fbpx
Branża

Rynek pracy odczuwa popyt na pracowników

Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

Rynek pracy odczuwa popyt na pracowników

Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL jest zdania, że polski rynek jest gotowy zagwarantować miejsca pracy uchodźcom.

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Polski rynek pracy, mimo niskiego poziomu bezrobocia, wciąż odczuwa popyt na pracowników. Choć firmy zazwyczaj w tym okresie zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na mężczyzn, to, mając na uwadze okoliczności, dostosowują miejsca pracy, dotychczas przeznaczone dla mężczyzn, tak by mogły na nich pracować panie.

Od początku wojny w Ukrainie zatrudniliśmy u naszych klientów ponad 1,5 tys. obywateli Ukrainy, część z nich – to uchodźcy. Niektórzy nasi klienci, mający swoje zakłady produkcyjne w Ukrainie, oferują swoim pracownikom pracę w Polsce lub pomagają sprowadzić do Polski rodziny swoich ukraińskich pracowników. Dlatego też z optymizmem patrzymy na to, że polscy pracodawcy nie są obojętni na los uchodźców i na rozmaite sposoby starają się wprowadzić ich w nasz rynek pracy.

Jeśli chodzi o kwestie legalizacji pobytu i pracy w Polsce, to można powiedzieć, że podstawowe potrzeby uchodźców w tej kwestii zostały zaspokojone przez wprowadzone specustawą oraz następującymi po niej nowelizacjami regulacjami. Niemniej jednak wciąż ogromne trudności w praktycznym rozpoczęciu nowego życia w Polsce jest brak systemowej opieki dla dzieci kobiet, które przyjechały i chcą pracować.

W tej chwili rozwiązują to głównie poprzez opiekę naprzemienną – kilka kobiet idzie do pracy, a jedna zostaje w domu i opiekuje się dziećmi. Nieustannie liczymy na znalezienie systemowego rozwiązania w tej sprawie a także szukamy, wraz z naszymi klientami, wspólnych doraźnych rozwiązań.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2022