Rankingi

Cyfrowy nomadyzm czy mieszkanie na własność?

Cyfrowy nomadyzm zyskuje popularność wśród młodych ludzi.

Cyfrowy nomadyzm czy mieszkanie na własność?

Praca zdalna i efektywność nie muszą się wykluczać. Przed pracownikami właśnie otwierają się niespotykane dotąd możliwości przemieszczania się i choć cyfrowy nomadyzm zyskuje popularność, to własny dom wygrywa z podróżniczym stylem życia.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Polacy zgodnie uważają, że dom stanowi dla nich ośrodek życia, w którym czują się dobrze. Niestety nie wszyscy mogą się cieszyć mieszkaniem na własność, a problem pogłębiają wysokie raty kredytów, drożyzna i niepewna sytuacja na rynku nieruchomości. Dla coraz większej grupy alternatywą staje się wyjazd z kraju, a cyfrowy nomadyzm staje się coraz silniejszym trendem wśród młodych ludzi.

Cyfrowy nomadyzm zyskuje popularność wśród młodych ludzi.

Najnowszy raport Domondo przygotowany we współpracy z Elephate pokazuje, jak obecnie wygląda sytuacja mieszkaniowa Polaków, jak radzą sobie w obliczu braku własnych czterech kątów oraz co sądzą o cyfrowym nomadyzmie, czyli porzuceniu stałego miejsca zamieszkania na rzecz łączenia pracy zdalnej z podróżowaniem.

Brak mieszkania podstawowym problemem młodych ludzi

Mieszkanie na własność lub współwłasność posiada 7 na 10 uczestników badania. Spośród nich 40% kupiło je za gotówkę (wyłącznie swoją lub z pomocą finansową bliskich), a 36% musiało wziąć kredyt hipoteczny. Z kolei 22% ankietowanych swoje mieszkanie odziedziczyło lub dostało w prezencie. W trudnej sytuacji są zwłaszcza młodzi dorośli – w grupie wiekowej 25-34 lata odsetek posiadaczy mieszkań wynosi 63%, a w grupie 18-24 lata już tylko 35%.

Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom, podkreśla, że obecnie na rynku nieruchomości jednocześnie panuje duża niepewność, ale też zachodzi pewna stabilizacja: Z jednej strony dynamika wzrostu cen sprzedaży mieszkań wyhamowała, a liczba ogłoszeń rośnie z powodu wydłużenia się procesu zakupowego lub odkładania decyzji o zakupie w czasie. Z drugiej strony deweloperzy istotnie ograniczyli podaż na rynku pierwotnym, wprowadzając mniej ofert na rynek.

Co piąty Polak bez mieszkania odkłada w czasie decyzję o zakupie

Głównym powodem, przez który wielu Polaków nie posiada mieszkania na własność, jest brak wystarczających funduszy. 40% ankietowanych, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę, nie chce brać kredytu, a 38% nie spełnia warunków, aby go wziąć. W dodatku co piąta osoba deklaruje, że w związku z kryzysem gospodarczym musiała przesunąć w czasie decyzję o zakupie mieszkania.

Cyfrowy nomadyzm zyskuje popularność wśród młodych ludzi.

Warto pamiętać, że wzrost cen materiałów budowlanych znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach mieszkań, przede wszystkim na rynku pierwotnym. Z wysoką inflacją wiąże się również presja płacowa, a wzrost kosztów robocizny to wzrost kosztów budowy i wykończenia – Karolina Klimaszewska z Otodom nie spodziewa się obniżki cen na rynku mieszkaniowym w najbliższym czasie.

Wynajem, mieszkanie z rodzicami, a może wyjazd?

Ponad połowa Polaków nieposiadających własnego M korzysta z opcji wynajmu – najczęściej całego mieszkania lub domu (49% badanych), a czasami tylko pokoju (6%). Spora grupa deklaruje, że mieszka u swoich rodziców – łącznie to 36% badanych, natomiast w grupie wiekowej 18-24 lata już ponad połowa. Z kolei 5% mieszka u innej niż rodzic bliskiej osoby, będącej właścicielem mieszkania (np. partnera życiowego).

Cyfrowy nomadyzm zyskuje popularność wśród młodych ludzi.

Dla niektórych wyjściem z tej sytuacji może być wyjazd. Coraz więcej młodych ludzi korzysta z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i decyduje się na tzw. cyfrowy nomadyzm. Łączenie pracy z podróżowaniem po świecie obecnie deklaruje 8% badanych, jednak jakiekolwiek doświadczenia z tym związane ma 42% respondentów (głównie to osoby w wieku 25-44 lata). Większości z nich decyzję o wyjeździe umożliwiła praca zdalna, która upowszechniła się od czasu pandemii.

Cyfrowy nomadyzm vs. własne cztery ściany

Nie każdemu odpowiada styl życia cyfrowego nomady. Jedną ze wskazanych przez respondentów przeszkód jest duże przywiązanie do swojego domu, które deklaruje w przybliżeniu 3 na 4 badanych. Decydują o tym następujące czynniki: mieszkające tam bliskie osoby (60%), cicha i spokojna okolica (54%), sposób urządzenia domu i jego wyposażenie (39%) oraz przyjemne wspomnienia (38%). Oprócz tego 27% badanych jako powód przywiązania wskazało dobre połączenia komunikacyjne, a 19% uprzejmych sąsiadów.

O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-30 października 2022 r. w formie ankiety elektronicznej (metoda CAWI). Anonimowy kwestionariusz wypełniło 1023 respondentów. Byli to zarówno mieszkańcy dużych, średnich i małych miast, jak i wsi. Najwyższy odsetek odpowiedzi uzyskaliśmy od osób w wieku 25-34 lata (31%) oraz 35-44 lata (25%).