Newsroom

W branży meblarskiej nie jest już tak kolorowo

Kilkunastoprocentowe spadki w produkcji sprzedanej mebli odzwierciedlają aktualne problemy w branży meblarskiej.

W branży meblarskiej nie jest już tak kolorowo

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane nt. dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu. Branżę meblarską mogą zaniepokoić kilkunastoprocentowe spadki obejmujące meble. Kiedy producenci mogą się spodziewać poprawy?

Letnie miesiące obnażają skalę problemów w polskiej branży meblarskiej. Od zrzucania odpowiedzialności za ten stan rzeczy na okres urlopowy tym razem trzeba się powstrzymać. W ubiegłym roku też było przecież lato, a urlopy trwały w najlepsze. Jednak to na półmetku tegorocznych wakacji dynamika produkcji sprzedanej mebli jest o wiele gorsza od ubiegłorocznej.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7% w porównaniu z lipcem ub.r., kiedy odnotowano wzrost o 7,1% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast w porównaniu z czerwcem br. produkcja sprzedana przemysłu spadła o 8,5%. W okresie styczeń-lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,9% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Ponadto, w tamtym czasie odnotowano wzrost o 12,9% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,0% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. r. i o 1,0% niższym w porównaniu z czerwcem br. – poinformował GUS.

Jak wygląda sytuacja w branży meblarskiej?

Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu, m.in.

  • wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 15,5%,
  • papieru i wyrobów z papieru – o 11,5%
  • mebli – o 11,1%.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda jeśli porównuje się wyniki z lipca br. do wyników z czerwca br. W porównaniu z czerwcem br., spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w lipcu br. odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. mebli – aż o 15,0%.

Zmiany cen produkcji sprzedanej mebli

Kolejne dane, którymi podzielił się Główny Urząd Statystyczny dotyczyły wskaźników cen produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2023 r.

Według wstępnych danych ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2023 r. były o 0,7% niższe niż w czerwcu 2023 r.  Obniżono ceny we wszystkich sekcjach przemysłu – poinformował GUS.  

W sekcji  przetwórstwo przemysłowe ceny spadły  o 0,7%. Spośród działów przetwórstwa przemysłowego największy spadek cen odnotowano w produkcji metali (o 2,8%). Obniżono także ceny produkcji m.in.:

  • papieru i wyrobów z papieru ( o 1,3%),
  • wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 1,1%),
  • produkcji mebli (po 0,2%).

Jak zaznacza GUS w ubiegłym miesiącu ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniegoroku obniżono o 1,7%. Spadek cen odnotowano w sekcji przetwórstwo przemysłowe – o 5,8%. Niższe niż przed rokiem były również ceny produkcji m.in.:

  • papieru i wyrobów z papieru   (o 7,7%),
  • wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 6,7%),
  • oraz mebli (o 0,5%).

ZOBACZ TAKŻE: Inflacja w lipcu wyniosła 10,8%, a co z cenami mebli?

Co się może zmienić na korzyść polskiej branży meblarskiej?

Dobrych wiadomości, jeśli chodzi o wartość produkcji sprzedanej nie mieli dla branży również analitycy PKO Banku Polskiego. Scenariusz, który nakreślili w podsumowaniu II kwartału 2023 r., może jednak dawać nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie poprawę.

W całym 2023 nominalna wartość produkcji sprzedanej branży może spaść o 3-5% r/r. W dalszej perspektywie sprzyjająco będzie działać uruchomienie kredytu 2% i spodziewane odbicie na rynku mieszkaniowym w 2024 – prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

Źródło danych GUS.