Newsroom

Trwa lockdown. Co ze sklepami meblowymi?

59719151

Trwa lockdown. Co ze sklepami meblowymi?

Od 20 marca do 9 kwietnia w Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Czy otwarte pozostają sklepy budowlane i meblowe?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Podczas konferencji, która odbyła się 17 marca Adam Niedzielski, minister zdrowia, ogłosił wprowadzenie lockdownu w całej Polsce. W zapowiedziach nie było mowy o zamykaniu marketów budowlanych czy sklepów meblowych, jednak przedłużające się oczekiwanie na publikację rozporządzenia Rady Ministrów zaczęło budzić niepokój. Dlaczego? Przypominało to sytuację z jesieni, gdy bez uprzedzenia, w opublikowanym w godzinach popołudniowych rozporządzeniu znalazł się zapis, który nakazywał zamknięcie sklepów meblowych – z dnia na dzień i otwarcie ich dopiero po 21 dniach.

… lub mebli

Tym razem jest inaczej. W rozporządzeniu Rady Ministrów opublikowanym w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej 19 marca w godzinach wieczornych, znalazł się zapis:

ZOBACZ TAKŻE: Jest decyzja odnośnie sklepów meblowych

Do dnia 9 kwietnia 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2.000 m2 ustanawia się zakaz:

1) handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży: 

(…)

i) artykułów budowlanych lub artykułów remontowych lub mebli.

Co to oznacza? Sklepy meblowe i markety budowlane są otwarte. Mniej łaskawie rządzący obeszli się z hotelarzami.

Czarne chmury nad polskim hotelarstwem

W związku z wprowadzeniem lockdownu swoją działalność po raz kolejny musiały zawiesić hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajduje się w rozporządzeniu).

ZOBACZ TAKŻE: Jaka przyszłość czeka hotele?

Nowe zasady mają obowiązywać do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.