Czy Polacy planują zakup mebli?
4 listopada, 2020 2023-01-28 17:39Czy Polacy planują zakup mebli?
Bez wątpienia pandemia wpływa na stan finansów Polaków. Czy jest to powód do zwiększonego niepokoju? Czy Polacy ostrożniej planują wydatki, w tym również kupno mebli?
Wśród powodów niepokoju na pierwszym miejscu jest COVID-19 (64%), na drugim stan finansów Polaków (49%). Choć obowiązującym obostrzeniom towarzyszy rosnący lęk o finanse, to wśród polskich konsumentów, tym co zdecydowanie najbardziej niepokoi są kwestie zdrowia – własnego i bliskich.
Z najnowszej edycji badania firmy doradczej Global State of the Consumer Tracker wynika, że Polacy ostrożniej planują wydatki. Oszczędności widać m.in. w przypadku wizyt w restauracjach i zamawiania jedzenia na wynos. Zwiększenie wydatków na ten cel planuje w najbliższych tygodniach tylko 13% ankietowanych, to spadek w ciągu miesiąca aż o 7 pp. Mniej chętnie płacimy także za różnego rodzaju udogodnienia, jak na przykład dostawa zakupów do domu.
Nasze obawy przekładają się na postawy konsumenckie. Od końca sierpnia do 36%, a więc o 4 pp. spadła liczba klientów sklepów, którzy deklarują, że kupują więcej niż są w stanie zużyć na bieżąco. Ten spadek jest jeszcze większy w porównaniu z pierwszą połową czerwca, kiedy aż 44 proc. z nas przyznawało, że kupuje więcej niż w danej chwili potrzebuje. Mimo to pod względem robienia zapasów nadal jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, razem z mieszkańcami Wielkiej Brytanii. Wśród europejskich konsumentów, którzy szukają najkorzystniejszych okazji zakupowych także dominują Polacy, choć dołączyli do nas Niemcy. Na dobre ceny poluje w tych krajach po 45% klientów – mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.
Jak informuje ekspert, Polacy mniej chętnie płacą także za różnego rodzaju udogodnienia, jak na przykład dostawa zakupów do domu. Tzw. trend convenience wynosi obecnie 29%. To mniej o 5 pp. od ostatniej przeprowadzonej ankiety i aż o 8 pp. od pierwszej połowy czerwca, kiedy cieszył się największą popularnością w historii badania. Aż 61% osób, które deklarują, że są gotowe więcej wydać na udogodnienia za powód podają ochronę zdrowia. Dla 38 proc. korzystanie z wygód podczas zakupów wiąże się z redukcją stresu, natomiast aż 37 proc. robi to, by uniknąć konieczności zakładania maski czy zachowania dystansu społecznego.
W zdecydowanej większości najpopularniejszych kategorii zakupowych widać wyraźny spadek planowanych wydatków. O 3 pp. spadła liczba Polaków, którzy przewidują w najbliższych tygodniach większe wydatki na rzeczy niezbędne do domu (22%), elektronikę (13%) i meble (11%).
Na stałym poziomie utrzymuje się liczba konsumentów, którzy chętniej kupują lokalne marki (49%). Od początku czerwca, kiedy takich odpowiedzi było najwięcej, to jednak spadek o 4 pp.
Mniej istotne jest dla nas także to, czy sklep w którym kupujemy, jest społecznie odpowiedzialny. Od marek, które odpowiedzialnie zareagowały na pandemię chętniej kupuje dziś tylko 35% zapytanych Polaków. Na początku lipca było to aż 44% respondentów – mówi Michał Tokarski.