Czy wszystkie funkcje lasu są tak samo ważne?
21 marca, 2024 2024-03-21 7:58Czy wszystkie funkcje lasu są tak samo ważne?
Polacy cenią walory lasów. Blisko 3/4 zwraca uwagę na społeczną funkcję lasu. Dla 74% badanych jest on miejscem relaksu i odpoczynku.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów obchodzonego 21 marca, Forest Stewardship Council (FSC), organizacja wyznaczająca standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej na całym świecie, zbadała jak często Polacy odwiedzają lasy i czego w nich szukają. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez SW Research pokazują, że ponad połowa (52%) respondentów bywa w lesie minimum jeden raz w miesiącu. 27% ankietowanych odwiedza las przynajmniej raz w tygodniu. Jakie są funkcje lasu i jakie zalety ma częsty kontakt z naturą?
Jakie korzyści przynoszą wizyty w lasach?
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie FSC najczęściej wskazywanym przez respondentów powodem odwiedzin lasu jest relaks, odpoczynek i dobre samopoczucie (74%). Nieco mniej wskazań zyskały korzyści zdrowotne (61%) czy możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z naturą (49%). Z kolei dla nieco ponad 1/4 badanych lasy to dobre miejsce do uprawiania sportu i turystyki.
Lasy to najbardziej różnorodne biologicznie ekosystemy lądowe na Ziemi, zamieszkiwane przez ponad 80% gatunków roślin i zwierząt. Odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu i ograniczaniu zmiany klimatu, m.in. poprzez zmniejszanie wahań temperatury czy pochłanianie dwutlenku węgla. Działają jak naturalne filtry, oczyszczając powietrze i wodę z zanieczyszczeń. Znaczenie tych ekosystemów dla życia roślin i zwierząt, ale również ludzi, jest więc ogromne.
Jakie są funkcje lasu?
Lasy spełniają trzy podstawowe funkcje:
- przyrodniczą,
- społeczną,
- gospodarczą.
Pierwsza z funkcji – funkcja przyrodnicza – w sposób istotny wpływa m.in. na zachowanie różnorodności biologicznej. Odpowiada też za oczyszczanie powietrza, ochronę gleby przed erozją, a także łagodzenie skutków zmiany klimatu.
Po drugie lasy pełnią funkcję społeczną. Są źródłem utrzymania, leków, paliwa, żywności i schronienia dla ponad 1/4 światowej populacji ludzi. Las jest również popularnym kierunkiem dla turystyki i rekreacji.
Trzecia z funkcji lasu – rola gospodarcza – to dostarczanie drewna – odnawialnego surowca wykorzystywanego w wielu sektorach gospodarki. Szacuje się, że drewno ma ok. 30 tys. zastosowań, m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji mebli, podłóg, papieru i opakowań.
Polacy zostali również zapytani o to, która funkcja lasów jest ich zdaniem najważniejsza. Aż 37% respondentów wskazało, że wszystkie trzy są równie istotne. Więcej wskazań miała jedynie rola przyrodnicza – jako najważniejszą wskazało ją 44% respondentów. Co 10. badany uważa, że najistotniejsza jest społeczna rola lasów. Najmniej wskazań uzyskała funkcja gospodarcza (5,5%).
Wskazanie przez większość ankietowanych przyrodniczej funkcji lasów jako tej najważniejszej nie dziwi, ponieważ jako społeczeństwo najczęściej patrzymy na lasy w kontekście ochrony gatunków i przeciwdziałania zmianie klimatu. Warto jednak edukować również o roli i znaczeniu lasów w kontekście społecznym i ekonomicznym – powiedziała Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska.
ZOBACZ TAKŻE: System FSC podlega stałej ewolucji
Międzynarodowy Dzień Lasów to inicjatywa ustanowiona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jej celem jest zwiększanie świadomości o znaczeniu lasów w prawidłowym funkcjonowaniu planety. Warto pamiętać aby na co dzień dbać o las w najbliższym otoczeniu, np. poprzez włączenie się w akcje sadzenia drzew i sprzątania lasów czy w projekty edukacyjne. Każdy może też wziąć aktywny udział w konsultacjach publicznych organizowanych przez zarządców lasów, m.in. w kwestii planów urządzania lasów.
Informacja o badaniu
Badanie omnibusowe zostało przeprowadzone w Polsce w lutym 2024 roku przez SW Research na zlecenie Forest Stewardship Council (FSC) i objęło reprezentatywną grupę 1005 respondentów.