Branża

Palety w branży meblarskiej – z tworzywa sztucznego zamiast drewna

Płyty meblowe na palecie z tworzywa sztucznego (w kolorze niebieskim) z oferty niemieckiej Grupy Craemer na wózku widłowym - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

Palety w branży meblarskiej – z tworzywa sztucznego zamiast drewna

Bezpieczne systemy logistyczne są potrzebne także w przemyśle meblarskim. Pewna polska firma z tej branży postawiła na paletę TC1 Palgrip® z powłoką antypoślizgową na całej górnej powierzchni. Ta całkowicie zamknięta paleta z tworzywa sztucznego sprawdza się nawet przy intensywnym użytkowaniu i chroni delikatne części mebli. Ma wytrzymałą, stabilną konstrukcję i stopniowo zastępuje w działalności firmy palety drewniane. Produkt pochodzi z oferty niemieckiej Grupy Craemer – czołowego producenta rozwiązań logistycznych z wysokiej jakości polietylenu.

Ta renomowana firma z branży meblarskiej jest znana z szaf i regałów do salonu, które trafiają do dużych sieci sklepów w Polsce i Europie Zachodniej. Do 2021 r. używała palet drewnianych, z których była „bardzo niezadowolona”. Szybko się zużywały, łatwo pękały i wymagały częstych napraw, a znajdujące się w nich gwoździe uszkadzały delikatne płyty wiórowe. W ofercie marki Craemer firma znalazła „paletę idealną” – z tworzywa sztucznego.

Paleta TC weszła na rynek 12 lat temu. Testy praktyczne dowodzą, że jako jedyny nośnik ładunków pozostaje ona bez uszkodzeń nawet przy intensywnym użytkowaniu. Producenta mebli przekonały jej niezwykła odporność na uderzenia, solidna grubość ścianek, opatentowana geometria zespalania górnej i spodniej powierzchni, wysoka jakość obróbki i stabilne połączenie z płozami. W połowie 2021 r. firma zamówiła 1200 palet TC Palgrip: standardowy model o wymiarach Euro (1200 x 800 mm) i format specjalny – paletę TC1 wydłużoną przez zgrzewanie doczołowe do 2020 x 800 mm.

Palety z tworzywa sztucznego (w kolorze niebieskim) z oferty niemieckiej Grupy Craemer - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

W listopadzie 2021 r. rozpoczęto przechodzenie z palet drewnianych na tworzywo sztuczne. Od tej pory palety Craemer z powłoką antypoślizgową transportują na zakładowych przenośnikach rolkowych mniejsze i większe płyty wiórowe do produkcji szaf. Powłoka Palgrip na całej górnej powierzchni zapobiega zsuwaniu się gładkich płyt wiórowych, a delikatnych wyrobów nie uszkadzają wystające krawędzie zewnętrzne ani gwoździe (jak było w przypadku palet drewnianych).

Palety z tworzywa sztucznego (w kolorze niebieskim) z oferty niemieckiej Grupy Craemer - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

Jak mówi Arkadiusz Wissuwa (Area Sales Manager Poland w firmie Craemer), producent mebli jest z nowych palet „bardzo zadowolony”. Są one „bardzo wytrzymałe i stabilne, nadają się do recyklingu, nie mają wystających krawędzi zewnętrznych, a przy tym można ich bez problemu używać na przenośnikach rolkowych”. Dotychczas uszkodzono tylko 1 paletę TC Palgrip, z którą nieprawidłowo obchodził się operator wózka widłowego. W 2023 r. spodziewane są kolejne zamówienia, ponieważ firma chce całkowicie przejść na ten typ palet.

Producent mebli używa też wykonanych z tworzywa sztucznego pojemników obrotowych do sztaplowania, w których magazynuje i transportuje metalowe okucia. W ofercie Craemer znalazł więc coś jeszcze: pojemniki (600 x 400 x 225 mm) o nośności 30 kg i pojemności 32 l, które można gniazdować (puste) lub sztaplować (wypełnione), aby zaoszczędzić miejsce.

Palety z tworzywa sztucznego (w kolorze niebieskim) z oferty niemieckiej Grupy Craemer użyte w magazynie - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl