Branża

Dlaczego warto zwrócić uwagę na przemysł meblarski w Polsce?

1712580454

Dlaczego warto zwrócić uwagę na przemysł meblarski w Polsce?

Ponieważ meble to polska specjalność eksportowa w ujęciu światowym!

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

W perspektywie 15 lat najszybciej rozwijał się przemysł meblowy w Chinach i w Polsce. W tym czasie Polska awansowała na 4 miejsce w światowym rankingu eksporterów mebli. Wyprzedzają nas jedynie trzy kraje Chiny, Niemcy oraz Włochy. Polski udział w światowym eksporcie mebli na podstawie danych ONZ wynosił w 2009 roku 5,3%. W ujęciu masowym (w kilogramach) pozycja Polski jako lidera eksportu jeszcze wzrasta.

Według danych Eurostat co roku eksportujemy meble o łącznej masie 2 500 000 ton! Więcej mebli na światowe rynki dostarczają wyłącznie wspominane wcześniej Chiny!

Sukces polskich mebli na świecie jest ważny również dla polskiej gospodarki.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Branża meblarska jest samodzielnym liderem w pozyskaniu dewiz dla naszego kraju. Żadna z branż polskiej gospodarki nie może pochwalić się dodatnim saldem eksportu w wysokości 19,5 mld zł! jakie jest szacowane za rok 2010. W produkcji mebli, w ponad 23 tysiącach podmiotów, znajduje zatrudnienie 167 tyś osób, kolejnych kilkadziesiąt tysięcy pracuje jako dostawcy komponentów i dalej jako sprzedawcy mebli. Znaczenie branży meblarskiej w tworzeniu polskiego PKB stanowi, aż 200% średniej krajów UE.

Całą branżę ucieszył fakt, że po wielu latach korespondencji organizacji branżowych z różnymi ministerstwami meble znajdują przyjazny odbiór u decydentów. Ministerstwo Gospodarki wybrało meble jako pierwszą z 15 branż, które będą wspierane w procesie promocji polskiej gospodarki. Natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamówiło u uznanego projektanta Tomka Rygalika linię mebli, która będzie towarzyszyła wszystkim spotkaniom w ramach polskiej prezydencji w Radzie Europy.

O przyszłości rynku meblarskiego w Polsce 18 maja br. dyskutowano na Wydziale Technologii Drewna SGGW. Pod patronatem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli oraz B+R Studio Tomasz Wiktorski odbyło się seminarium, w którym wzięli udział przedstawiciele przemysłu, naukowcy i studenci wkraczający na rynek pracy. Seminarium prowadził dr inż. Tomasz Wiktorski właściciel B+R Studio pierwszej w Polsce firmy specjalizującej się w analizach rynku mebli.

Organizatorzy:
Wydział Technologii Drewna SGGW,
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli,
B+R Studio Tomasz Wiktorski