Klienci to najlepsi audytorzy
15 stycznia, 2016 2023-02-16 14:53Klienci to najlepsi audytorzy

Klienci to najlepsi audytorzy
Rozmowa z Pawłem Szczepkowskim, prezesem Zarządu firmy Gamet.
Jak branża przyjęła informację o przejęciu Gametu przez Stalmot & Wolmet? Jestem też ciekawa, co się zmieniło w obu firmach od końca kwietnia ub.r.?
Inwestycja w Gamet i my, jako inwestorzy, zostaliśmy odebrani bardzo dobrze. Reprezentujemy polski kapitał, który ma wzmocnić potencjał obu firm uzupełniających się pewnymi atutami. Dotychczas oferta Stalmot & Wolmet pojawiała się incydentalnie na rynku mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., biurowych czy kuchennych, gdzie z kolei króluje Gamet. Kształtowaniu świadomości marek służy regularna obecność na targach krajowych i międzynarodowych. W ten sposób docieramy do szerokiego grona klientów.
Stalmot & Wolmet zawsze odbierany był jako firma innowacyjna, która stale wprowadza funkcjonalne rozwiązania. Gamet jest mistrzem, jeśli chodzi o wykończenia powierzchni. Mówiąc szczerze, byłem zaskoczony poziomem technologicznym i możliwościami Gametu, w którego zakładach powstaje prawdziwa biżuteria meblowa.
Czy możliwościami Gametu są też zaskoczeni odbiorcy?
Zdarza się, że przyjeżdżają do nas klienci i są zaskoczeni możliwościami firmy. Gamet od lat ma tę przewagę rynkową, że łączy doskonałe wykończenie z atrakcyjną formą. Jeśli chodzi o design, sami projektujemy akcesoria, ale zapraszamy także do współpracy uznanych projektantów z kraju i zagranicy. Producenci mebli, którzy kierują się czymś więcej niż ceną, również próbują stworzyć coś niepowtarzalnego. Chętnie podejmujemy taką współpracę, bo doskonale widać, jak sukces klienta przekłada się na nasz sukces.
Czy firma wymaga zmian?
Z pewnością wymaga pewnych zmian jeśli chodzi o terminowość dostaw. Klienci muszą mieć towar w miarę szybko i muszą być pewni, że mogą na nas liczyć. Weszliśmy do Gametu jako gospodarz. Stopniowo inwestujemy w firmę. Chcemy, żeby klient Gametu oprócz dobrego designu i wysokiej jakości wykończenia, otrzymywał również odpowiednie terminowe warunki.
Czuje Pan wsparcie i zaangażowanie pracowników Gametu we wdrożenie zmian?
Przypomnijmy, że początkowo Gamet był firmą prywatną, która miała wsparcie całego zespołuZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa. Później spółka została wsparta przez kapitał zewnętrzny. Została kupiona po to, aby zostać sprzedana z dużą marżą. Wiele rzeczy zostało zaniedbanych, przede wszystkim inwestycje i rozwój długookresowy. Natomiast jeśli chodzi o kadrę, to zawsze była ona bardzo dobra. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Mamy znakomitych inżynierów i technologów, fachowców, którzy potrafią sprzedawać i opowiadać o tym, co sprzedają. Potrafią też słuchać tego, czego wymagają klienci. Kadra jest atutem Gametu.
Dało się odczuć lekki niepokój związany z przejęciem?
To naturalne, że kiedy przychodzi nowy inwestor jest pewien rodzajRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś niepewności. My w zasadzie utrzymaliśmy status quo. Robimy aktualizację, ale bardziej polega ona na przesunięciach funkcjonalnych niż na restrukturyzacji. Kadra jest dobra i nie wymaga wymiany. Pracownicy zaczynają dostrzegać, że można przyjść do mnie z dobrym pomysłem i od razu jest reakcja. Nie ma potrzeby pokonywania dodatkowych etapów, akceptacji zarządu. Doceniam pracę i wiedzę pracowników Gametu. Dużo się od nich uczę.
W zakresie zarządzania przydają się z pewnością doświadczenia firmy rodzinnej, jaką jest Stalmot & Wolmet.
Tak, jako spółka rodzinna lubimy pracować z ludźmi, wsłuchiwać się w ich aspiracje i oczekiwania. Rotacja kadrowa w Stalmot & Woltem jest bardzo niska. Pracownicy Gametu znów muszą się poczuć bezpiecznie i spokojnie. Stąd wsłuchiwanie się w to, co mówią ludzie i traktowanie ich uczciwie. To jest wartością, którą nauczył nas ojciec i którą kontynuujemy. Jedno ze źródeł sukcesu to dobra kadra, która chce z nami pracować nie tylko ze względu na warunki finansowe, ale też ze względu na wiarę w projekt i wartości firmowe.
Czy planowane są zmiany w strukturze sprzedaży?
Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy wprowadzali zmiany. Na razie nie dostrzegam słabych punktów w dziale sprzedaży. Mamy dobrych handlowców pracujących w terenie. Zamierzamy podnosić ich kwalifikacje i wiedzę ekspercką poprzez szkolenia. Chcielibyśmy być dobrymi partnerami nie tylko dla hurtowni, ale i dla producentów mebli. Nie mamy planu zmiany całej organizacji, ale jak będą jakieś niedociągnięcia, będziemy je usuwali. Zmiany będą wprowadzane zgodnie z potrzebami, nie według założonego planu.
Czy takie potrzeby zostały zauważone w zakresie technologii? Czy korzystają już Państwo z efektu synergii?
Synergia powstaje na kilku płaszczyznach. Bardzo oczywista jest synergia rynkowa. To ważne, bo w obu przypadkach potrzebujemy lepszej penetracji rynku. Naturalne jest również rozszerzenie oferty. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie ma takich elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne ze stali, aluminium, odlewów znalowych czy tworzywa sztucznego, których nie moglibyśmy wykonać. Możliwości technologiczne Stalmot & Wolmet oraz Gamet uzupełniają się. Wymieniamy się doświadczeniami, uczymy się nawzajem.
Jakie zmiany długofalowe są planowane?
Pierwszym założeniem jest powrót do korzeniKorzeń (radix) – 1) podziemny organ drzewa (rośliny) wrastający w głąb gleby, służący do utwierdzenia rośliny w glebie oraz pobierania z gleby wody i składników mineralnych. Co to jest system korzeniowy? System korzeniowy to całość podziemnych organów drzewa (rośliny). 2) W języku potocznym słowo „korzenie” oznacza rodowód, pochodzenie. Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.. Chcemy rozwijać produkcję uchwytówUchwyt – rączka, rękojeść, zaczep; drobny, zazwyczaj wystający z lica element pomocniczy mebla, często zamocowany w różnych jego miejscach (np. w czołach szuflad, drzwiach), dostosowany do chwytania ręką, służący zazwyczaj do wysuwania, otwierania lub zamykania poszczególnych części. Z czego wykonane są uchwyty? Wykonywane są zwykle z metalu, drewna, ale także kości, szkła, ceramiki, często z tworzyw sztucznych itp. Dostosowane są meblowych i klamek drzwiowychDrzwi – 1) Ruchoma część ściany izolującej, umożliwiająca komunikację. Składają się z ościeżnicy i z jednego lub większej liczby skrzydeł albo stanowią same skrzydła, osadzone bezpośrednio w otworze budowlanym. Drzwi mają nie tylko charakter użytkowy, pełnią również funkcję dekoracyjną. Mogą być integralną częścią wyposażenia wnętrz, głownie poprzez formę i użytą kolorystykę. Drzwi mogą być wykonane w różnych stylach np. nowoczesnym, bazując na własnych mocach produkcyjnych. W kolejnych latach planujemy duże inwestycje, które jeszcze bardziej zwiększą nasze możliwości. Planujemy rozwój produkcji przy współpracy z naszymi odbiorcami, ale też z designerami. Chętnie widziałbym współpracę z polskimi projektantami, którzy dobrze znają rynek i będą mogli zaproponować wzory odpowiadające potrzebom odbiorców.
Gamet rozszerzy ofertę o towary handlowe. Nazywamy je akcesoriami technicznymi do mebli twardych. Są to prowadniceProwadnica (listwa wodząca) – element listwowy, niekiedy specjalnie profilowany do przesuwania szuflad, wysuwek itp. Jakie są rodzaje prowadnic? W zależności od usytuowania może być prowadnica:
• dolna,
• boczna,
• górna.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., zawiasyZawias – zawias, zawiasa, bant (staropol.); przegub metalowy lub z innych materiałów służący do obrotowego zawieszania skrzydeł drzwi, okien itd. Z czego wykonane są zawiasy? Znane od starożytności – pierwsze wykonywane były ze sznurka lub rzemienia bądź drewna. W starożytnej Grecji wykonywane z drewna, kości, kamienia, brązu itp. W V-IV wieku p.n.e. stosowano zawias podobny do dzisiejszego taśmowego, złożony z, siłowniki. Klienci bardzo często szukają tego typu rozwiązań. Obecnie jakość tychże akcesoriów sprawdza zespółZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa w Chinach. Drugi punkt kontrolny znajduje się w zakładach Gametu. Wyrobom technicznym chcemy nadać znaną już Polsce i Europie markę Furteco, co ma również gwarantować jakość i pewność, jaką Gamet do tej pory oferował. Chcemy wprowadzanemu asortymentowi dać pewność jakości i dlatego jej podwójna kontrola.
Drugi filar to wzmocnienie gałęzi handlowej. Trzecim filarem jest współpraca ze Stalmot & Wolmet. Potrzebujemy bliskiej współpracy z producentami mebli i rozpoznania ich potrzeb. Przy precyzji gięć elementów długich z rur oferowanej przez Stalomt & Wolmet i mistrzostwie pokryć Gametu, możemy dostarczać nową myśl i nowe możliwości obsługi. Chcemy aktywnie współtworzyć polskie mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,.
Czy planowane są większe inwestycje w Gamecie?
Cieszymy się dużym zainteresowaniem rynku. Jest dość duże zapotrzebowanie na nasze produkty, są więc także potrzeby inwestowania. Chcemy optymalizować produkcję, automatyzować ją i zwiększać możliwości galwaniczne. Nie wszystko da się zrobić od razu. Będziemy inwestowali stopniowo, ale konsekwentnie.
Dość dawno temu zarząd powołany przez byłego właściciela Gametu wspominał o planach wprowadzenia firmy na giełdę, nie zostało to jednak zrealizowane. Czy planują Państwo podjęcie tego tematu?
Dyskutowaliśmy o tym pomyśle. Nie odrzucamy go, ale nie chcemy go też realizować w najbliższej przyszłości. Wejście na giełdę umożliwia zasilenie kapitałem, ale nie jest on aktualnie na tyle potrzebny, aby ponosić dodatkowe koszty i podejmować się nowych obowiązków.
Czego mogą spodziewać się klienci Gametu?
Zainwestowaliśmy w Gamet na przełomie kwietnia i maja b.r. Minęło zbyt mało czasu, żeby wprowadzone zmiany mogły być dostrzeżone w pełni przez klientów.
Kiedy mogą być widoczne efekty działań nowego zarządu spółki?
Myślę, że wkrótce. Mam nadzieję, że klienci zauważają już poprawę jeśli chodzi o serwis i obsługę. Jesteśmy w trakcie budowania ofert, a o efekcie prac z pewnością zechcemy poinformować klientów. Nie zakładam dużych zmian reorganizacyjnych jeśli chodzi o podejście do klienta. Po prostu będziemy się starali spełniać złożone obietnice. Podstawowym założeniem jest dotrzymywanie słowa – jeśli obiecamy dostarczenie produktów w określonej jakości, w określonej ilości i w określonym czasie, to wywiążemy się z tego.
Plan zachowania i wzmacniania marki Gamet jest aktualny?
Jak najbardziej. Gamet jest bardzo rozpoznawalną marką na rynku i będziemy to kontynuowali.
Ubiegły rok był dla Gametu czasem dużych zmian.
Z jednej strony, na pewno jest to duży przewrót, a z drugiej powrót do najlepszych czasów Gametu, kiedy był w rękach prywatnego kapitału. Gamet rozwijał się wtedy najdynamiczniej i stale powiększał swój potencjał. Przy okazji zmiany właściciela pewne zmiany są naturalne. Nie mają one jednak charakteru rewolucji. To nie jest tak, że przychodzimy z gotowym planem. Staramy się działać reaktywnie. Jeśli jest potrzeba, staramy się na nią odpowiadać. Mamy potencjał, żeby słuchać rynku i zmieniać Gamet w zakresie technik sprzedaży czy wprowadzania nowości. Nie zapominamy, że najlepszymi audytorami są nasi klienci.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁA: Diana Nachiło.
Wywiad opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2016