Newsroom

Lasy Państwowe – FSC – czy możliwa jest współpraca?

Lasy Państwowe i FSC International rozmawiały o współpracy.

Lasy Państwowe – FSC – czy możliwa jest współpraca?

Czy po wczorajszym spotkaniu w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych można mówić o nowym otwarciu w relacjach pomiędzy Lasami Państwowymi a FSC International?

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Tematem spotkania w siedzibie DG LP była współpraca pomiędzy Lasami Państwowymi a FSC International. Przedstawiciele obu instytucji, a także Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rozmawiali o powrocie do certyfikacji FSC.

Czy Lasy Państwowe przywrócą FSC?

W spotkaniu, które odbyło się 29 lutego 2024 r. wzięli udział:

  • Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska,
  • Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej,
  • Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International.

Bardzo się cieszę, że udało się nam zorganizować to spotkanie w tak szybkim terminie. Wpisuje się to w politykę rządu w obszarze prowadzenia zrównoważonej polityki leśnej wzmacniającej funkcje przyrodnicze i społeczne lasu, jednocześnie podnoszącej konkurencyjność polskiego sektora drzewnego – powiedział Mikołaj Dorożała, wiceminister Klimatu i Środowiska.

Obecnie certyfikatami FSC świadczącymi o pozyskaniu drewna w wyniku odpowiedzialnego gospodarowania, posługują się cztery z siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (Katowice, Szczecin, Szczecinek i Zielona Góra). Dwie pierwsze, korzystając z derogacji, są w trakcie audytu prowadzonego z intencją, by nadal posługiwać się certyfikatem FSC. Jeśli audyt zakończy się wynikiem pozytywnym, obie RDLP otrzymają taką możliwość do końca sierpnia.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Zostawiamy przeszłość za sobą i rozpoczynamy od nowa dialog w sprawie certyfikacji. Zapewniam o naszej otwartości do rozmów. Prowadzimy je ze wszystkimi interesariuszami gospodarki leśnej. Przykładamy dużą wagę do głosów wszystkich naszych partnerów, którzy zgłaszają oczekiwanie, by Lasy Państwowe posługiwały się znakiem FSC. Otwartość i transparentność to priorytety obecnego kierownictwa Lasów Państwowych – poinformował Jerzy Fijas, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Gospodarki Leśnej.

Rewizja standardu krajowego w maju 2024 r.

Prace nad rewizją standardu krajowego dobiegają końca. Jego ostateczna wersja zostanie prawdopodobnie opublikowana w maju tego roku. Po okresie przejściowym, nowy standard zastąpi dotychczasowy najwcześniej w grudniu 2025 r. Standard, a w szczególności te jego elementy, wobec których zgłoszonych zostało najwięcej uwag, był przedmiotem prezentacji ze strony FSC Polska. Przedstawiciele FSC zreferowali także informacje dotyczące modernizacji narzędzi ocen ryzyka w kontekście unijnego rozporządzenia o wylesianiu (EUDR).

Omówiono postanowienia umowy licencyjnej, będącej podstawą posługiwania się znakiem towarowym FSC, w tym nt. kontroli FSC w podmiotach certyfikowanych, publikowania raportów z audytów czy jednostronnego wprowadzania części zmian w umowie.

Spotkanie pokazało silne zaangażowanie Lasów Państwowych na rzecz prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej i otwartość na współpracę. Wierzę, że istnieją solidne podstawy, aby kontynuować certyfikację FSC w polskich lasach, a po spotkaniu jestem pewien, że wspólnie możemy szybko osiągnąć pożądane rezultaty. Z naszej strony zapewniamy pełne zaangażowanie w dalsze rozmowy – podkreślił Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International.

ZOBACZ TAKŻE: Lasy Państwowe kontynuują negocjacje z FSC

Spotkanie zakończyło się powołaniem zespołu roboczego. Po zakończeniu spotkania zespół przystąpił do prac nad szczegółowymi rozwiązaniami dążącymi do przywrócenia certyfikacji FSC w skali ogólnokrajowej. Pierwszym krokiem jest dążenie do przywrócenia certyfikatu dla RDLP w Białymstoku, co jest odpowiedzią na oczekiwania zarówno ze strony przemysłu drzewnego, samorządów oraz organizacji przyrodniczych i społecznych z tego regionu. Kolejne spotkanie, podsumowujące prace, zaplanowano już za dwa tygodnie.

Źródło: Lasy Państwowe