Newsroom

Meble tapicerowane z Polski wciąż nr 1 w Niemczech

Od lewej: Leo Lübke, prezes Zarządu VdDP i Jan Kurth, dyrektor generalny VDM/VHK, mówili w Herford o sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci mebli tapicerowanych.

Meble tapicerowane z Polski wciąż nr 1 w Niemczech

Import mebli tapicerowanych w Niemczech gwałtownie spadł. W okresie od stycznia do lipca 2023 r. zmniejszyły się też dostawy mebli z naszego kraju. Mimo słabszego popytu polscy producenci mebli tapicerowanych pozostają najważniejszymi dostawcami na rynek niemiecki, a import z Polski stanowił 44,5% całkowitego importu mebli wypoczynkowych.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Od stycznia do lipca 2023 roku niemieccy producenci mebli tapicerowanych wygenerowali sprzedaż na poziomie około 658 milionów euro, co oznacza spadek o prawie 1% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W lipcu branża odnotowała spadek sprzedaży o 6,3%, do 81,5 mln euro.

Nasza branża znajduje się obecnie w obliczu niesprzyjających warunków – stwierdził Leo Lübke, prezes Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Mebli Tapicerowanych (VdDP), podczas dorocznej konferencji prasowej w Herford. – Konsumenci są zaniepokojeni inflacją i długą debatą na temat ogrzewania, dlatego wstrzymują się z zakupami długoterminowymi. Pewną rolę odgrywa tu również fakt, że wiele zakupów zostało przyspieszonych w okresie pandemii koronawirusa.

Według Leo Lübke, słaby popyt w zamówieniach był zauważalny już od pewnego czasu. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku liczba napływających zamówień była o około 12% niższa niż w ub.r. Natomiast, jak wynika z wewnętrznych statystyk stowarzyszenia, spadek ich wartości wyniósł około 8%.

34 niemieckim producentom mebli tapicerowanych, zatrudniającym łącznie około 4.700 pracowników, udało się utrzymać sprzedaż krajową na stabilnym poziomie. Od stycznia do lipca 2023 r. ich obroty sięgnęły około 440 mln euro (-0,3%) Z kolei eksporterzy odnotowali spadek o 2% do około 218 mln euro.

Producenci mebli tapicerowanych minimalnie rozszerzyli swoją działalność w Szwajcarii (+0,3%), najważniejszym rynku zagranicznym, we Włoszech, które uplasowały się na szóstym miejscu (+11,6%) i zajmującej ósme miejsce Hiszpanii (+12,6 proc.). Straty nastąpiły w eksporcie do Austrii (-12%), Francji (-2,7%), Holandii (-15,3%), Wielkiej Brytanii (-15,3%), Belgii (-9,6%) oraz Polski (-12,3%). Eksport mebli do Stanów Zjednoczonych, najważniejszego rynku zbytu dla mebli made in Germany poza Europą, był również znacznie niższy niż w roku poprzednim (-20%).

Spadki w imporcie mebli tapicerowanych

Tymczasem import mebli tapicerowanych gwałtownie spadł – aż o 21,5%. Wciąż jednak może nastąpić korekta w górę. Polska pozostaje zdecydowanie najważniejszym dostawcą – pomimo spadku o 11,4%. Import z naszego kraju stanowił 44,5% całkowitego importu.

Import z zajmujących drugie miejsce Chin był o 38,4% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Oprócz znacznego wzrostu cen mebli pochodzących z chińskiej produkcji, kolejną przyczyną tego spadku może być fakt, że w Niemczech to głównie niższy segment cenowy mebli jest dotknięty słabym klimatem konsumenckim – powiedział Jan Kurth.

Chiny odpowiadają za niecałe 21% całkowitego importu. Pozostałe kraje dostaw to Węgry (-26 procent), Turcja (+18,4%), Rumunia (-26,3%), Słowacja (-3,6%) i Włochy (-7,7%).

ZOBACZ TAKŻE: Spadek sprzedaży mebli kuchennych w Niemczech

Jeszcze tej jesieni Leo Lübke spodziewa się lekkiego ożywienia w biznesie, ale nie zasadniczej poprawy otoczenia rynkowego. Branżę czekają trudne miesiące. W ankiecie przeprowadzonej przez stowarzyszenie, firmy jako największe wyzwania wymieniły słabe nastroje konsumentów i brak zamówień. Dwie trzecie ankietowanych producentów planuje wykorzystać instrument skróconego czasu pracy w pozostałej części roku. Ponadto, firmy przygotowują się na dalszy wzrost cen usług logistycznych i transportowych, materiałów opakowaniowych i materiałów pokryciowych.

Opr. Anna Szypulska na podstawie danych VdDP.