Rankingi

Jak zadbać o terminowe płatności?

Fot. Pch.vector.

Jak zadbać o terminowe płatności?

Czy wiesz, że co trzecie przedsiębiorstwo z sektora MŚP, które zleciło windykację należności, zaobserwowało, że terminowe płatności ze strony kontrahentów im wzrosły?

Wśród firm, które odzyskały pieniądze, 68% skorzystało z możliwości obciążenia dłużnika kosztami windykacji – wynika z badania „Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji” Kaczmarski Inkasso. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, stosowali je najczęściej wobec wszystkich kontrahentów. Udało im się zachować z nimi dobre kontakty, a jednocześnie mieć terminowe płatności.

Główne wnioski z badania

Polscy przedsiębiorcy w ostatnich 2 latach prowadzili działania zmierzające do odzyskana należności średnio wobec 50 partnerów biznesowych.

Dla 71% firm korzystanie z windykacji to komfort i ulga wynikająca z tego, że nie muszą zajmować się sprawą.

61% przedsiębiorców uważa, że zaangażowanie profesjonalnych negocjatorów sprzyja zachowaniu pozytywnej relacji z kontrahentami.

Wśród firm, którym udało się odzyskać należności, a jest to 3/4 badanych, 68% skorzystało z możliwości obciążenia dłużnika kosztami windykacji.

Przedsiębiorstwa, które korzystały z możliwości obciążenia dłużnika kosztami windykacji, robiły to najczęściej wobec wszystkich kontrahentów (57%).

39% firm, które zdecydowały się na windykację polubowną, prowadzoną przez zewnętrznych negocjatorów, nie odczuło negatywnych reakcji ze strony partnerów.

Nie od dziś wiadomo, że sprzedany towar czy zrealizowana usługa to dopiero połowa sukcesu. O pełnym można mówić dopiero wtedy, gdy zapłata trafi na konto. Niestety w polskiej gospodarce narasta problem zatorów płatniczych. Firmy o większej świadomości biznesowej sięgają po windykację polubowną, ale po odzyskaniu pieniędzy pojawia się pytanie, jak ułożą się relacje z kontrahentem, który wcześniej nie był skłonny do zapłaty. Na tym skupia się pogłębione badanie Kaczmarski Inkasso, przeprowadzone przez Instytut Mands wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Skuteczność, niska cena, doświadczenie

Według badania, polscy przedsiębiorcy w ostatnich dwóch latach prowadzili działania zmierzające do odzyskana należności za pośrednictwem profesjonalnych firm średnio wobec 50 partnerów biznesowych. Ich zdaniem najważniejsze przy wyborze firmy windykacyjnej są: skuteczność działania i niska cena. Wskazywali je najczęściej jako pierwsze, a na kolejnych miejscach – wieloletnie doświadczenie i powszechną znajomość marki.

Dla 71% firm korzystanie z windykacji to komfort i ulga wynikająca z tego, że nie muszą zajmować się sprawą. Natomiast 61% uważa, że zaangażowanie profesjonalnych negocjatorów sprzyja zachowaniu pozytywnej relacji z kontrahentami.

Na koszt dłużnika

Wśród firm, którym udało się odzyskać należności, a jest to 3/4 badanych, 68% skorzystało z możliwości obciążenia dłużnika kosztami windykacji. Z kolei 23% z nich tego nie zrobiło. Powód? Nie chcieli obarczać klienta dodatkowymi wydatkami. Aż 37% nie wiedziało, że jest taka możliwość.

Dochodzenie należności może być dla wierzyciela bezpłatne. Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pozwala na obciążenie kosztami windykacji dłużnika. Z praktyki wiemy, że jeśli firma ma pieniądze na spłatę długu, to ma też i na pokrycie dodatkowych kosztów. Klienci, z którymi rozmawiamy podczas codziennej pracy, mówią, że początkowo obawiali się obarczenia kontrahenta kosztami windykacji, aby go nie stracić. Jednak finalnie działa to na dłużników dyscyplinująco. Dostają oni bowiem sygnał, że partner nie chce ich kredytować. Zaczynają więc traktować go poważnie i płacić kolejne faktury w terminie. Aż 33 procent badanych przez nas firm z sektora MŚP, które zleciło windykację należności, zaobserwowało wzrost liczby faktur regulowanych na czas. To tworzy dobrą atmosferę do dalszej współpracy na zdrowych zasadach: sprzedaż dobrego towaru bądź usługi w zamian za płatność bez opóźnienia – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.  

Badanie „Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji” zostało przeprowadzone przez Instytut Mands na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso na przełomie maja i czerwca 2021 r. na reprezentatywnej grupie 300 małych i średnich firm, które w ostatnich 2 latach korzystały z zewnętrznej windykacji.