Newsroom

Wyniki finansowe właściciela sklepów IKEA, Grupy Ingka

Sklep IKEA od wejścia. Miesięcznik i portal branży meblarskiej BIZNES.meble.pl.

Wyniki finansowe właściciela sklepów IKEA, Grupy Ingka

Wzrost, stabilny zysk operacyjny i kontynuacja inwestycji – tak Grupa Ingka, największy franczyzobiorca IKEA, podsumowuje rok finansowy 2022

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Prowadząc działalność handlową IKEA na 31 rynkach, Grupa Ingka jest największym sprzedawcą detalicznym IKEA i reprezentuje około 90% sprzedaży detalicznej IKEA. Jest strategicznym partnerem, który rozwija i wprowadza innowacje do działalności IKEA oraz pomaga w określeniu wspólnych strategii koncernu. Grupa Ingka jest właścicielem i operatorem kanałów sprzedaży IKEA na podstawie umów franczyzowych z Inter IKEA Systems.

Trzy obszary działalności Grupy Ingka

  1. IKEA Retail,
  2. Ingka Investments,
  3.  Ingka Centres.

Grupa Ingka zgodnie z wizją IKEA

Grupa Ingka dzieli się swoimi wynikami za rok finansowy 2022 (FY: 1 września 2021 r. – 31 sierpnia 2022 r.), kontynuując inwestycje, a jednocześnie pozostając wierną wizji IKEA, by tworzyć lepsze życie dla wielu ludzi. Firma przyspieszyła swoją transformację omnichannel, stając się jeszcze bardziej dostępną, zrównoważoną i jak najbardziej przystępną dla swoich klientów.

Rok finansowy 2022 był dla wszystkich firm czasem niezwykle trudnym. Pomimo bezprecedensowych wyzwań spowodowanych tragiczną wojną w Ukrainie, zakłóceniami w łańcuchu dostaw, wzrostem inflacji i ciągłym wpływem pandemii, całkowity przychód Grupy Ingka wzrósł, zwiększając się o 5,7% do 42 mld euro w ramach trzech biznesów (IKEA Retail, Ingka Investments i Ingka Centres). Zysk operacyjny był stabilny i wyniósł 2 mld euro.

Jestem dumny z wysiłków wszystkich współpracowników i chciałbym im podziękować za ich poświęcenie w tym nieprzewidywalnym i pełnym wyzwań okresie – powiedział Juvencio Maeztu, zastępca dyrektora generalnego i CFO Ingka Group (IKEA). – Nasze wyniki finansowe były solidne, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi świat (…). Udało nam się rozwijać, inwestować i ogólnie jest to pozytywny wynik finansowy. Stanowi to dobrą bazę dla przyszłych wyzwań i możliwości.

Poznaj wyniki finansowe producentów mebli za rok 2021:

Kierunki IKEA, inwestycje Ingka

Grupa Ingka kontynuowała inwestycje w transformację biznesową swoich sklepów, sieci dystrybucji i realizacji zamówień klientów, cyfrowe doświadczenie klienta i Meeting Places (centra handlowe) oraz kontynuowała inwestycje w zakresie zrównoważonego rozwoju w energię odnawialną i leśnictwo, w wysokości 2,1 mld euro, plus akwizycje w wysokości 0,5 mld euro.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA zwiększa sprzedaż

Równolegle firma kontynuowała inwestycje w energię odnawialną na skalę użytkową, o łącznej wartości 0,3 mld euro w FY22, a w bieżącym roku firma wyprodukowała 40% więcej energii odnawialnej niż zużyła. Również w FY22 Ingka Group zobowiązała się do inwestycji o wartości ponad 0,8 mld euro w projekty związane z energią odnawialną w Europie i Azji.

W trakcie FY22 na mapie pojawiły się w sumie 52 nowe lokalizacje IKEA. W Toronto i Londynie zostały otwarte Ingka Centres Meeting Places, a w Indiach rozpoczęła się budowa. Firma zwiększyła swój wkład w odpowiedzialne leśnictwo dzięki inwestycjom w USA, krajach bałtyckich, Rumunii i Nowej Zelandii.

Zysk netto Grupy Ingka zmniejszył się znacznie do 0,3 mld euro, głównie z powodu rozwoju inwestycji na rynkach finansowych. Nie było to związane z normalną, codzienną działalnością detaliczną. W ciągu roku rosnące stopy procentowe oznaczały niższe wartości obligacji, zgodnie z sytuacją na światowych rynkach finansowych. Na wynik netto wpłynęły również efekty ograniczania działalności w Rosji.

Grupa Ingka patrząc w przyszłość jest świadoma globalnych wyzwań finansowych i problemów, które obecnie dotykają gospodarstwa domowe.

Biorąc pod uwagę nasze zyski operacyjne, zwiększone przychody, ciągłe zyski i inwestycje, jesteśmy dobrze przygotowani do radzenia sobie z obecnymi warunkami gospodarczymi. Planujemy zainwestować podobną kwotę w klimat i transformację biznesową, jak w poprzednich latach. Pozostajemy oddani służbie wielu ludziom, aby mogli lepiej żyć na co dzień. Nasi wspaniali ludzie, silna kultura i wartości tworzą nasze fundamenty, a my z optymizmem patrzymy w przyszłość – zadeklarował Juvencio Maeztu.

Podsumowanie roku finansowego 2022 Grupy Ingka, właściciela sklepów IKEA:

  • Przychody w roku 2022 wzrosły o 5,7% do 42 mld euro;
  • Zysk operacyjny pozostaje stabilny na poziomie 2 mld euro;
  • Zysk netto spadł do 0,3 mld euro;
  • Kontynuacja inwestycji w wysokości 2,6 mld euro.