Branża

Czym jest skandynawski design?

Aleksandra Krawsz, marketing & PR manager w firmie Kinnarps Polska.

Czym jest skandynawski design?

Skandynawski design to nie jest już szwedzko czy duńsko brzmiące nazwisko projektanta – mówi Aleksandra Krawsz, marketing & PR manager w firmie Kinnarps Polska.

Czym jest współczesny skandynawski design i co stanowi o jego wyjątkowości w czasach, gdy produkty skandynawskich marek projektują ludzie pochodzący z różnych regionów świata i kręgów kulturowych?

Umiar, funkcjonalność, szacunek dla tworzywa i środowiska, a przede wszystkim trafna odpowiedź na ludzkie potrzeby – to najbardziej charakterystyczne cechy wzornictwa tego regionu i jego znak firmowy. To dzięki tym cechom skandynawskie wzornictwo zaskarbiło sobie sympatię nie tylko w Europie, lecz także poza nią. Ten bezpretensjonalny styl, łączący prostotę z subtelnością, nowoczesność formy z tradycyjnym rzemieślniczym warsztatem, szacunek dla ludzi i środowiska z poczuciem humoru zdobył międzynarodowe uznanie w połowie ubiegłego wieku, gdyż trafił w potrzeby użytkowników niewielkich powojennych mieszkań, którym funkcjonalność i harmonia wyposażenia rekompensowały niedostatek powierzchni. Dziś przemysł projektowy stanowi nie tylko potężną gałąź gospodarki, lecz także element kultury i tożsamości całej Skandynawii.

ZOBACZ TAKŻE: Ponadczasowa estetyka i prostota

Przykład firmy Kinnarps dobrze ilustruje czym jest współczesne skandynawskie wzornictwo – odpowiedzią na rosnące wymagania dotyczące jakości, estetyki, użyteczności, ale przede wszystkim wartości takich jak szacunek dla rozmaitych potrzeb człowieka i środowiska naturalnego.

Terminem określającym kierunek, w jakim aktualnie podąża skandynawska sztuka użytkowa jest „inclusive design”, czyli wzornictwo, które nie tylko sprawia, że powstają piękne, ergonomiczne przedmioty, lecz przede wszystkim obejmuje swym zasięgiem możliwie najszersze grupy społeczne, nikogo nie wykluczając. Jest przeciwieństwem ekskluzywności i dąży do tworzenia rzeczy użytecznych zarówno dla dzieci, jak i osób starszych, ludzi o różnych rodzajach niepełnosprawności, a jego głównym celem jest integrowanie społeczeństwa i dawanie możliwości uczestniczenia w jego życiu wszystkim – nie tylko młodym i sprawnym, lecz także tym, którym z różnych powodów jest trudniej. Kinnarps wierzy, że idea projektowania zgodnie z koncepcją „inclusive design” stanie się wkrótce cywilizacyjnym standardem.

Czym jest zatem skandynawski design? To po prostu dobry design!