Newsroom

IKEA wzmacnia ofertę usług finansowych

Ingka Investment przejmuje Ikano Bank.

IKEA wzmacnia ofertę usług finansowych

Ingka Investments zawarła umowę nabycia pozostałych 51% akcji Ikano Bank od Ikano SA, stając się pełnym właścicielem Ikano Bank.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ingka Investments stała się 49% udziałowcem Ikano Bank w czerwcu 2021 r., z opcją nabycia pozostałych akcji w późniejszym terminie. Transakcja ta podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy regulacyjne.

Grupa Ingka dąży do uczynienia IKEA jeszcze bardziej przystępną cenowo, dostępną i zrównoważoną dla swoich klientów. Ma w tym pomóc przede wszystkim włączanie usług finansowych poprzez płynną i wszechstronną obsługę. Grupa Ingka obsługuje ponad 500 punktów spotkań z klientami IKEA i prowadzi handel elektroniczny w 31 krajach. Dzięki przejęciu wzmacnia swoje możliwości w zakresie usług finansowych.

Co wiadomo o Ikano Bank?

Grupa Ingka i Ikano Bank wywodzą się od tego samego założyciela, Ingvara Kamprada. Ponadto łączą je silna kultura oraz podobne wartości, które stanowią integralną część wspólnego dziedzictwa. Natomiast kultywując długotrwałe partnerstwo handlowe, Ikano Bank był jednym z dostawców usług finansowych IKEA na ośmiu rynkach*.

Jestem podekscytowany, jak ta wspólna przyszłość może przybliżyć nas do naszego zaangażowania na rzecz demokratyzacji usług finansowych, tworząc jednocześnie jeszcze więcej możliwości w zakresie zrównoważonych i niedrogich wyborów życiowych dla wielu ludzi, w domu i praca. Wzmacniając nasze długotrwałe relacje z Ikano Bankiem, będziemy zapewniać i dalej rozwijać znaczące i odpowiedzialne finansowanie klientów IKEA** poprzez płynne doświadczenie omni – mówi Peter van der Poel, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

Mats Håkansson, prezes Ikano Bank, komentuje: Przez ostatnie trzy lata ciężko pracowaliśmy, aby jeszcze bardziej wzmocnić bank, tworząc jeszcze lepsze możliwości dostarczania prostych, uczciwych i przystępnych cenowo rozwiązań finansowych dostosowanych do potrzeb wielu ludzi i biznes. Powstaje nowy, całkowicie cyfrowy bank z solidnymi procesami i doskonałą obsługą klienta, który sprawi, że będziemy jeszcze bardziej adekwatni i wydajni dla naszych klientów.

W oczekiwaniu na zgodę organów regulacyjnych

Ikano Bank będzie kontynuował współpracę ze swoimi dotychczasowymi partnerami biznesowymi. Grupa Ingka również będzie kontynuować współpracę z partnerami we wszystkich krajach IKEA i świadczyć usługi finansowe swoim klientom. 

ZOBACZ TAKŻE: IKEA wprowadza na rynek asystenta AI

Transakcja została uzgodniona pomiędzy stronami. Jednak jej sfinalizowanie podlega zatwierdzeniu przez szwedzki organ nadzoru finansowego (Finansinspektionen) i inne właściwe organy. Strony oczekują, że zakończenie transakcji nastąpi w okresie wrzesień-grudzień 2024 r. Dojdzie do tego dopiero po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych.

*w Grupie Ingka

**klienci IKEA w Grupie Ingka

Niniejsze ogłoszenie zawiera informacje, które Ikano Bank ma obowiązek podać do wiadomości publicznej zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie nadużyć na rynku. Informacja została przekazana do publikacji w dniu 26 marca 2024 r. o godzinie 13:00 czasu środkowoeuropejskiego.

O Grupie Ingka

Prowadząc działalność detaliczną IKEA na ponad trzydziestu rynkach, Grupa Ingka jest największym sprzedawcą detalicznym IKEA. Reprezentuje ona około 90% sprzedaży detalicznej sieci. Ponadto jest strategicznym partnerem, który rozwija i wprowadza innowacje w działalności IKEA oraz pomaga w definiowaniu wspólnych strategii. Grupa Ingka jest właścicielem i operatorem kanałów sprzedaży IKEA w ramach umów franczyzowych z Inter IKEA Systems. Posiada trzy obszary biznesowe: IKEA Retail, Ingka Investments i Ingka Centres. 

O Grupie Ikano

To międzynarodowa grupa spółek działających w obszarach bankowości, nieruchomości, produkcji, ubezpieczeń, analityki danych i handlu detalicznego. Powstała w 1988 r. i jest własnością rodziny Kamprad. Misją Ikano jest uproszczenie życia wielu ludzi, aby mogli skupić się na życiu. Osiąga się to poprzez wspólną pracę nad stworzeniem odpowiednich, niedrogich i zrównoważonych rozwiązań opartych na uczciwych warunkach.

O Ikano Bank

Ikano Bank w swojej ofercie ma produkty oszczędnościowo-pożyczkowe dla konsumentów, usługi wsparcia sprzedaży dla detalistów oraz rozwiązania leasingowe i faktoringowe dla przedsiębiorstw. Działa w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i Austrii i jest częścią Grupy Ikano. Siedziba główna Ikano Banku znajduje się w Malmö w Szwecji. Firma jest zarejestrowana w Ęlmhult w Szwecji, gdzie kiedyś została założona.