Dobry Wzór 2024: 19 nagród w 31. edycji konkursu
24 listopada, 2024 2024-11-24 14:23Dobry Wzór 2024: 19 nagród w 31. edycji konkursu
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jurorzy oceniali zgłoszenia w 23 kategoriach i podkategoriach. Jury konkursu przyznało łącznie 19 nagród.
W tym roku po raz pierwszy Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrodę specjalną im. prof. Wandy Telakowskiej – założycielki IWP. Otrzymał ją Dom Spotkań z Historią za książkę „Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko”.
Powrót do czasów PRL-u
Nagroda została przyznana za niezwykłą wizualną podróż do czasów PRL-u. Nagrodzony album zawiera autorski wybór materiałów z miesięcznika „Ty i Ja”. Są to przede wszystkim reprodukcje oryginalnych rozkładówek oraz kolaże. W publikacji znalazły się również pojedyncze ilustracje i teksty objaśniające kontekst historyczno-kulturowy. Projekt graficzny stworzył Kuba Maria Mazurkiewicz. Z kolei za redakcję odpowiadała Małgorzata Purzyńska. Natomiast wyboru materiałów dokonały Julia Libera i Agata Szydłowska.
„Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko” pozwala zrozumieć, jak wielkie znaczenie „Ty i Ja” miało dla polskiej kultury, sztuki czy kształtowania gustów w PRL – wyjaśnia Michalina Pietrzyk, członkini zarządu IWP i jury konkursu Dobry Wzór.
Ponadto album zdobył nagrodę Instytutu o wartości 10 tys. zł.
Designer Roku i Nagroda Ministerstwa Kultury
Druga z nagród finansowych, czyli ta o wartości 20 tys. zł, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do firmy Szmat Skład. Nagrodzono żakardowe koce, pledy i szaliki z autorskimi wzorami. Każdy z produktów marki jest tkany, a także drobiazgowo wykończony w Polsce. Natomiast projektantką produktów zgłoszonych w konkursie i równocześnie matką marki jest Zaria Mielińska.
Z kolei nagrodę Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tytuł Designera Roku otrzymał Tomasz Augustyniak. Jest on założycielem Tomasz Augustyniak Studio, projektantem wzornictwa przemysłowego, który tworzy przede wszystkim projekty w obszarze domu, biura i miejsc publicznych.
Projektant przykuł naszą uwagę nie tylko niezwykłą formą swoich mebli, ale też dbałością o środowisko. Przy ich produkcji stosował wyłącznie materiały w pełni nadające się do powtórnego przetworzenia i korzystał z energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej – podkreśla Adrian Musiał, prezes IWP.
Szczęśliwa Trzynastka
Ponadto, już po raz kolejny wychodząc naprzeciw początkującym projektantom, w konkursie Dobry Wzór znalazła się kategoria Szczęśliwa Trzynastka. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla projektów, które do tej pory nie weszły do masowej produkcji. W tegorocznej edycji nagrodzono nieparzący w dłonie ceramiczny kubek autorstwa Jakuba Sojki. Dzięki ryflowanej powierzchni kubka, pomimo braku ucha, użytkownik może złapać za kubek pełen gorącego napoju, nie parząc dłoni. Projekt łączy w sobie nowoczesny design, jak również funkcjonalność.
Finał konkursu Dobry Wzór 2024 – gala wręczenia nagród i wystawa
Wszystkie nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 listopada w sali im. Wandy Telakowskiej w siedzibie IWP w Warszawie. W dodatku w tym samym miejscu, do 3 grudnia potrwa wystawa pokonkursowa, na którą wstęp jest bezpłatny codziennie w godz. 11-19.
Dobry Wzór 2024 rozstrzygnięty – czas na kolejny konkurs
Dobry Wzór, czyli najstarszy konkurs wzorniczy organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, nie jest jednak jedynym w portfolio IWP. Na początku II kw. 2025 r. odbędzie się kolejna edycja konkursu Young Design. W zmaganiach będą mogli wziąć udział młodzi projektanci, w tym studenci wzornictwa przemysłowego.
Laureaci konkursu Dobry Wzór 2024
Nagroda specjalna – Wzór Roku dla Integracji
Opr. Anna Szypulska