Rankingi

Jakie są prognozy dla eksportu mebli do Niemiec?

Jaką wartość będzie miał eksport mebli do Niemiec w 2023 r.?

Jakie są prognozy dla eksportu mebli do Niemiec?

Według danych Eurostatu w 2022 r. eksport mebli za Odrę wyniósł rekordowe 4,72 mld euro. To przełożyło się na wynoszący 8,3% wzrost w stosunku do 2021 roku. Wspomniana wartość stanowiła blisko 35% całości polskiego eksportu mebli. Czy w 2023 r. eksport mebli do Niemiec po raz pierwszy w historii przekroczy 5 mld euro?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Jak podkreślają eksperci B+R Studio, pozycja Niemiec, jako największego odbiorcy polskich mebli, jest powszechnie znanym i wielokrotnie podkreślanym faktem. Z okazji premiery raportu „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Niemczech”. B+R Studio przedstawia w nim największe przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją mebli na terenie Niemiec. Publikacja zawiera również najświeższe dane dotyczące eksportu mebli z Polski do Niemiec.

Polscy eksporterzy mebli z rekordami

Z danych Eurostatu wynika, że w ub.r. eksport mebli do naszego zachodniego sąsiada wyniósł rekordowe 4,72 mld euro. Przełożyło się to na wzrost w stosunku do 2021 roku wynoszący 8,3%. Warto dodać, że wspomniana wartość stanowiła blisko 35% całości polskiego eksportu mebli.

Osiągnięty wynik eksportu do Niemiec w 2022 roku jest z pewnością interesujący i jasno pokazuje, że pozycja Niemiec jako największego partnera dla polskiej branży meblarskiej nie słabnie, jednakże dzisiaj na przełomie III i IV kwartału 2023 roku nasza zawodowa ciekawość nasuwa pytanie: Jakiej wartości należy się spodziewać na koniec 2023 roku w zakresie eksportu mebli do Niemiec i czy znów będzie ona rekordowa? Pomocy w odpowiedzi na to pytanie dostarczają nam najnowsze dane obejmujące pierwsze półrocze 2023 roku – wyjaśniają eksperci B+R Studio.

Zgodnie z danymi Eurostatu, na które powołuje się zespół ekspertów, wartość eksportu mebli do Niemiec w pierwszej połowie 2023 roku wyniosła 2,56 mld euro. W porównaniu do analogicznego okresu roku odnotowano wzrost o około 4,1%. Może się zatem wydawać, iż wystarczy, że polska branża meblarska powtórzy ten wynik w drugiej połowie 2023 roku. W ten sposób bariera 5 mld euro eksportu do Niemiec zostanie przekroczona. W tym miejscu eksperci zadają jednak pytanie, czy to rzeczywiście tak działa? Aby na nie odpowiedzieć, B+R Studio szczegółowo przeanalizowało dane dotyczące eksportu mebli do Niemiec z perspektywy ostatnich 10 lat.

Eksport mebli do Niemiec w latach 2012-2022

Czy szersze spojrzenie może nieco ostudzić optymizm? Okazuje się, że w zbadanym przez B+R Studio okresie (lata 2012-2022) wartość eksportu mebli do Niemiec w drugim kwartale roku była niższa o średnio 5%. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi udzielają eksperci B+R Studio.

Eksport jest, co oczywiste skorelowany z produkcją. Kiedy, co potwierdzają dane GUS-u i Eurostatu, w danym miesiącu odnotujemy wysoką wartość produkcji, to jednocześnie odnotujemy wysoką wartość eksportu. Miesiącami, w których notowana jest najniższa wartość produkcji sprzedanej mebli są: czerwiec, lipiec, sierpień i grudzień. Trzy z czterech wymienionych miesięcy znajdują się właśnie w drugiej połowie roku. Dodatkowo w grudniu ze względu na okres świąteczno-sylwestrowy eksport części wyprodukowanych mebli przesuwa się na styczeń roku następnego. Wyjątkiem od powyższych spostrzeżeń były lata 2020-2021, w których doszło do zaburzenia tegoż stanu rzeczy wynikającego z panującej wówczas pandemii – podkreślają autorzy analizy.

Wracając jednak do pytania, czy eksport mebli do Niemiec w 2023 roku przekroczy 5 mld euro? Według B+R Studio wiele wskazuje na to, że przedstawiony powyżej scenariusz spełni się i w tym roku. Wartość eksportu mebli do Niemiec w drugiej połowie roku będzie nieco niższa. Eksperci prognozują, że zmieści się w przedziale 2,45-2,5 mld euro. Wobec tego eksport mebli do Niemiec po raz pierwszy w historii powinien przekroczyć 5 mld euro.

ZOBACZ TAKŻE: Meble tapicerowane z Polski wciąż nr 1 w Niemczech

Więcej o rynku handlu meblami u największego odbiorcy polskich mebli można dowiedzieć się z najnowszego raportu B+R Studio „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Niemczech”.

Źródło: na podstawie analizy B+R Studio.