Newsroom

Nowe scenariusze dla przemysłu

Mimo iż obecna tendencja spadkowa odnośnie nowych zamówień sugeruje spadek produkcji w 2023 roku, producenci maszyn do obróbki drewna z optymizmem powitali zwiedzających targi LIGNA po czteroletniej przerwie.

Nowe scenariusze dla przemysłu

Przez pięć dni, od 15 do 19 maja, wiodące na świecie targi obróbki drewna LIGNA 2023, obfitowały w innowacje, inspiracje i sprzyjały nawiązywaniu kontaktów. 1.300 firm z 50 różnych krajów w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją zaprezentowało rozwiązania dla przemysłu drzewnego, meblarstwa i rzemiosła.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Tegoroczna odsłona targów w Hanowerze skupiła się na dwóch megatrendach: zrównoważonym rozwoju i cyfryzacji. Z szansy na zdobycie wiedzy o inteligentnych maszynach i procesach produkcyjnych oszczędzających zasoby, skorzystało 80 tys. zwiedzających ze 160 krajów.

Oczekiwania wobec targów były w tym roku ogromne. Wystawcy i odwiedzający byli podekscytowani faktem, że po czteroletniej przerwie mogli ponownie spotkać się osobiście. Dzięki temu mieli szansę na własne oczy zobaczyć skoncentrowaną innowacyjną siłę przemysłu drzewnego i przetwórstwa drewna.

LIGNA 2023 przekroczyła oczekiwania, zarówno naszych wystawców, jak i odwiedzających, pokazując, że maszyny, urządzenia i rozwiązania prezentowane na targach torują drogę dla zrównoważonych i zdigitalizowanych przemysłów: drzewnego, meblarskiego i budowlanego – powiedział Dr. Jochen Köckler, prezes Zarządu Deutsche Messe.

Dodał też, że imponujące 60% odwiedzających pochodziło z zagranicy. W ten sposób LIGNA jeszcze bardziej umocniła swoją pozycję jako wiodące na świecie targi obróbki drewna.

Wiedza i kontakty na targach LIGNA

Targi LIGNA 2023 były nie tylko platformą do prezentacji nowych technologii, ale także miejscem transferu wiedzy i nawiązywania kontaktów – powiedział dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA Woodworking Machinery. – Targi pokazały, że przemysł obróbki drewna oferuje swoim klientom technologie niezbędne do konkurencyjnej, a jednocześnie zrównoważonej produkcji. W obliczu niepewnej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie przemysł obróbki drewna, sukces targów LIGNA 2023 przemawia za tym, że są one źródłem impetu. Stanowią one nie tylko motor napędowy branży w dobrych czasach, ale przede wszystkim dostarczają rozwiązań dla przyszłych wyzwań.

W rezultacie wśród zwiedzających szczególnie popularne były inteligentne rozwiązania i systemy, które zmniejszają koszty, a zwiększają efektywność produkcji.

Z rozmów wystawców z ich gośćmi wynikało, że w przemyśle panuje duże zapotrzebowanie na automatyzację. Popularnością cieszą się też rozwiązania optymalizujące procesy, by złagodzić wpływ niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

Jak przekonuje Dr. Jochen Köckler: Meble, a nawet elementy konstrukcyjne, są wykonane z szerokiej gamy materiałów. Logiczne jest więc, że wystawcy targów LIGNA poszerzają swoje portfolio produktów i oferują swoim klientom szeroką gamę opcji.

Zaprezentowano cały łańcuch wartości, od maszyn i urządzeń do obróbki drewna po narzędzia i procesy robocze, roboty przemysłowe, a nawet egzoszkielety, wspierające ekspertów z różnych branż. Prezentowane maszyny często nie ograniczają się już wyłącznie do obróbki drewna, ale nadają się również do obróbki szkła, tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych.

Odwiedzający mogli doświadczyć transformacji przemysłu na żywo w naszych halach wystawowych – kontynuował Dr. Jochen Köckler.

Rola drewna

Kluczowym tematem targów było znaczenie drewna jako zasobu odnawialnego i jego rola w ogólnym procesie dekarbonizacji. W związku z tym coraz ważniejsze staje się budownictwo drewniane. Wystawcy targów LIGNA 2023 zaprezentowali rozwiązania, które znacząco optymalizują wszystkie etapy procesu związane z konstrukcjami drewnianymi. Sektor podłogowy i przemysł meblarski również coraz częściej zwracają się ku drewnu jako preferowanemu surowcowi. Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy dla konsumentów. Przykładem, że tak się dzieje były innowacyjne kleje oparte na surowcach odnawialnych, które również pomagają zmniejszyć emisję CO2.

Targi LIGNA 2023 zaoferowały odwiedzającym bogaty program wspierający, obejmujący konferencje, prezentacje na żywo, pokazy specjalne i ceremonie wręczenia nagród. Na LIGNA.Stage w hali 12 około najnowsze osiągnięcia i trendy rynkowe zaprezentowało łącznie 90 prelegentów. W specjalnym obszarze promującym nawiązywanie kontaktów między wykwalifikowanymi pracownikami a potencjalnymi przyszłymi pracodawcami poruszone zostały kwestie niedoboru wykwalifikowanych pracowników i rekrutacji.

Następne targi LIGNA odbędą się w dniach od 26 do 30 maja 2025 roku.

TEKST: Anna Szypulska

Relacja została opublikowana w miesięczniku BIZNES.meble.pl 6-7/2023