Newsroom

W kredytach rekordy mimo pandemii

pracownicy firmy, pracownicy banku, kredyt hipoteczny

W kredytach rekordy mimo pandemii

IV kwartał 2020 roku okazał się być o wiele lepszy dla branży pośrednictwa finansowego od poprzedzających go okresów i niż wskazywały na to wstępne szacunki.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Zgodnie z przewidywaniami analityków – wszystkie obszary kredytowania odnotowały wzrosty. W IV kwartale 2020 roku wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów finansowych Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyniosła aż 8,3 mld zł, co stanowi najlepszy kwartalny wynik w historii.

Wzrostowe tendencje są również zauważalne w obszarze finansowania dla firm oraz kredytów gotówkowych. Wartość udzielonych kredytów firmowych wzrosła o około 18 mln kw./kw. natomiast kredytów gotówkowych o 25 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Jaka przyszłość czeka rynek kredytowy?

Jakie są tego przyczyny? Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, a także zwiększone wydatki domowe spowodowały, że banki chętniej wspierały konsumentów, oferując im odpowiednie do ich potrzeb produkty. A to z kolei przyczyniło się do zwiększenia wartości udzielonego finansowania.

Skąd rekordowa popularność kredytów hipotecznych?

W IV kwartale 2020 r. eksperci finansowi ZFPF pośredniczyli w udzieleniu kredytów mieszkaniowych o wartości 8,3 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 1,2 mld w porównaniu z poprzednio analizowanym okresem. Mimo kolejnych miesięcy funkcjonowania w pandemii, ostatni kwartał był dobrym czasem dla osób planujących zakup własnego mieszkania na kredyt.

ZOBACZ TAKŻE: Rynek mieszkań – trendy i prognozy

Tak komentuje to Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Pomimo pandemii usługi pośredników finansowych w zakresie udzielania kredytów hipotecznych cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W IV kwartale wartość kredytów udzielonych z pomocą ekspertów finansowych ZFPF wyniosła aż 8,3 mld zł, co było najlepszym kwartalnym wynikiem w historii. Jedocześnie przełożyło się to na pobicie rocznego rekordu. W całym 2020 r. firmy zrzeszone w ZFPF wspierały klientów, którzy uzyskali łącznie 30,8 mld zł finansowania w postaci kredytu hipotecznego. Minimalnie udało się więc przebić rekordowy dotychczas wynik z 2019 r., który wyniósł 30,7 mld zł. Przyczyną dużego zainteresowania kredytami hipotecznymi w IV kwartale było połączenie efektu niskich stóp procentowych, dość dobrej sytuacji na rynku pracy oraz nadziei na koniec pandemii, dzięki dobrym informacjom na temat szczepionek. Niskie stopy procentowe spowodowały, że koszt kredytu hipotecznego spadł do najniższego poziomu w historii. Bardzo niskie było też oprocentowanie lokat bankowych, które w ujęciu realnym przynosiły wręcz straty. To zachęcało do szukania innych możliwości ulokowania oszczędności, jak np. inwestowanie w nieruchomości. Jednocześnie, według Eurostatu mieliśmy drugie najniższe bezrobocie w UE. To również miało ogromne znaczenie, ponieważ osoby planujące zakup mieszkania nie obawiały się utraty pracy, co jest bardzo ważne w sytuacji zaciągania kredytu na kilkaset tysięcy złotych. Główną przeszkodą w otrzymaniu kredytu hipotecznego w 2020 r. były natomiast zaostrzone wymogi wprowadzone przez banki – wyższy wymagany wkład własny i ograniczenie możliwości uzyskania kredytu dla części źródeł dochodów.