Ergonomia ma znaczenie dla naszego samopoczucia
19 maja, 2022 2023-01-31 13:46Ergonomia ma znaczenie dla naszego samopoczucia

Ergonomia ma znaczenie dla naszego samopoczucia
Architekt Magdalena Daszkiewicz, właścicielka pracowni architektury Przestrzenie, o tym, czym jest ergonomiaErgonomia – ergonomia (gr. εργον – praca’ i νομος – prawo) to jedna z najważniejszych reguł projektowania wnętrz, a także sprzętów użytkowych, w tym mebli. Wyraża dążenie do zwiększenia efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów biologicznych: zmęczenia, dyskomfortu fizycznego i psychicznego, ryzyka wystąpienia wypadków lub pojawienia się różnych dolegliwości. Ergonomia w kuchni W latach 20. XX w. została opracowana.
O ergonomiiErgonomia – ergonomia (gr. εργον – praca’ i νομος – prawo) to jedna z najważniejszych reguł projektowania wnętrz, a także sprzętów użytkowych, w tym mebli. Wyraża dążenie do zwiększenia efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów biologicznych: zmęczenia, dyskomfortu fizycznego i psychicznego, ryzyka wystąpienia wypadków lub pojawienia się różnych dolegliwości. Ergonomia w kuchni W latach 20. XX w. została opracowana możemy mówić raczej w kontekście środowiska pracy, a nie mieszkania. To nauka dotycząca optymalizacji wymiarów np. maszyn do m.in. anatomicznych cech człowieka, dążenie do utrzymywania zdrowej i poprawnej pozycji podczas godzin pracy. Przeniesienie tego pojęcia na grunt projektowania wnętrz mieszkalnych jest zatem dość potoczne.
ZOBACZ TAKŻE: Czy wszystko jest ergonomią?
Może ewentualnie odnosić się do użytkowania kuchniKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest, projektowania domowego miejsca pracy (biurko do pracy czy domowy warsztat). Producenci mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., starają się wpleść to określenie w opisy mebli dla dzieci, łóżekŁóżko – łoże, łożnica (przestarzale); mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, służący do spania, leżenia, siedzenia, pracy itp. Pierwsze łóżko to prymitywne legowisko głównie z drewna – prycza; później rama wyplatana położona na palach wbitych w ziemię – początek wszystkich następnych konstrukcji, które rozwinęły się już w starożytności. Najstarsze łóżka Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia) były to przeważnie niskie, twarde czy krzesełKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i. Jeśli przyjmiemy takie rozszerzone znaczenie ergonomii – powiedziałabym, że najistotniejsze są aspekty odległości pomiędzy poszczególnymi elementamiElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne wyposażenia, odpowiednie oświetlenie, w tym – a może przede wszystkim – dostęp do światła dziennego, kwestie związane z wilgotnością powietrza i temperaturą.
Ergonomia nie ma więc wiele wspólnego z samą estetyką wnętrza, ma natomiast wspomóc nas w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu obowiązków. A to ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Warto podejść do procesu projektowego świadomie i od początku skupić się na naszych potrzebach oraz na tym, jak funkcjonujemy w danym pomieszczeniu i jakie są nasze przyzwyczajenia.
Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2022