Newsroom

Targi LIGNA chcą stawić czoła kryzysowi w branży

Ekspozycja firmy CEFLA. Źródło: targi LIGNA / archiwum Deutsche Messe.

Targi LIGNA chcą stawić czoła kryzysowi w branży

Na niespełna pół roku przed otwarciem najważniejszych na świecie targów branży obróbki i przetwórstwa drewna, organizator targów LIGNA pozyskał już 1.100 wystawców. Zaprezentują się oni na powierzchni wystawienniczej przekraczającej 105 tys. m2.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

W 50. rocznicę istnienia targi LIGNA powracają do swoich początkach. Po pięciu dekadach przemysł drzewny ponownie mierzy się z poważnymi wyzwaniami. LIGNA postanawia więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku zapewnić przyszłościowe rozwiązania.

Kilka miesięcy przed inauguracją te wiodące na świecie targi branży drzewnej pozyskały zobowiązania od ponad tysiąca firm. Wystawią się one na ponad 100 tys. m2. Dla przypomnienia, LIGNA 2023 zgromadziła 1.300 wystawców na 114 tys. m2 powierzchni wystawienniczej i przyciągnęła 80 tys. odwiedzających.

Inwestycje i innowacje, czyli targi LIGNA 2025

Jak przekonuje Stephanie Wagner, dyrektor LIGNA w Deutsche Messe, liczba rejestracji na targi LIGNA 2025 to pozytywna wiadomość. Zainteresowanie firm jest niezwykle ważnym sygnałem dla całej społeczności stolarzy.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Udział w targach to znacząca inwestycja. Wystawcy LIGNA potrzebują dużych przestrzeni i skomplikowanych projektów stoisk, aby zaprezentować duże, złożone maszyny i systemy w działaniu na żywo. Fakt, że nasi klienci są skłonni dokonać tej inwestycji pomimo obecnej sytuacji gospodarczej, podkreśla duże znaczenie, jakie ma LIGNA. Jako organizatorzy – VDMA i Deutsche Messe – jesteśmy wdzięczni i dumni, że możemy gościć LIGNA w jej 50. rocznicę, służąc całej branży – mówi Stephanie Wagner.

Dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA Woodworking Machinery, podkreśla kluczową rolę LIGNA w napędzaniu inwestycji i innowacji.

Oczekiwane ożywienie nadal się opóźnia, ale nasze badania pokazują, że większość firm spodziewa się wyraźnej poprawy od drugiego kwartału 2025 r. – w idealnym momencie na targów LIGNA. Pewność siebie i zaufanie są kluczowe dla przezwyciężenia obecnych zaległości inwestycyjnych. Równie ważne jest, aby politycy ustanowili jasne ramy po wyborach w celu wspierania innowacji i inwestycji. Termin LIGNA nie może być lepszy – jestem przekonany, że nasza branża zyska znaczący rozpęd – mówi dr Bernhard Dirr.

Jakie będą tematy przewodnie LIGNA 2025?

Podczas pięciu majowych dni wystawcy zaprezentują innowacyjne rozwiązania wokół tematów przewodnich targów LIGNA. Będą nimi łączność, zrównoważona produkcja, a także drewno inżynieryjne. Dzięki silnej obecności międzynarodowej – dwie trzecie wystawców pochodzi z zagranicy, a jedna trzecia z Niemiec – targi LIGNA oferują branży kompleksową platformę do eksploracji opcji projektowych dla niezbędnych procesów transformacyjnych.

Dzięki tematom przewodnim LIGNA docieramy zarówno do rzemieślników, jak i przedsiębiorstw przemysłowych, ponieważ cała branża zajmuje się kompletnym cyfrowym sieciowaniem, tworzeniem gospodarki o obiegu zamkniętym i rozwojem inteligentnych produktów – wyjaśnia Stephanie Wagner.

Tematy przewodnie łączą międzynarodowych dostawców rozwiązań, aby stawić czoła tym trzem kluczowym wyzwaniom:

  1. LIGNA.CONNECTIVITY zapewnia rozwiązania umożliwiające osiągnięcie integracji pionowej i poziomej poprzez tworzenie interfejsów z istniejącymi systemami, aby umożliwić bezproblemowe cyfrowe sieciowanie.
  2. LIGNA.SUSTAINABLE PRODUCTION podkreśla ekonomicznie opłacalne podejścia dla handlu i przemysłu, skupiając się na ochronie środowiska, zachowaniu zasobów dla przyszłych pokoleń i poprawie warunków pracy.
  3. LIGNA.ENGINEERED WOOD zagłębia się w rozwój inteligentnie zaprojektowanych produktów drewnianych, takich jak materiały kompozytowe tworzone przez wiązanie lub mocowanie włókien drewna, cząstek, włókien, fornirów lub paneli do różnych zastosowań. Dzięki tym tematom LIGNA nadal napędza innowacje i transformację w sektorach obróbki drewna i przetwórstwa drewna.

Co targi LIGNA zaoferują w programie?

Dziesięć hal LIGNA i teren na świeżym powietrzu będą miały dobrze znaną strukturę. Wystawcy w halach od 11 do 15 i 27 będą prezentować narzędzia i maszyny do produkcji niestandardowej i masowej. Pokażą, jak rzemiosło i zastosowania przemysłowe mogą z powodzeniem łączyć się dzięki innowacyjnym technologiom. Hale 25 i 26 będą koncentrować się na technologiach tartacznych, produkcji paneli drewnopochodnych i energii z drewna. Teren na świeżym powietrzu i pawilony będą poświęcone maszynom dla leśnictwa, przetwórstwa drewna okrągłego i tarcicy. Kluczowym punktem wystawy zewnętrznej będzie nowy format LIGNA.TruckStop, czyli centralny węzeł dla wykwalifikowanych rzemieślników.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe scenariusze dla przemysłu

Dla tych, którzy szukają komponentów maszyn i technologii automatyzacji, takich jak wydajne rozwiązania, systemy sterowania dla maszyn CNC, energooszczędne systemy transportu i obsługi oraz robotyka o wysokiej wydajności, miejscem docelowym będzie hala 16. Ponadto w halach 16 i 17 pojawią się najnowocześniejsze technologie powierzchni.

W oczekiwaniu na jubileusz

Wiodące na świecie targi branży obróbki drewna i przetwórstwa drewna organizowane są wspólnie przez Deutsche Messe i VDMA Woodworking Machinery w Hanowerze. W 2025 r. wydarzenie świętuje 50-lecie. Targi LIGNA skupią się na całej gamie produktów i usług dla przemysłu. W centrum zainteresowania zwiedzających znajdą się narzędzia, maszyny i systemy do produkcji niestandardowej i masowej, technologię powierzchni, produkcję płyt drewnopochodnych, technologię tartaczną, energię z drewna, komponenty maszyn i technologię automatyzacji, a także maszyny i systemy dla leśnictwa.

Wiodące na świecie targi branżowe, prezentujące globalną ofertę narzędzi, maszyn i urządzeń do obróbki i przetwórstwa drewna, odbędą się w Hanowerze w dniach od 26 do 30 maja 2025 r.