Polska marka idzie w świat
21 grudnia, 2018 2023-03-21 7:19Polska marka idzie w świat

Polska marka idzie w świat
Polska marka Gie El projektuje i tworzy mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, oświetlenie i wyposażenie wnętrz, a potem wysyła je w świat. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w tym roku aktywnie działała na międzynarodowych targach. To pomogło wypromować produkty i zdobyć nowych klientów.
Nazwa Gie El wzięła się od frazy „Genius Loci” określającego ducha opiekuńczego miejsca. Ta łacińska fraza zainspirowała małżeństwo architektów Marię i Jacka Rypułów do stworzenia własnej marki meblowej i wyposażenia wnętrz. Większość kolekcji tworzą produkty wykonane ręcznie przez lokalnych fachowców.
Marka Gie El powstała w 2012 r. jako rozwinięcie prowadzonego od 2007 interdyscyplinarnego studia projektowego Genius Loci Architekci.
Poszukujemy, projektujemy i odkrywamy piękne przedmioty dla domu i wnętrza. Oferujemy proste, oryginalne i ponadczasowe produkty oraz dobrze skrojony design. Łączymy nowoczesne trendy wyposażenia wnętrz i zakorzenione w tradycji rzemiosło. Inspiracje czerpiemy z natury, otaczającego świata i piękna prostych, codziennych rzeczy – opowiadają projektanci.
W duchu nowoczesności
Firma stawia na ekologiczne, proste i autorskie rozwiązania. Dziś marka zajmuje się produkcją oświetlenia, mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., i dodatków do wnętrz, które tworzą atmosferę pomieszczenia. Ich propozycja to połączeniePołączenie – 1) Część konstrukcji wyrobu, w obrębie której następuje złączenie dwóch lub więcej elementów albo podzespołu w jedną konstrukcyjną całość. Właściwości użytkowe połączeń określa nośność graniczna i sztywność. Jakie są rodzaje połączeń? W konstrukcjach drewnianych występują połączenia z łącznikiem mechanicznym (rozłączne i nierozłączne) np. wkręty, śruby, zszywki, itd. oraz klejowe (nierozłączne). Połączenia klejowe mogą występować w złączach profilowych, złączach nowoczesnych trendów wyposażenia wnętrz z tradycyjnym polskim rzemiosłem.
Stąd pomysły na produkty nietypowe, czasami awangardowe. To też sprawiło, że dali się zauważyć na targach. Rzut oka na portfolio: znajdziemy w nim liczne lampy – na przykład z ręcznie formowanego szkła, eko wykonane z drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, z recyklingu, które podkreślają charakter wnętrza, czy z rurek miedzianych ze stylowym abażurem. Meble to komodyKomoda – komoda (z fr. „wygoda”), mebel skrzyniowy najczęściej w formie prostokątnej skrzyni, składającej się z górnej płyty roboczej (początkowo drewnianej, później często marmurowej), ścian bocznych lub boków, ściany tylnej i szuflad (przeważnie dwóch, trzech lub czterech), umieszczonych od frontu i wysuwanych w linii poziomej. Jak zbudowana jest komoda? Całość wsparta na niskich nogach, początkowo będących przedłużeniem pionowych ramiaków stelaża,, łóżkaŁóżko – łoże, łożnica (przestarzale); mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, służący do spania, leżenia, siedzenia, pracy itp. Pierwsze łóżko to prymitywne legowisko głównie z drewna – prycza; później rama wyplatana położona na palach wbitych w ziemię – początek wszystkich następnych konstrukcji, które rozwinęły się już w starożytności. Najstarsze łóżka Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia) były to przeważnie niskie, twarde, półkiPółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., siedziskaSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., stoliki czy regały, również te wykonane ze stali. Część mebli inspirowana jest wzornictwem z okresu PRL, inne łączą industrialne inspiracje z drewnemDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,. Nie brakuje też rzeźbiarskich serii, które nie tylko pełnią funkcje użytkowe, co oddziałują na emocje.
Marka Gie El rusza w świat
Lata 2017 i 2018 były dla firmy bardzo intensywny. W ubiegłym roku udało się pozyskać prawie 815 tys. zł wsparcia z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt przygotowany przez Gie El wpisywał się w działania służące wsparciu promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw. Dzięki temu polska firma mogła poważnie zaistnieć na trzech dużych, targowych imprezach oraz wziąć udział w misji gospodarczej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Zaczęło się od „Maison & Objet” w Paryżu zimą i jesienią 2017 r. Tam właściciele Gie El po raz pierwszy zaprezentowali autorską kolekcję sygnowaną własną marką.

W Paryżu zaprezentowaliśmy nasze sztandarowe produkty: lampy z gontówGonty – wąskie, cienkie deseczki klinowate z wyżłobionym rowkiem, służą do pokrywania dachów. Wyrabiane niegdyś ręcznie przez łupanie drewna, zwłaszcza rodzajów Picea (świerk), Abies (jodłą) i gatunku Populus tremula (osika). Źródła:
• L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.
• F. Krzysik, Nauka o drewnie, PWN, Warszawa, 1978.
oraz z zardzewiałej stali. Premierowo pokazaliśmy także ręcznie robione, wielokolorowe lampy szklane – wspominają projektanci.
Potem przyszedł czas na wyjazd do Kolonii zimą 2018. Marka nie tylko wystawiała się, ale też została wyłoniona w konkursie na zaprojektowanie instalacji na wystawie The Featured Editions. W tegorocznej edycji tematem wystawy organizowanej przez Stylepark było Światło. Dzięki temu Gie El znalazł się w gronie 9 firm, które przygotowały własną instalację. Instalacja „Light the Rust” stworzona przez Gie El obrazowała proces wykorzystania rdzawej blachy w produkcji oświetlenia.
Tytuł projektu: Rozwój firmy GENIUS LOCI poprzez promocję na rynkach międzynarodowych.
Program: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw.
Wartość projektu: 1.102.916,00 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 814.470,00 zł
Targi „IMM Cologne 2018” były kolejną świetną okazją do zaprezentowania naszych produktów europejskim i światowym klientom. Na naszym stoisku postawiliśmy na różnorodność – stołyStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte, lampy wiszące, stołowe i podłogowe, pufyPuf (z fr.) – całkowicie miękko tapicerowany taboret, zwykle okrągły, obity skórą lub dekoracyjnymi tkaninami. Często ozdobiony bogatą pasmanterią w postaci sznurów, tasiemek, frędzli itp. Powstał we Francji ok. połowy XIX wieku pod wpływem mody orientalnej. Rozpowszechnił się wtedy szczególnie w Europie i Ameryce. Źródło: Grzeluk I. (1998), Słownik terminologiczny mebli, Ośrodek dokumentacji zabytków. Ministerstwo Kultury i Sztuki. z organicznym wkłademWkład – 1) element ruchomy służący do zwiększania wymiaru płyty roboczej. 2) W języku potocznym: udział w czymś. 3) Też: określona kwota pieniędzy lub wartość rzeczowa wnoszone w formie udział w spółce, spółdzielni itp. 4) Też: określona kwota pieniędzy zdeponowana w banku. 5) Też: wymienny element zapasowy przedmiotu (np. wkład do długopisu). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły., krzesłaKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i, stoły. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak łóżkoŁóżko – łoże, łożnica (przestarzale); mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, służący do spania, leżenia, siedzenia, pracy itp. Pierwsze łóżko to prymitywne legowisko głównie z drewna – prycza; później rama wyplatana położona na palach wbitych w ziemię – początek wszystkich następnych konstrukcji, które rozwinęły się już w starożytności. Najstarsze łóżka Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia) były to przeważnie niskie, twarde „Organique”, które pokazaliśmy właśnie w Kolonii – wspominają.
„Organique” to jeden z bardziej oryginalnych produktów w ofercie marki. To drewnianeDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, nowoczesne łóżko z przezroczystym zagłówkiemZagłówek (właściwie: podgłówek) – zespół lub podzespół tapicerowany przeznaczony do podparcia głowy w meblach tapicerowanych służących do siedzenia i leżenia, takich jak fotele, sofy, łóżka. Podgłówek zazwyczaj ma typową konstrukcję zespołu lub podzespołu tapicerowanego: składa się z warstwy sprężystej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej (rolę warstwy podtrzymującej pełni konstrukcja mebla, którego stanowi wyposażenie). oraz podstawąPodstawa – 1) Zespół lub podzespół spełniający funkcję nośną dla mebla lub zespołu. 2) W języku potocznym słowo „podstawa" oznacza zasadę, podwalinę czegoś. 3) Też: w odniesieniu do zgodności czegoś z czymś - w oparciu o coś, zgodnie z czymś, na mocy czegoś, w wykorzystaniem czegoś itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. zbudowaną z falistych warstw naturalnego drewna dębowegoDąb – rodzaj Quercus; rodzina bukowate – Fagaceae; ang. oak; niem. Eiche. Występowanie: ok. 300 gatunków w umiarkowanej strefie klimatu północnej półkuli; w Polsce trzy gatunki rodzime: dąb szypułkowy (Q. Robur), dąb bezszypułkowy (Q. petraea), dąb omszony (Q. pubescens) oraz dość szeroko rozpowszechniony dąb czerwony (Q. rubra) – sprowadzony z do Europy z Ameryki Północnej. Kolor drewna: biel wąski, twardziel. Nietypowa forma przyciągała wzrok zwiedzających w Kolonii, a razem z szafkamiSzafka – zespół spełniający funkcję pojemnika w meblach skrzyniowych i meblach szkieletowych, np. szafka biurka, szafka sekretarzyka (w regale) itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., komodamiKomoda – komoda (z fr. „wygoda”), mebel skrzyniowy najczęściej w formie prostokątnej skrzyni, składającej się z górnej płyty roboczej (początkowo drewnianej, później często marmurowej), ścian bocznych lub boków, ściany tylnej i szuflad (przeważnie dwóch, trzech lub czterech), umieszczonych od frontu i wysuwanych w linii poziomej. Jak zbudowana jest komoda? Całość wsparta na niskich nogach, początkowo będących przedłużeniem pionowych ramiaków stelaża, i krzesłamiKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i stanowi pełny zestaw mebliZestaw mebli – zawiera zarówno pojedyncze meble, jak i komplety mebli. W odróżnieniu od kompletu, meble wchodzące w skład zestawu mogą mieć odmienne przeznaczenie, a także inną, niespójną formę plastyczną. Poszczególne meble lub komplety mebli zaprojektowano niezależnie od siebie oraz nie dzieliły tej samej koncepcji projektowej. Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. do sypialni. Łóżko na pierwszy rzut oka przypomina stos płaskich płytPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość, na których ułożono materacMaterac – rodzaj zespołu w postaci luźno wkładanej poduchy stanowiącej leżysko; materac może być jedno-, dwu- i wieloczęściowy. Jak jest zbudowany materac? Materac najczęściej zbudowany jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. Czym się różni materac od leżyska? W odróżnieniu od typowego leżyska materac nie ma warstwy podtrzymującej (której rolę zazwyczaj pełni. Osiem warstw dębowychDąb – rodzaj Quercus; rodzina bukowate – Fagaceae; ang. oak; niem. Eiche. Występowanie: ok. 300 gatunków w umiarkowanej strefie klimatu północnej półkuli; w Polsce trzy gatunki rodzime: dąb szypułkowy (Q. Robur), dąb bezszypułkowy (Q. petraea), dąb omszony (Q. pubescens) oraz dość szeroko rozpowszechniony dąb czerwony (Q. rubra) – sprowadzony z do Europy z Ameryki Północnej. Kolor drewna: biel wąski, twardziel desek, ręcznie olejowanych, ułożono na sobie – dzięki temu, że każda jest inna, mamy wrażenie jakbyśmy leżeli na żywej bryle, której elementyElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne mogą się przesuwać. MebelMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., ten jest przykładem niesztampowej, wręcz rzeźbiarskiej myśli projektowej, która doceniona została choćby „Diamentem Meblarstwa”.
Szeroka promocja
I po trzecie; Frankfurt. Podróż po targach zwieńczyła wystawa na „Ambiente 2018” we Frankfurcie. Właściciele Gie El oceniają ten wyjazd jako ogromny sukces.
Nasze produkty prezentowaliśmy na autorskim stoisku oraz w strefie Ambiente Trends, za którą odpowiedzialne było uznane w świecie bora.herke.palmisano Trend Bureau. Wśród prezentowanych produktów uczestnicy targów mogli zobaczyć m.in. rdzawe lampy, szklane lampy stołowe oraz krzesła, stoły czy też poduszki – wspominają.

Unijne środki firma Gi El pozyskała na realizację projektu „Rozwój firmy Genius Loci poprzez promocję na rynkach międzynarodowych”. To pozwoliło kompleksowo i w zaawansowany sposób zaangażować się w udział w imprezach wystawienniczych i spotkaniach zagranicznych. Środki z dofinansowania umożliwiły budowę stoisk, produkcję materiałów promocyjnych czy zapewnienie transportu oraz sam udział w targach.
Jacek i Maria Rypułowie wzięli także udział w misji gospodarczej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – na bliskowschodnich rynkach cenione jest polskie wzornictwo i rzemieślnicza produkcja. Bardziej trwałym oraz o szerokim zasięgu działaniem była promocja marki w internecie na międzynarodowych portalach branżowych. Powstały krótkie filmy promujące produkty i markę, co ma zachęcać osoby poszukujące unikalnego wzornictwa do zakupu mebli i innych produktów marki. Realizacja tych zadań była możliwa dzięki środkom z funduszy europejskich.
TEKST: Arkadiusz Kaczanowski
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2018