości jednak, mimo dostępności kandydatów, części z pracodawców może napotkać na problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Wyzwaniem jest bowiem profil kandydata. Większość trafiających do Polski uchodźców to kobiety, w dodatku mające pod opieką dzieci. O ile znajdą zatrudnienie w poszukującej pracowników branży turystycznej i gastronomicznej, o tyle już trudniej będzie z możliwościami pracy w produkcji czy logistyce.

Ze względu na specyfikę tych sektorów konieczna jest przede wszystkim zmiana profilu stanowisk, które nie zawsze odpowiadają możliwościom realizacji obowiązków przez kobiet. Dotyczy to m.in. czasu pracy, systemu zmianowego czy konieczności podnoszenia ciężarów. Są firmy, które – pomimo tych wyzwań – deklarują zatrudnienie i planują dostosować stanowiska. A to dobra wiadomość nie tylko dla uchodźców, ale także szerzej – dla kobiet.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polska wśród krajów europejskich jest na końcu zestawienia poziomu aktywności kobiet. Tą rzeczywistość, dzięki otwarciu się na zatrudnieniu uchodźców, zmienić może także wsparcie pracodawców dla osób opiekujących się dziećmi. To np. wprowadzenie mechanizmów dofinansowania opieki prywatnej czy tworzenie przyzakładowych punktów przedszkolnych.

Przepisy specustawy likwidują w zasadzie większość dotychczasowych formalności koniecznych przy zatrudnieniu pracowników z Ukrainy. Zastępują dotychczasowe procedury koniecznością zarejestrowania elektronicznie zatrudnienia osoby podlegającej tymczasowym przepisom. Nowelizacja przepisów wykreśliła ograniczenia, które powodowały, że z zapisów specustawy nie mogli skorzystać Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę inną niż ukraińsko-polska. Pomogło to rozwiązać trudną sytuację osób, które do Polski dotarły na przykład przez terytorium Słowacji lub innego kraju pośredniego.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2022