fbpx
Branża

Ergonomia ma znaczenie dla naszego samopoczucia

Architekt Magdalena Daszkiewicz, właścicielka pracowni architektury Przestrzenie.

Ergonomia ma znaczenie dla naszego samopoczucia

Architekt Magdalena Daszkiewicz, właścicielka pracowni architektury Przestrzenie, o tym, czym jest ergonomia.

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

O ergonomii możemy mówić raczej w kontekście środowiska pracy, a nie mieszkania. To nauka dotycząca optymalizacji wymiarów np. maszyn do m.in. anatomicznych cech człowieka, dążenie do utrzymywania zdrowej i poprawnej pozycji podczas godzin pracy. Przeniesienie tego pojęcia na grunt projektowania wnętrz mieszkalnych jest zatem dość potoczne.

ZOBACZ TAKŻE: Czy wszystko jest ergonomią?

Może ewentualnie odnosić się do użytkowania kuchni, projektowania domowego miejsca pracy (biurko do pracy czy domowy warsztat). Producenci mebli starają się wpleść to określenie w opisy mebli dla dzieci, łóżek czy krzeseł. Jeśli przyjmiemy takie rozszerzone znaczenie ergonomii – powiedziałabym, że najistotniejsze są aspekty odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, odpowiednie oświetlenie, w tym – a może przede wszystkim – dostęp do światła dziennego, kwestie związane z wilgotnością powietrza i temperaturą.

Reklama
Reklama banner Abler SWISS KRONO - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

Ergonomia nie ma więc wiele wspólnego z samą estetyką wnętrza, ma natomiast wspomóc nas w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu obowiązków. A to ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Warto podejść do procesu projektowego świadomie i od początku skupić się na naszych potrzebach oraz na tym, jak funkcjonujemy w danym pomieszczeniu i jakie są nasze przyzwyczajenia.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2022