Polska jest krajem fachowców
7 grudnia, 2018 2023-02-17 7:34Polska jest krajem fachowców

Polska jest krajem fachowców
Rozmowa z Leszkiem Klimaszewskim, dyrektorem sprzedaży Alfa Klebstoffe na Polskę.
Z jakimi wyzwaniami, Pana zdaniem, najczęściej spotykają się producenci mebli w Polsce?
Kiedyś przeczytałem w waszym czasopiśmie wypowiedź, że w naszym kraju produkuje się zbyt tanio, ale Polska jest krajem fachowców. Widać, w jak wielu firmach brakuje rąk do pracy, zwłaszcza w fabrykach mebli tapicerowanychMebel tapicerowany – należy do grupy wyrobów o złożonej konstrukcji i wieloaspektowym procesie wytwarzania. W projektowanym i eksploatowanym wnętrzu meble tapicerowane pełnią dwie podstawowe funkcje: użytkową, a więc zapewniają wygodny wypoczynek, rekreację, sen, itp., oraz estetyczną związaną z ubogaceniem wystroju pomieszczenia. Jak jest zbudowany mebel tapicerowany? Meble tapicerowane są wyrobami o strukturze liniowej i powierzchniowej oraz objętościowej. Z reguły mebel, gdzie zadania nie są proste. Nowy pracownik to są zawsze koszty, dlatego coraz liczniejsze grono producentów przechodzi na automatyzację. Wiąże się to ze znacznym, ale jednorazowym wydatkiem, ale w efekcie można mówić o zaletach procesu. Widać to zwłaszcza w przypadku producentów materacówMaterac – rodzaj zespołu w postaci luźno wkładanej poduchy stanowiącej leżysko; materac może być jedno-, dwu- i wieloczęściowy. Jak jest zbudowany materac? Materac najczęściej zbudowany jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. Czym się różni materac od leżyska? W odróżnieniu od typowego leżyska materac nie ma warstwy podtrzymującej (której rolę zazwyczaj pełni.
Jakie jeszcze wartości zauważa Pan u polskich meblarzy?
Polacy są elastyczni, wielostronni i operatywni. W razie potrzeby, potrafią szybko zareagować, przestawić działalność na inne tory. Naprawdę cenimy współpracę z polskimi klientami. Polskie meblarstwo to rzetelna branża.
Czy działa to w obie strony?
Naturalnie. Zawsze stawialiśmy na jakość. Staraliśmy się przekonać klienta do produktu, ale cena była mniej istotna. Oczywiście, zdarza się, że czynnik ekonomiczny jest decydujący. Zwykle szukamy produktu najbardziej odpowiedniego dla klienta. Z wieloma polskimi producentami łączą nas przyjacielskie relacje i wieloletnie kontakty. Jesteśmy obecni w Polsce już od ponad13 lat. Wprowadziliśmy kleje wodne na rynek krajowy i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy.
W jaki sposób w tym czasie zmieniły się warunki pracy tapicera?
Dobrze będzie to obrazowało porównanie do stanu polskich dróg. Kiedyś, żeby przejechać 100 km potrzebnych było 3-4 godziny. Teraz tę trasę można pokonać w godzinę. Pracodawcy mogą prezentować swoje fabryki, jak wizytówki. Wiele rodzimych firm jest podwykonawcą dla kooperantów z Zachodu, a to w naturalny sposób skłania do dbałości o warunki pracy. Wiadomo, że tacy zleceniodawcy, jak firmy z Niemiec czy krajów skandynawskich są znani z trendu etycznego i przykładają dużą uwagę do pewnych standardów. Jeśli mają zdecydować się na zlecenie produkcji, chcą wiedzieć, w jakich warunkach mebelMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., zostanie wykonany.
Z jak dużymi firmami Państwo współpracują?
Nie dzielimy klientów na małych i dużych, wychodząc z założenia, że mały klient może stać się dużym klientem, jeśli poświęci się mu odpowiednio dużo czasu. Oczywiście, wielkość firmy decyduje o formie współpracy, bo są to różne struktury. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw, często współpracujemy bezpośrednio z właścicielem. Bardzo cenimy sobie współpracę z takimi firmami. Mamy z nimi liczne kontakty. Często mieliśmy okazję obserwować, jak z małych firm stają się ważnymi graczami rynkowym.
Jak w czasie kilkunastu lat obecności w Polsce zmieniał się produkt i sposób jego aplikacji?
Specjalizujemy się w grawitacyjnym podawaniu klejów. Jest to dość prosta technologia, nie wymagająca specjalnego serwisu czy pomp ciśnieniowych. Potrzebny jest pistolet niskociśnieniowy, którym nakłada się klej. Jest to prosty system, jednak rynek dał nam swego czasu sygnał, że w niektórych firmach okazał się zbyt wolny. Rynek postawił przed nami wyzwanie. Co ciekawe, wielu producentów zaczęło pytać o kleje dwuskładnikowe, popularne kilkanaście lat temu. Problemem było pylenie. Opracowaliśmy więc nowoczesny klej dwuskładnikowy, który nie pyli i jest ceniony przez tapicerów.
Czy to jest kierunek, w jakim zmierza branża klejów tapicerskich?
Myślę, że tak. Dziś 90% klejów bazuje na kauczuku. Wydaje nam się, że z w przyszłości trzeba będzie z kauczuków wychodzić, a przechodzić na kleje wolne od CR.
Z czego to wynika?
Na pewno w jakimś stopniuStopień – 1) Stanowi podstawowy element lub zespół schodów. Elementami głównymi stopnia są stopnica oraz podstopnica. Płaszczyzną poziomą stopnia jest podnóżek, natomiast pionową (jeśli w konstrukcji schodów występują podstopnice) podstopień. Kształt oraz wymiary stopnia powinny zapewniać bezpieczne i wygodne poruszanie się po schodach. Wyróżniamy stopnie wstępne, środkowe kończące oraz jałowe (tzw. spocznikowe), które wbudowywane są w spocznik. 2) W języku z dbałości o ekologię. Co ciekawe, niemiecka branża meblarska bardzo długo broniła się przed ekologicznymi klejami wodnymi. Aplikacja takiego kleju gwarantuje bardzo dobrą higienę pracy, ale nie gotowego produktu. Mebel klejony klejem na bazie chloroprenu ma dużo dłuższy cykl starzenia się niż na bazie rozpuszczalnikaRozpuszczalniki – są to przeważnie ciecze organiczne, ulatniające się w temperaturze pokojowej, o stosunkowo niskich temperaturach wrzenia, które mają zdolność rozpuszczania substancji błonotwórczej. Oprócz rozpuszczalników używa się także rozcieńczalników, które są cieczami łatwo lotnymi pochodzenia organicznego, nie wykazującymi jednak zdolności rozpuszczania substancji błonotwórczych. Ich dodatek powoduje jedynie rozcieńczenie (obniżenie lepkości) roztworu substancji błonotwórczej w rozpuszczalniku. Rozpuszczalnikami olejnymi wyrobów lakierowych są:.
Niemieccy meblarze obawiali się o utylizację mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,. Dostarczając nowy mebel, trzeba było odebrać poprzedni modelModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. i zadbać o utylizację, podczas której wytwarzają się gazy, często chlorowodór. Stanowiło to poważny problem. Klej na bazie chloroprenu żółknie. Poddaje się promieniowaniu UV. Klej wolny od CR pozostaje biały. Idąc w kierunku jeszcze wyższej ekologii, wróćmy na chwilę do klejów, jakie były na rynku 25 lat temu. Produkty te bazowały na żywicyŻywice – substancje powstające w przewodach żywicznych drzew iglastych, także gromadzące się w pęcherzach (kieszonkach) żywicznych lub wydzielające się ze zranionych miejsc strzały. Roztwór stałych kwasów żywicznych w olejkach terpenowych. Żywica naturalna otrzymywana jest też z gumilaki, będącej wydzieliną owada z rodziny pluskwiaków, zwłaszcza odmiany laccifer lacca. Gumilaka służy do produkcji szelaku. Termin stosowany również w odniesieniu do syntetycznych produktów akrylowej. Miały bardzo dużą ilość ciał stałych – ponad 70%.
Obecnie stosuje się podobne kleje do produkcji materaców. Można je od razu zapakować w folię i przygotować do wysyłki. Dlaczego? Kiedyś produkowało się materaceMaterac – rodzaj zespołu w postaci luźno wkładanej poduchy stanowiącej leżysko; materac może być jedno-, dwu- i wieloczęściowy. Jak jest zbudowany materac? Materac najczęściej zbudowany jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. Czym się różni materac od leżyska? W odróżnieniu od typowego leżyska materac nie ma warstwy podtrzymującej (której rolę zazwyczaj pełni nie w tak du ej ilości jak dzisiaj i czekano aż wyschną. Potrzeby był czas i odpowiednia powierzchnia. Koszty magazynowania nie były tak wysokie jak teraz. Dziś chodzi o to, aby nie magazynować, bo każdy metr kwadratowy powierzchni kosztuje. Dziś można materacMaterac – rodzaj zespołu w postaci luźno wkładanej poduchy stanowiącej leżysko; materac może być jedno-, dwu- i wieloczęściowy. Jak jest zbudowany materac? Materac najczęściej zbudowany jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. Czym się różni materac od leżyska? W odróżnieniu od typowego leżyska materac nie ma warstwy podtrzymującej (której rolę zazwyczaj pełni wyprodukować i wysłać, bez dodatkowych kosztów. Innym tematem jest dostępność dyspersji kauczukowych i niejasna sytuacja wokół tego tematu. Będziemy podążali w kierunku klejów wodnych, wolnych od CR (Chloropren) bo ten temat będzie się rozwijał.
Czym jest to spowodowane?
Obserwujemy ten trend u producentów materaców. Stale otrzymujemy pytania, czym zastąpić klej rozpuszczalnikowy. Zależy im na stworzeniu lepszych warunków pracy, ale także komfortu końcowego odbiorcy, poprzez usunięcie rozpuszczalnikówRozpuszczalniki – są to przeważnie ciecze organiczne, ulatniające się w temperaturze pokojowej, o stosunkowo niskich temperaturach wrzenia, które mają zdolność rozpuszczania substancji błonotwórczej. Oprócz rozpuszczalników używa się także rozcieńczalników, które są cieczami łatwo lotnymi pochodzenia organicznego, nie wykazującymi jednak zdolności rozpuszczania substancji błonotwórczych. Ich dodatek powoduje jedynie rozcieńczenie (obniżenie lepkości) roztworu substancji błonotwórczej w rozpuszczalniku. Rozpuszczalnikami olejnymi wyrobów lakierowych są:. Przyczyną są zarówno koszty, jak też aspekty ekologiczne. Dbałość o środowisko wykracza poza obszar fabryki. O poziom emisji dbają zarówno producenci, jak też całe gminy.
Który rodzaj kleju jest prostszy w aplikacji: rozpuszczalnikowy czy wodny?
Prostsza jest aplikacja kleju rozpuszczalnikowego. Wyrzucany jest pod wysokim ciśnieniem w odległości ok. pół metra od powierzchni klejonej. Klej wodny powinno stosować w odległości 20-25 cm od powłoki. Nie jest on aplikowany pod tak wysokim ciśnieniem, jak klej rozpuszczalnikowy. Chodzi o to, aby pokryć nim całą powierzchnię. Klejenie rozpuszczalnikowe jest klejeniem powierzchniowym, bo rozpuszczalnikRozpuszczalniki – są to przeważnie ciecze organiczne, ulatniające się w temperaturze pokojowej, o stosunkowo niskich temperaturach wrzenia, które mają zdolność rozpuszczania substancji błonotwórczej. Oprócz rozpuszczalników używa się także rozcieńczalników, które są cieczami łatwo lotnymi pochodzenia organicznego, nie wykazującymi jednak zdolności rozpuszczania substancji błonotwórczych. Ich dodatek powoduje jedynie rozcieńczenie (obniżenie lepkości) roztworu substancji błonotwórczej w rozpuszczalniku. Rozpuszczalnikami olejnymi wyrobów lakierowych są: nie wnika w strukturę pianki, tkaninyTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone czy skórySkóra – 1) odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry zwierzęcej lub odpowiednio przygotowana warstwa tworzywa syntetycznego imitującego skórę zwierzęcą, przeznaczona na wykończenie wyrobów, w tym mebli. Jak dzielimy skóry? Skóry najogólniej można podzielić na: • skóry syntetyczne – sztuczne, tzw. eco-skóry, skóry ekologiczne czy imitacje skóry, • skóry naturalne – skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia.
Z kolei klej wodny tworzy na powierzchni cieniutką warstwę. Wiąże inaczej i jest to bardzo trwałe połączeniePołączenie – 1) Część konstrukcji wyrobu, w obrębie której następuje złączenie dwóch lub więcej elementów albo podzespołu w jedną konstrukcyjną całość. Właściwości użytkowe połączeń określa nośność graniczna i sztywność. Jakie są rodzaje połączeń? W konstrukcjach drewnianych występują połączenia z łącznikiem mechanicznym (rozłączne i nierozłączne) np. wkręty, śruby, zszywki, itd. oraz klejowe (nierozłączne). Połączenia klejowe mogą występować w złączach profilowych, złączach. Muszę przyznać, że jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś wprowadził klej wodny i wrócił do rozpuszczalnika. W celu edukacji klientów bardzo dobrze rozwinęliśmy serwis. Robimy szkolenia pracowników. Bardzo ważna jest właściwa obsługa i konserwacja sprzętu. Nawet, jeśli poświęci się niewielką ilość czasu na zabezpieczenie pistoletu natryskowegoNatrysk pneumatyczny – metoda natrysku pneumatycznego polega na wytworzeniu mgły składającej się z mieszaniny drobnych cząstek wyrobu lakierowego oraz powietrza i na osadzeniu tej mgły na wykańczanej powierzchni. Wyrób lakierowy rozpylany jest za pomocą sprężonego powietrza. Urządzeniami służącymi do tego celu są pistolety natryskowe. Dzięki wytworzonej przez wydostające się sprężone powietrze sile ssącej wyrób lakierowy zostaje porwany, rozpylony na drobne, będzie on dłużej służył.
Jak długo trwa taka konserwacja?
Praktycznie kilka sekund. Chodzi o to, aby klej nie odkładał się na główce pistoletu natryskowego. Może przy jednej zmianie nie jest to tak widoczne, jak przy trzech zmianach. Można sobie wyobrazić, jak wygodne jest przekazanie odpowiednio zabezpieczonego pistoletu natryskowego koleżance, koledze z jednej zmiany na drugą. Do konserwacji stosujemy pastę ochronną z odrobiną silikonu. Szkolimy techników, jak właściwie zadbać o zabezpieczenie pistoletów.
Wróćmy jeszcze na chwilę do tematu kadry.
Mamy bardzo dobre relacje z klientami. Widać, jak duży problem mają z doborem pracowników. Dotyczy to nie tylko branży meblarskiej, ale też automotive. Pod względem obsługi odbiorców wyprzedzamy konkurencję, bo dbamy o produkt, serwis i szkolenia. To jest motto, któremu jesteśmy wierni. Od ponad 13 lat cenią nas za to również klienci z Polski.
Firma Alfa Klebsoffe ma korzenie w Szwajcarii?
Tak. Ta rodzinna Firma powstała 46 lat temu. Jej oferta niemal od początku opierała się na dyspersji wodnej. Kleje dyspersyjne nie mają takiej witalności, jak kleje jednoskładnikowe. W kleju jednoskładnikowym aktywacja następuje przez dociśnięcie powierzchni klejonej. Przy dyspersji wodnej, woda musi być odparowana, żeby klej zaczął być aktywny. Są to rozwiązania ekologiczne, cenione przez odbiorców marki Simalfa w 85 krajach świata.
Czy Szwajcaria ma tradycję, jeśli chodzi o produkcję klejów ekologicznych?
Na pewno tak. Szwajcaria była pionierem, jeśli chodzi o kleje jednoskładnikowe.
Czy tak jak inne produkty szwajcarskie, kleje Simalfa są produktami ekskluzywnymi i drogimi?
Bez dodatkowych kosztów są ekonomiczne. Przyczyniają się do tego, żeby produkt w efekcie był tańszy. Zakupowców zawsze interesuje ile zapłaci za produkt. Mało kto dolicza np. koszty energii, które trzeba doliczyć wyprowadzając emisję poza halę. Tego się nie dolicza do ceny jednostkowej produktu, ale całego systemu. To też kosztuje i jest dużo droższe niż rozpuszczalnik. Do naszego produktu nie potrzeba dodawać żadnych dodatkowych kosztów. Możliwe, że nasze kleje są trochę droższe, ale jeśli weźmiemy pod uwagę jakość finalną produktu, to atuty są po naszej stronie. Jeśli mówimy o produktach ekologicznych, to one też są droższe od masowego jedzenia z supermarketu. A chcemy jeść zdrowiej, nawet jeśli mamy zapłacić więcej. Warto też wziąć pod uwagę całościową cenę meblaMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,. Największy w niej udział ma pianka, drewnoDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, tkaninaTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone lub skóraSkóra – 1) odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry zwierzęcej lub odpowiednio przygotowana warstwa tworzywa syntetycznego imitującego skórę zwierzęcą, przeznaczona na wykończenie wyrobów, w tym mebli. Jak dzielimy skóry? Skóry najogólniej można podzielić na: • skóry syntetyczne – sztuczne, tzw. eco-skóry, skóry ekologiczne czy imitacje skóry, • skóry naturalne – skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia. Udział ceny kleju jest stosunkowo niewielki.
Na ile rozwój pozostałych materiałów stosowanych w produkcji mebli tapicerowanych wpływa na zmiany w klejach?
Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że oferujemy specjalistyczne produkty, które można dopasować do każdego materiału. Zdarzało się, że klient od lat używał tej samej tkaniny i tego samego kleju. W pewnym momencie coś się zmieniło w tkaninieTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone i trzeba było podjąć decyzję, co do zmiany w kleju. Podobnie bywa w przypadku wylewanych pianek formowanychPianka formowana – typ elastycznej pianki poliuretanowej, produkowanej w wyniku modyfikacji metody jednoetapowej (przeznaczonej dla produkcji elastycznej pianki poliuretanowej). W tym przypadku przygotowuje się układ dwukomponentowy, w którym jeden komponent stanowi tzw. przedmieszka poliolowa: mieszanina złożona z odpowiednich składników poliolowych, katalizatorów, poroforu i substancji powierzchniowo czynnych; natomiast drugim z komponentów jest izocyjanian. Do czego służy przedmieszka poliolowa? Przedmieszka poliolowa wytwarzana. Pianki te spieniane sa w odpowiednich formach nadając im pożądany kształt i stosuje rozdzielacze, żeby pianka nie przylegała do formy. To typowy przykład z branży pianek opartych na wieloletnich testach. Musimy zagwarantować, że również w tym przypadku nie będzie reklamacji.
Co promowali Państwo w tym roku na wrześniowych targach w Poznaniu?
Prezentowaliśmy klientom dwuskładnikowy klej Simalfa3702 bezhalogenowy: zasobooszczędny, bez rozpuszczalnika, repozycjonowany, do aplikacji natryskowej. Przez lata nawiązaliśmy bardzo dobre relacje z odbiorcami. Jako dostawca klejów spotkaliśmy się z wieloma wyzwaniami. Zawsze warto się spotkać i porozmawiać, a targi są ku temu dobrą okazją. Szkoda, że mając tak ogromny potencjał, jak polskie meblarstwo, nie udało się w Polsce zbudować targów rangi „Interzum”. Alfa Klebstoffe ma bardzo duże możliwości. Zdarza się, że tworzymy kleje specjalnie na potrzeby klienta. Mamy spore powodzenie w przypadku dyspersji wodnych. Jesteśmy niewielką firmą, która może poświęcić odpowiednią ilość czasu na obsługę nawet niewielkich podmiotów. Chcemy to robić. Mamy na to czas.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁA: Diana Nachiło
Wywiad opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2018