Rankingi

Jak zaprojektować mieszkanie po pandemii?

1583876834

Jak zaprojektować mieszkanie po pandemii?

Rusza nowatorskie badanie Łódź Design Festival, które pokaże, jak zaprojektować mieszkanie na miarę aktualnych wyzwań.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Pandemia stała się katalizatorem zmian. Sprawiła, że braki i niedogodności związane z mieszkaniami zaczęły być odczuwalne z większą intensywnością. Przyszedł czas na to, żeby urządzić je LEPIEJ. Jak? Z pomocą przychodzą organizatorzy Łódź Design Festival

Po wybuchu pandemii i przeniesieniu pracy do warunków domowych bardzo szybko okazało się, że mieszkania większości Polaków nie są w stanie spełnić wszystkich zadań, jakie zostały przed nimi postawione. Jak pogodzić przestrzeń do pracy, odpoczynku i posiłków na kilkudziesięciu metrach? Pojawiło się wiele spekulacji na temat zmian, które są konieczne, aby móc funkcjonować w mieszkaniach łatwiej i przyjemniej.

ZOBACZ TAKŻE: Ranking mebli według wyszukiwarki Google

Twórcy Łódź Design Festival właśnie uruchamiają badanie, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, jak zmieniły się oczekiwania wobec przestrzeni domowych mieszkańców polskich bloków i kamienic.

Jakie są oczekiwania Polaków wobec wnętrz?

Jako festiwal postanowiliśmy rozpocząć cykl działań, spotkań i konsultacji z ekspertami oraz badań społecznych, które pozwolą zdiagnozować kierunek zmian wymuszonych przez pandemię. Chcemy dowiedzieć się, jak zmieniły się oczekiwania wobec wnętrz, w których żyjemy oraz jak je obecnie wykorzystujemy – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival i dodaje, że potrzeba przeprowadzenia takiej analizy zauważona została przez współpracującą z festiwalem Joannę Jo Jurgę oraz Justynę Puchalską – projektantki i badaczki trendów, tworzące wspólnie platformę badawczą Isolation Institute {II}.

Wspólnie z łódzkim Biurem Badań Społecznych Question Mark przygotowano specjalne badanie na statystycznie znaczącej grupie. Do tej pory badanie tego typu w Polsce nie powstało. – Cieszymy się, że pandemia nieco nam odpuściła, mamy nadzieję, chyba jak wszyscy, że najgorsze już za nami. Jesteśmy jednak przekonani, że pewne wypracowane w jej trakcie modele zachowań i praktyki mogą wiele wnieść w nasze przyszłe życie. Dlatego ważne jest badanie życia w pandemii. Zachęcamy was do przyczynienia się do realizacji tego projektu badawczego poprzez WYPEŁNIENIE ANKIETY – mówi Izabela Franckiewicz-Olczak, prezes zarządu BBS Question Mark.

Do kogo skierowana jest ankieta?

W ramach badania „Jakość życia w domu w czasie pandemii” realizowana jest ankieta internetowa, skierowana do osób w wieku 25–50 lat, aktywnych zawodowo, mieszkających w dużym mieście (powyżej 100 tysięcy mieszkańców), w budynku wielorodzinnym (typu blok/kamienica), w mieszkaniu (własnym bądź wynajętym) o powierzchni do 70 m kw., którym zdarzyło się w ciągu ostatniego roku pracować z domu. 

Postanowiliśmy przebadać właśnie te osoby, bo to tak naprawdę statystycznie najliczniejsza grupa spośród tych, którzy doświadczyli zmian. Zupełnie inaczej pandemię przeżywają osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, na wsiach czy w małych miasteczkach. W dużych skupiskach ludzkich, w miastach, wśród osób, które zamieszkują średniej wielkości mieszkania, potrzeba zmian była często największa i właśnie tę grupę chcemy poznać – wyjaśnia Michał Piernikowski.

ANKIETA koncentruje się na zmianie postrzegania naszych mieszkań, które w czasie pandemii stały się główną przestrzenią pracy, nauki, rozrywki i wypoczynku. Jej wypełnienie zajmuje około 15 minut. Osoby uzupełniające formularz mogą zgłosić się do udziału w gratyfikowanym wywiadzie indywidualnym (rozmowie on-line), pogłębiającym tematykę ankiety, który potrwa około 45 minut. Uczestnikom badania udostępniony zostanie raport zilustrowany zdjęciami miejsc pracy w mieszkaniach osób biorących udział w wywiadach.

Z wynikami badania będzie można zapoznać się w ramach drugiej części 15. edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 16–19 września 2021.

Partnerem badania jest Ceramika Paradyż.