Branża

Nasza organizacja to ludzie

Oksana Donska z Ukrainian Association Furniture Manufacturers o ekspozycji firm meblarskich z Ukrainy na targach MEBLE POLSKA 2023.

Nasza organizacja to ludzie

Jeśli chodzi o Ukraińców, jesteśmy szczęśliwsi. Każdego dnia cieszymy się, że się obudziliśmy i żyjemy – mówi Oksana Donska, member of the board Ukrainian Association Furniture Manufacturers.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Nauczyliśmy się razem pracować, żyć i pomagać sobie nawzajem. W rezultacie, staliśmy się silniejsi. Jesteśmy mniej emocjonalni. Wcześniej za każdym razem kiedy myślałam o sytuacji w naszym kraju, chciało mi się płakać. Dziś musimy działać dla dobra naszego kraju i dla nas samych. Spędzamy tak dużo czasu z naszymi rodzinami, jak to możliwe. Pracujemy nad rozwojem branży meblarskiej i ukraińskiego przemysłu meblarskiego.

Wiele się zmieniło przez ostatni rok. Jednak, żadna z ukraińskich fabryk nie przeniosła się za granicę. W innych branżach mamy przykłady relokacji do Polski, Rumunii i Bułgarii. W 2022 roku eksport mebli wyniósł 806 milionów dolarów. To średnio 11,5% wzrostu w ciągu ostatnich sześć lat, ale mniej niż w 2021 roku. Całkowicie wstrzymaliśmy eksport do Rosji i Białorusi. Zwiększyliśmy eksport do Europy, podobnie jak do Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich. Rynek wewnętrzny zmniejszył się o 40-50% w porównaniu z czasem pokoju. Jest ogromna różnica między Wschodem a Zachodem kraju. Bliżej linii frontu ludzie kupują podstawowe rzeczy, takie jak produkty do spania lub siedzenia. Z drugiej strony – na Zachodzie Ukrainy ludzie kupują budynki i mieszkania. Remontują i wyposażają domy, nowe hotele i restauracje. Około. 18% ma doświadczenie w eksporcie. Około. 50% przedsiębiorstw myśli o rozpoczęciu eksportu. Jako Stowarzyszenie pomagamy branży

Założyliśmy Akademię Biznesu Meblowego FBA, w której uczymy kiedy, gdzie i jak znaleźć kupca, jak się komunikować i jak organizować dostawy do innych krajów. W zeszłym roku uczestniczyliśmy w pięciu targach, w tym roku nasz plan wynosi trzy. Liczba i kwoty kontraktów są ważne dla każdego z uczestników, dla Stowarzyszenia i dla Ukrainy. W ubiegłym roku targi Meble Polska w Poznaniu były dla nas najbardziej efektywne. W tym roku mieliśmy więcej gości, zarówno z Polski, jak i z Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Rumunii, Holandii i innych krajów. W tym roku w poznańskiej prezentacji wzięły udział 24 firmy. Stało się to możliwe dzięki naszym partnerom: Kronospan, Kleiberit i Häfele.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 4/2023