Rankingi

GUS skorygował wynik branży meblarskiej w 2022 r.

GUS przedstawił korektę wyniku branży meblarskiej w Polsce za 2022 r.

GUS skorygował wynik branży meblarskiej w 2022 r.

Wartość produkcji sprzedanej mebli w 2022 roku jest wyższa niż wynikało to ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Co za tym idzie, rezultat branży meblarskiej okazał się jeszcze lepszy.

Jak informuje B+R Studio Tomasz Wiktorski, Główny Urząd Statystyczny ponownie wziął pod lupę meble. GUS ma w zwyczaju publikować dane dotyczące branży meblarskiej dwa razy.

Tradycyjnie wartość produkcji sprzedanej mebli dla pełnej zbiorowości firm jest publikowana za dany rok (w tym przypadku 2022) przez Główny Urząd Statystyczny dwukrotnie. W sierpniu publikowane są dane szacunkowe, a kilka miesięcy później, na przełomie roku następuje korekta. Tak też stało się z wartością produkcji sprzedanej mebli w 2022 roku – zaznacza B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Zdaniem ekspertów warto przyjrzeć się jeszcze raz tym liczbom. Należy to zrobić choćby po to, by sprawdzić, co przyniosła najnowsza publikacja GUS-u również w kontekście prognoz B+R Studio.

Polskie meble w 2022 roku według GUS-u

Jak przypominają specjaliści, pierwsze szacunkowe dane, w których pojawiły się meble GUS opublikował w sierpniu 2023 r. Wskazywały one, iż całkowita wartość produkcji sprzedanej w 2022 roku wyniosła zawrotne 68,1 mld zł. To przełożyło się na wzrost w stosunku do 2021 roku aż o 10%. Opublikowana w styczniu 2024 roku korekta pokazała, że wartość ta była na jeszcze wyższym poziomie.

Według danych, które przedstawił GUS, a na które powołuje się B+R Studio Tomasz Wiktorski, ostatecznie wartość produkcji sprzedanej mebli w 2022 roku wyniosła 69,0 mld zł. Była zatem wyższa o 12% w stosunku do 2021 roku. Eksperci przestrzegają jednak, że należy mieć na uwadze fakt, że tak wysoki wynik wartości produkcji sprzedanej w 2022 roku powstał przy znaczącym udziale inflacji.

Nowa wartość zaprezentowana przez GUS, to również okazja dla B+R Studio, aby porównać dane oficjalne z naszymi prognozami. Dokładnie rok temu, w ramach raportu „Polskie Meble Outlook 2023” oszacowaliśmy, że wartość produkcji sprzedanej w 2022 roku na 68,5 mld złotych. Oznacza to, że zaprezentowana przez nas wartość 12 miesięcy wcześniej różni się od oficjalnej, opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny o zaledwie 0,7%, co po raz kolejny udowadnia bardzo wysoką celność naszych szacunków i prognoz – podkreśla B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Czy w obliczu trudnej sytuacji, w której znajduje się obecnie branża meblarska, o takich wynikach można zapomnieć? Czy miniony rok, który upłynął pod znakiem spadków, już się nie powtórzy? Tego nie możemy być pewni, a prognozy na nadchodzące miesiące są enigmatyczne.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec 2023 roku przyniósł spadki w produkcji mebli

Kiedy mówimy o roku 2022, mówimy o przeszłości. Może jeszcze o niezamierzchłej, ale jednak. Dzisiaj mamy już 2024 rok, zaledwie kilka tygodni temu pożegnaliśmy rok 2023, który dla branży meblarskiej upłynął pod znakiem spadków, a my przygotowaliśmy kolejną edycję raportu „Polskie Meble Outlook” z dopiskiem „2024”, w której jak zawsze publikujemy szacunki i prognozy na temat produkcji i nie tylko za 2023 rok oraz dopiero rozpoczynający się 2024 rok – przekazało B+R Studio.

Źródło: B+R Studio Tomasz Wiktorski