Branża

Dobrze zaprojektowana kuchnia wymaga czasu

Grzegorz Łapanowski.

Dobrze zaprojektowana kuchnia wymaga czasu

Grzegorz Łapanowski o tym, jak optymalnie zaprojektować kuchnię i jak rozmieścić poszczególne sprzęty.

Aby pracować w kuchni szybciej i sprawniej warto poświecić trochę czasu na jej zaprojektowanie oraz rozmieszczenie poszczególnych sprzętów. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie w niej miejsca na większą liczbę szuflad, gdyż są one bardziej funkcjonalne i łatwiej w nich zachować porządek niż w głębokich szafkach. W szufladach znajdujących się najbliżej miejsca pracy, umieść sprzęty i akcesoria, których używasz najczęściej. W moim przypadku to: nóż, deska, patelnia oraz kilka podstawowych rondli i garnków.

Trochę dalej mogą znaleźć się sprzęty, których używasz relatywnie rzadziej, np. blender, szybkowar oraz brytfanna. Podczas projektowania kuchni opłaca się zaplanować więcej miejsca na dodatkowe blaty, dzięki temu praca będzie sprawniejsza, a w kuchni zmieści się więcej osób. Należy pamiętać o tym, aby blaty oraz listwy je łączące były dobrej jakości, tak aby codzienna eksploatacja zbyt szybko ich nie nadwyrężyła. Ważne jest również to, aby w bezpośrednim sąsiedztwie blatów znalazło się odpowiednio dużo kontaktów.

ZOBACZ TAKŻE: Ergonomia nieunikniona

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniem są kontakty, które w dowolnej chwili można schować w blacie. Optymalna wysokość blatu roboczego w kuchni, z mojego doświadczenia to około 90 cm. Problem ciągłego schylania się do kosza, można łatwo rozwiązać bezpośrednim otworem znajdującym się w blacie. Zarówno szafki, jak i szuflady powinny mieć gładką powierzchnię, wtedy o wiele łatwiej utrzymasz je w czystości.

Kuchnia o dużej liczbie płaskich powierzchni wygląda czysto i schludnie, a co za tym idzie modnie i stylowo. Produkty suche, takie jak: makaron, kasze oraz cukry i mąki warto przechowywać w przezroczystych pojemnikach o prostokątnym kształcie. Są lepsze do ustawiania i szybciej można stwierdzić kiedy dany produkt się kończy.

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2015