Design

Jezioro Słupeckie z projektem Grobelnego

Jezioro Słupeckie - pomosty, proj. Pawła Grobelnego.

Jezioro Słupeckie z projektem Grobelnego

Właśnie powstał pierwszy element zagospodarowania Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce. Pomost w kształcie połączonych ze sobą dwóch okręgów zaprojektował Paweł Grobelny.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Pomost jest pierwszym z kilkunastu elementów powstającej promenady w Słupcy. W ten sposób Jezioro Słupeckie zyska nowe miejsce do rekreacji. Do udziału w tym przedsięwzięciu został zaproszony wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych Paweł Grobelny.

Jezioro Słupeckie – pomosty i inne atrakcje

Projektant stworzył zagospodarowanie przestrzenne powstającej nad Jeziorem Słupeckim promenady. Grobelny zaprojektował również poszczególne jej elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. Ukończenie realizacji całości promenady zaplanowane jest na koniec 2023 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Grobelny z kolejną nagrodą dla parku kieszonkowego

Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że pomimo, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy – mówi projektant o koncepcji, która sprawi, że Jezioro Słupeckie i tereny przybrzeżne zmienią się nie do poznania.

Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna. Dodatkowo bardzo ważne jest dla niego umiejętne połączenie zieleni z architekturą.

Paweł Grobelny i jego realizacje

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się np. w ogrodzie Albertine w Brukseli i w największym parku miejskim w Szanghaju. Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz w dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Rok temu zrealizował także zagospodarowanie przestrzenne placu ratuszowego w hiszpańskiej stolicy La Rioja – w mieście Logroño.