Branża

Jakie będzie mieszkanie przyszłości?

Katarzyna Kraszewska, Selection.

Jakie będzie mieszkanie przyszłości?

Katarzyna Kraszewska, Selection, o rozwiązaniach, które opanują mieszkanie w przyszłości.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

W przyszłości meble oraz mieszkanie będą reagować na rytm dobowy oraz potrzeby właścicieli. Mamy już lampy i źródła światła z systemem dim to warm, teraz czas na pozostałe wyposażenie. Temperatura w domu już teraz dostosowuje się do sytuacji pogodowej, niestety kosztem wilgotności w domu. Myślę iż przyszłość jest tam gdzie zapanują idealne warunki dla człowieka, system utrzymywania wilgotności w domu jest przyszłością. Mamy już wymianę powietrza w domach, czas na zapachy i ich naturalną zmianę z rytmem dobowym.

Takie rozwiązania są już znane w przemyślę, czas przenieść to do domów. Jednak prawdziwą przyszłością jest dom który będzie reagował na nasze emocje a nie tylko rytm dnia. To dom, który w tym pędzącym świecie będzie w stanie pomóc nam w samoregulacji. Człowiek odbiera świat wszystkimi zmysłami.

Zapach – w określonych stanach emocjonalnych i porach roku lubimy inne zapachy. W przyszłości dom będzie w stanie sam wprowadzić nas w stan emocjonalny przez zapach.

Smak – czując zapach jedzenia i pieczonego ciasta od razu zaczynamy się uśmiechać i czujemy spokojniej, przyszłość to wykorzysta.

Wzrok – mamy już roboty sprzątające podłogę, czas na uporządkowanie, katologowanie produktów i porządek nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz szaf, systemy które to umożliwią wygrają!

Słuch – muzyka, potrafi wprowadzić nas w konkretny nastrój. Dom może sam dobrać muzykę do panującej sytuacji, lub poprzez muzykę wyrwać nas z marazmu lub smutku.

Dotyk – ostatni nasz zmysł, zauważyliście iż inne koce lubicie latem, a inne zimą, inne materiały, struktury. Wszystko się zmienia wraz z naszymi potrzebami i porami roku.

Mieszkanie przyszłości to nadzieja na lepsze jutro

Mieszkanie przyszłości, które potrafi rozwiać zwiewne firanki latem aby dać nam poczucie świeżości oraz podgrzać elektryczny, włochaty dywan zimą, aby otulić nas ciepłem, to jest przyszłość. Wszystko się zmienia i my musimy się na te zmiany otworzyć. Nie sprawdza się mówienie: ,,za naszych czasów”, bo tak mówi każde pokolenie, pewnie od kiedy człowiek zaczął mówić, narzekał na dzieci, która miały lżej niż on, a to przecież jest właśnie ewolucja.

ZOBACZ TAKŻE: Dom przyszłości: powrót do zmysłów

Świat się zmienia, obyśmy to my potrafili również się zmieniać, bo nic nie jest wieczne, ale dobre rzeczy lepiej się starzeją, dotyczy to też ludzi. Należy tylko pamiętać że w domu przyszłości jak i teraz najważniejszy jest człowiek.

Z nadzieją patrzę w przyszłość, i mam nadzieję iż producenci w wyścigu nowinek technologicznych nie zapomną a najważniejszym – dla kogo je projektują.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2022