Newsroom

Trzy żądania przemysłu drzewnego

protest przemysłu drzewnego

Trzy żądania przemysłu drzewnego

15 października przed kancelarią premiera odbył się protest polskiego przemysłu drzewnego, a jego uczestnicy przekazali szefowi rządu petycję. O co apelują drzewiarze?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, w odpowiedzi na napływające do biura Izba postulaty w sprawie demonstracji, zorganizowała protest pod kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich. Akcja protestacyjna zgromadziła wszystkich tych, którzy chcieli zamanifestować swój sprzeciw wobec niszczącej polski przemysł drzewny polityki rządu i Lasów Państwowych.

ZOBACZ TAKŻE: Zasady poszły w las

Podczas protest przemysłu drzewnego została złożona petycja skierowana do Mateusza Morawieckiego.

Jej clou stanowią 3 żądania:

  1. Aby powołany przez premiera (jako Ministra Gospodarki) Zespół ds. przemysłu drzewnego został natychmiast reaktywowany pod przewodnictwem szefa rządu;
  2. By zmieniły się zasady sprzedaży drewna na drugie półrocze 2022 roku, tak by były one jawne, jasne i uczciwe;
  3. By Rada Ministrów, którą premier kieruje podjęła natychmiastowe prace zmierzające do zablokowania eksportu drewna z Polski.

Pełną treść petycji zamieszczamy poniżej:

Warszawa, dn. 15 października 2021 r.

Premier

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

PETYCJA

W dniu 22 września 2021 roku p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Pan Józef Kubica podpisał zasady sprzedaży drewna na lata 2022-23 bez jakichkolwiek i konsultacji z przedstawicielami organizacji przemysłu drzewnego, co do tej pory było normą. Są to najbardziej oderwane od potrzeb przemysłu drzewnego przepisy sprzedaży drewna w historii.

Zapisy przyjęte i wprowadzone w życie przez Dyrektora Generalnego PGL Lasy Państwowe w żaden sposób nie zabezpieczają potrzeb zaopatrzeniowych w surowiec firm przerabiających drewno w Polsce. Zasady są korzystne tylko i wyłącznie dla pośrednikom oraz firm zagranicznych kupujących polskie drewno dla swoich zakładów w Europie i na świecie. Zamiast zabezpieczać w pierwszej kolejności potrzeby rodzimych przedsiębiorców, wprowadzają pełne otwarcie do zakupów dla eksporterów drewna nieprzerobionego.

W ciągu ostatnich czterech lat z Polski wywieziono ponad 15 milionów metrów sześciennych drewna nieprzerobionego! Drewna, które powinno zostać w Polsce, tutaj powinno zostać przerobione w zakładach na gotowe produkty, tutaj dać pracownikom zatrudnienie, to w Polsce z tego tytułu powinny zostać zapłacone podatki. Aktualnie ani polska gospodarka ani polski budżet państwa nie ma z tego tytułu żadnych korzyści finansowych. Tylko straty. Aktualnie eksport drewna nie jest w jakikolwiek sposób kontrolowany i odbywa się ze szkodą dla budżetu państwa i jego wpływów

Zasady sprzedaży drewna są utajnione. To co wprowadził zarządzeniem własnym Dyrektor Generalny PGL Lasy Państwowe to gra w totolotka. Czy to jest normalne, że nie wiemy ile kupimy drewna, w jakich cenach…? Czy w cywilizowanym kraju, Dyrektor Generalny PGL LP nadzorowany przez Ministra Środowiska robi wszystko by rodzimy przemysł drzewny stał na z góry przegranej pozycji?

Panie Premierze,

Żądamy aby powołany przez Pana (jako Ministra Gospodarki) Zespół ds. przemysłu drzewnego został natychmiast reaktywowany pod Pana przewodnictwem.

Żądamy zmiany zasad sprzedaży drewna na drugie półrocze 2022 roku tak by były one jawne, jasne i uczciwe.

Żądamy podjęcia natychmiastowych prac przez Radę Ministrów, którą Pan Premier kieruje zmierzających do zablokowania eksportu drewna z Polski.

W imieniu ponad siedmiuset polskich przedsiębiorców podpisanych pod apelem o zakaz eksportu drewna, firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Polskim Komitecie Narodowym EPAL, Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Tartacznych, Polskim Związku Okna i Drzwi, Ogólnopolskim Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego.

Z wyrazami szacunku,

Marek Kubiak — Prezydent Polskie Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego