Rankingi

Paweł Grobelny z nominacjami do Polska Architektura XXL

Paweł Grobelny z dwoma nominacjami dla najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce w ramach konkursu Polska Architektura XXL.

Paweł Grobelny z nominacjami do Polska Architektura XXL

Dwa projekty Pawła Grobelnego zostały nominowane do nagrody Polska Architektura XXL w kategorii Przestrzeń publiczna.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Pierwszy nominowany w konkursie Polska Architektura XXL projekt to okrągłe pomosty. Powstały one w ubiegłym roku nad Jeziorem Słupeckim w Wielkopolsce. Druga nominacja dotyczy z kolei pomostu z platformą widokową. On także został zrealizowany na tym jeziorze. Obydwa projekty składają się na otwartą niedawno, bo w 2023 roku, promenadę rekreacyjną nad Jeziorem Słupeckim.

Architektura XXL projektu Grobelnego

Paweł Grobelny to projektant, który od wielu lat specjalizuje się w przestrzeniach publicznych. Realizuje projekty przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Ponadto realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli. Można je również podziwiać w największym parku miejskim w Szanghaju.

Projektant jest także autorem mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz dla dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy i turystów do częstego korzystania z tej przestrzeni – mówi projektant o nominowanych w konkursie realizacjach.

ZOBACZ TAKŻE: Jezioro Słupeckie z projektem Grobelnego

Projektant stworzył zagospodarowanie przestrzenne promenady nad Jeziorem Słupeckim promenady. Grobelny zaprojektował również poszczególne jej elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. Realizacja całości promenady została ukończona w ubiegłym roku.

Nominowane do tegorocznej edycji nagrody Polska Architektura XXL projekty, jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzują się przede wszystkim minimalizmem. Cechuje je również oszczędność formalna, a także wykorzystanie naturalnych materiałów – szczególnie drewna.