Newsroom

Zamień elektrośmieci na kwiaty od Castoramy

Kwiaty za elektrośmieci w dniach 22-24 marca 2024 w Castoramie.

Zamień elektrośmieci na kwiaty od Castoramy

Od 22 do 24 marca, Castorama wita wiosnę coroczną akcją „Kwiaty za elektrograty”. Do niedzieli we wszystkich sklepach Castorama, w tym Smart, Express i Brico Depot będzie można zamienić zużyty elektroniczny i elektryczny sprzęt domowy na rozkwitające sadzonki bratków.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Na wysypiskach nieustannie przybywa elektrośmieci. Ich obecność jest olbrzymim wyzwaniem dla planety. „Kwiaty za elektrograty” to proekologiczna odpowiedź Castoramy na ten problem. Oddawane w zbiórce elektroodpad są utylizowane w sposób przyjazny dla środowiska. Natomiast odzyskane materiały trafiają do ponownego obiegu.

Co zalicza się do elektrośmieci?

Elektrośmieci zawierają szkodliwe dla ludzi substancje, takie jak kadm czy rtęć, dlatego nie mogą trafiać do zwykłych śmietników. Prawidłowa segregacja to krok ku zmniejszeniu ich negatywnego wpływu na środowisko. Zdarza się, że zapomniane sprzęty, przede wszystkim świetlówki, telefony komórkowe, sprzęt RTV i AGD, pojawiają się w trakcie wiosennych porządków. Każdy taki przedmiot wymaga właściwej segregacji.

Kwiaty za elektrograty

W trakcie trwania wiosennej edycji wszystkie sklepy Castorama zbierają domowe elektroodpady, a w zamian rozdają sadzonki bratków. Kwiaty pochodzą od polskiego producenta i są w doniczkach z recyklingu. Każda pełnoletnia osoba prywatna oddająca sprzęt może otrzymać nawet 10 bratków, w zależności od rodzaju, liczby i wielkości przyniesionego sprzętu. Wydarzenie trwa od piątku 22 marca do niedzieli handlowej 24 marca 2024 r. włącznie lub do wyczerpania zapasów sadzonek. Partnerem akcji jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AuraEko, która współpracuje z firmą przetwarzającą zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – MB Recycling.

„Kwiaty za elektrograty” to nasza kultowa akcja angażująca tysiące klientów, z której jesteśmy ogromnie dumni. O jej niezwykłości świadczy zaangażowanie nas wszystkich: zespołów sklepowych, klientów Castoramy oraz partnerów, którzy zajmują się odbiorem odpadów. Cieszymy się, że przez te 14 lat trwania akcji udało nam się we właściwy sposób zutylizować tysiące ton elektrośmieci i konsekwentnie dbać w ten sposób o środowisko. Liczymy, że i w tym roku pobijemy nasz własny rekord w zbiórce – powiedziała Kinga Sowik, dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu Castorama Polska.

W duchu bioróżnorodności

O otrzymane za elektroodpady bratki warto odpowiednio zadbać w duchu bioróżnorodności. W Castoramie dostępne jest podłoże beztorfowe czy bezpieczny dla roślin nawóz Biohumus, wyprodukowany na bazie wermikompostu – produktu dżdżownic kalifornijskich. Idealnym uzupełnieniem będzie domek, zapewniający schronienie pożytecznym owadom, które w zamian za dach nad głową będą zapylały rośliny.

ZOBACZ TAKŻE: 99. sklep Castoramy z największą strefą inspiracji

Wydarzenie wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, realizowaną przez Castorama Polska. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat zagrożeń dla środowiska, wynikających z nieprawidłowej utylizacji elektroodpadów i promowanie proekologicznych postaw. Podobnie jak w ubiegłych latach, kontynuacji inicjatywy należy się spodziewać również jesienią.