Jak Feniks z popiołów
9 października, 2016 2023-02-18 19:02Jak Feniks z popiołów
Mariusz Nierzwicki, prezes Zarządu Zakładu Produkcji MebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., Feniks, o nowej fabryce, która powstała w miejscu zakładu, który się spalił, eksporcie na rynek amerykański oraz rozpoczęciu sprzedaży na rynku krajowym.
Zacznę może od nietypowego pytania, bo nie od mebli: czy prezes firmy Feniks oglądał takie filmy, jak np. „Terminator”, „Predator” „Pamięć absolutna” czy „Batman i Robin”?
Tak, oczywiście, oglądałem, to jest klasyka w kinematografii.
Jeśli zdziwiło Pana pytanie, to śpieszę z wyjaśnieniem, że główne role grał w nich Arnold Schwarzenegger, który po skończeniu kariery filmowej zajął się polityką i w latach 2003-2011 był gubernatorem stanu Kalifornia, a firma Feniks w tym czasie uzyskała certyfikat potwierdzający, że spełniła wszelkie wymogi dotyczące dostaw mebli do Kalifornii, podpisany właśnie przez Arnolda Schwarzeneggera…
Musieliśmy otrzymać unikalną zgodę od ówczesnego gubernatora stanu Kalifornia, Arnolda Schwarzeneggera, pozwalającą firmie Feniks na dostawy naszych mebli na tamten rynek. Powiem szczerze, że Pana pytanie bardziej jednak kojarzy mi się z pozytywnymi cechami głównych bohaterów we wspomnianych przez Pana filmach.
Zacytuję amerykańskiego polityka, ekonomistę i prawnika, Jamesa Madisona, który kiedyś powiedział Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień – tylko dzięki właśnie determinacji, wytrwałości wizji lepszego jutra udało się nam po pożarze sprzed roku wybudować nową fabrykę. Dokładnie rok i kilka dni po tragedii, która nas dotknęła miałem ogromną satysfakcję otworzyć uroczyście nową, supernowoczesną i większą fabrykę Feniksa.
Do pożaru przejdę za chwilę, natomiast teraz wróciłbym do nieco odleglejszej historii. Od początku istnienia, czyli od roku 2002, nastawiliście się Państwo na eksport, który przez wiele lat stanowił 100% produkcji. Proszę podać główne kierunki eksportu Państwa mebli.
Eksportujemy do wielu krajów Europy – Belgii, Holandii, Niemiec, Anglii, Irlandii, Czech, Słowacji, ale również do wymienionych już przez Pana Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet do Brazylii.
Od 1,5 roku Feniks buduje sprzedaż mebli na rynku krajowym. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na ten krok?
Rynek polski zawsze był dla mnie bardzo ciekawy i fascynujący, doskonale wiem, jak jest wymagający i sterylny, ale jestem człowiekiem, który lubi wyzwania. Jestem również przekonany, że nasze unikatowe wzornictwo, jakość oraz chyba najkrótsze terminy realizacji zamówień w tej półcePółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. cenowej to bardzo silne argumenty.
Państwa meble to półka średnia wyższa, a wydaje się, że na rynku polskim nie ma chyba zbyt wiele miejsca na droższe meble?
Każdy rynek, i polski nie jest tu wyjątkiem, potrzebuje silnej konkurencji, to jest motor wielu dobrych zmian, modernizacji, nowych technologii nowych wizji. Czy powstawałyby nowe bardziej nowoczesne zakłady i fabryki gdyby tego właśnie nie wymagał od nas rynek, konkurencja, nowe rozwiązania technologiczne?
Niedawno minął rok od najdramatyczniejszego wydarzenia w dziejach firmy – 6 lipca ubiegłego roku spłonęła fabryka wybudowana w 2007 r. Z dymem poszło wszystko: budynki, maszyny, meble, tkaniny, wzory. Tymczasem już 2 miesiące po pożarze firma Feniks wystawiała się na targach w Ostródzie. Jak to się Państwu udało?
Tak jak wspomniałem wcześniej, była to tragedia dla nas wszystkich: dla pracowników, dla mnie, dla mojej rodzinyRodzina (familia) – 1) Jednostka systematyczna (takson) w obrębie rzędu, w skład którego wchodzą spokrewnione ze sobą rodzaje. Nazwy łacińskie rodzin kończą się zwykle na -aceae. 2) W języku potocznym słowo „rodzina” może oznaczać grupę podobnych przedmiotów (np. „rodzina krzeseł”). 3) Też: grupa osób związanych ze sobą więzami pokrewieństwa lub powinowactwa. Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999. – najważniejsze jest jednak w tym wszystkim to, że się nie poddaliśmy i powstaliśmy jak przysłowiowy Feniks z popiołów.
Dokładnie dwa tygodnie po pożarze wyjechały do naszych kontrahentów pierwsze auta z meblamiMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,. Wtedy nie było czasu na rozpacz, nie mogłem usiąść i płakać, nie mogłem się poddać – przecież byłem odpowiedzialny za kilkuset pracowników. Oni byli w tej samej sytuacji – spłonął ich zakład pracy.
Czy ta sytuacja, o której mówiłem przed chwilą nie wpłynęła na takie rzeczy, jak choćby dostawy mebli do odbiorców czy dostawy zamówionych przez Państwa wcześniej tkanin, pianki, płyt, komponentów, akcesoriów? Współczucie współczuciem, ale biznes to biznes.
Po pożarze nasi kontrahenci, za co jestem im niezmiernie wdzięczny, zachowali się mniej biznesowo, a bardziej partnersko, mieli pełną wiedzę o tym, co się nam zdarzyło. Dzisiaj mogę się pochwalić, że żaden z naszych partnerów biznesowych od nas nie odszedł, wszystkie zamówienia sprzed pożaru zostały zrealizowane z tylko 2-tygodniowym opóźnieniem, a co lepsze – właśnie po tragedii, jaka nas spotkała otrzymaliśmy jeszcze więcej zamówień.
Rozumiem, że mimo wszystko produkcja po pożarze była dużo niższa niż przed pożarem. Czy w związku z tym w firmie były zwolnienia?
Przez okres 6 miesięcy produkowaliśmy 80% wolumenu sprzed pożaru, wydajność też nie była najlepsza, mimo tego utrzymałem wszystkie miejsca pracy – to był mój priorytet i to się udało, z czego chyba najbardziej jestem dumny.
16 września 2016 r. otwarta została nowa fabryka mebli Feniks w miejsce tej, która spłonęła. Czy do tej pory produkcja była realizowana w jakichś wynajętych pomieszczeniach?
Produkowaliśmy w 5 wynajętych halach produkcyjnych, które zaraz po pożarze musieliśmy przystosować do standardów Feniksa, najważniejsze jednak były maszyny i urządzenia, które dosłownie tydzień po pożarze kupiłem i uruchomiłem.
Proszę powiedzieć coś więcej o nowej fabryce. Rozumiem, że są tam nowe maszyny, bo stare się spaliły, a co poza tym?
Wszystkie maszyny są nowe, mamy nowe cutteryCutter – urządzenie do automatycznego jednowarstwowego rozkroju skór lub jednowarstwowego bądź wielowarstwowego rozkroju tkanin. Jest głównym elementem wyposażenia zautomatyzowanych krojowni tekstylnych. Praca cuttera potocznie zwanego też katerem, wygląda podobnie jak praca maszyn CNC (Computerized Numerical Control) i opiera się na realizacji przez maszynę komend zawartych w tzw. pliku cięcia. Cuttery a urządzenia manualne Cuttery (zwane też nieprawidłowo krajarkami lub krajalnicami), CNCCentra obróbcze sterowane numerycznie – to obrabiarki sterowane wg programu zapisanego na nośniku informacji bez możliwości ingerencji i ewentualnej zmiany programu w trakcie realizacji. Sterowanie to stosuje się do wytwarzania zdefiniowanych przedmiotów geometrycznych, tzn. takich, które podlegają opisowi cyfrowemu na bazie rysunku technicznego lub modelu CAD. Aktualnie w przemyśle dominuje system sterowania komputerowego. Komputer przechowuje w pamięci program obróbczy, którego, optymalizerki czyli wszystkie niezbędne maszyny numeryczne, mamy również numeryczne maszyny do szycia i ponad 60 stanowisk tapicerskich. Bez wątpliwości i śmiało mogę powiedzieć, że dziś Feniks to jedna z najnowocześniejszych fabryk mebli tapicerowanychMebel tapicerowany – należy do grupy wyrobów o złożonej konstrukcji i wieloaspektowym procesie wytwarzania. W projektowanym i eksploatowanym wnętrzu meble tapicerowane pełnią dwie podstawowe funkcje: użytkową, a więc zapewniają wygodny wypoczynek, rekreację, sen, itp., oraz estetyczną związaną z ubogaceniem wystroju pomieszczenia. Jak jest zbudowany mebel tapicerowany? Meble tapicerowane są wyrobami o strukturze liniowej i powierzchniowej oraz objętościowej. Z reguły mebel w Europie.
Gdyby zatem miał Pan porównać: Feniks przed pożarem i po pożarze, to na co zwróciłby Pan przede wszystkim uwagę?
Powiem może trochę przewrotnie ale tak po prostu myślę: nie mury, nie maszyny, nie nowe technologie budują firmy lecz ludzie.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁ: Marek Hryniewicki
Wywiad opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2016