Design

Adam Pulwicki: sztuka to dopełnienie architektury

Adam Pulwicki, architekt wnętrz z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Adam Pulwicki: sztuka to dopełnienie architektury

Żyjemy w świecie pozbawionym wrażliwości i otwartości na sztukę, na jej realną, pozamaterialną wartość – mówi Adam Pulwicki, właściciel i główny projektant poznańskiej pracowni PULVA.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Promowanie twórczości artystycznej zawsze było istotnym elementem budującym tożsamość marki PULVA. Ale osób i instytucji, które cechuje takie podejście jest w naszym kraju za mało –  uważa Adam Pulwicki, architekt wnętrz, który poza byciem właściciel oraz główny projektant znanej poznańskiej pracowni jest wielowymiarowym człowiekiem: jest pasjonatem wysokogórskiej wspinaczki, joginem, melomanem i skrzypkiem. 

Projekt wnętrz Domu Kwadrantowego autorstwa Adama Pulwickiego i pracowni PULVA oraz KWK Promes i Roberta Koniecznego.
Projekt wnętrz Domu Kwadrantowego autorstwa Adama Pulwickiego i pracowni PULVA oraz KWK Promes i Roberta Koniecznego.

Pracownia PULVA otrzymała w 2020 nagrodę European Property Awards w kategorii Interior Design Private Residence za projekt wnętrz legendarnego już – w świecie współczesnej architektury – Domu Kwadrantowego autorstwa pracowni PULVA i Adama Pulwickiego oraz KWK Promes i Roberta Koniecznego. Rok później, te same wnętrza przyniosły Adamowi Pulwickiemu i pracowni PULVA statuetkę złotego Leonarda w kategorii domy i mieszkania prywatne podczas III edycji festiwalu Art in Architecture.

Sztuka według Adama Pulwickiego

W Domu Kwadrantowym – z jego białą, minimalistyczną bryłą i gigantycznymi przeszkleniami oraz prawie monochromatycznymi, ascetycznymi wnętrzami kojarzącymi się ze współczesną przestrzenią galeryjną – zagościły wielkoformatowe obrazy poznańskiej artystki Katarzyny Zygadlewicz i rzeźby, na czele z dynamiczną kompozycją w strefie dziennej, autorstwa warszawskiego twórcy Tomasza Górnickiego.

Jak mówi Adam Pulwicki: Obecność sztuki stanowi dla mnie dopełnienie dzieła architektury związanego przede wszystkim z obszarami czystej funkcjonalności, czyli energii naszych podstawowych potrzeb.

Pragniemy mieć ładną łazienkę, ale służy ona przede wszystkim dbaniu o higienę. Dostrzegam w tym pewien paradoks: często nie potrafimy zdecydować, czy będziemy się angażować bez reszty i „pisać doktorat” na temat miski WC, czy też po prostu uznamy, że jest nam do życia potrzebna i szybko wybierzemy najlepszą jakościowo i stylistycznie spośród dostępnych. Chociaż moglibyśmy kontynuować „research” przez kolejne dwa miesiące – tak wiele jest obecnie rozwiązań dostępnych na rynku. Natomiast sztuka pozostaje czymś, co w odczuciu większości jest zbędnym dodatkiem do egzystencji. Żyjemy bez niej i funkcjonujemy najzupełniej normalnie – mówi podsumowuje Adam Pulwicki.