Newsroom

TAK dla dialogu, NIE dla Ogólnopolskiej Narady o Lasach

W spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wzięli udział: Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska oraz Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody, Mikołaj Dorożała oraz wszyscy regionalni dyrektorzy Lasów Państwowych wraz z przedstawicielami DGLP.

TAK dla dialogu, NIE dla Ogólnopolskiej Narady o Lasach

26 listopada Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego otrzymała z Ministerstwa Klimatu i Środowiska projekt wytycznych i rekomendacji Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Dokument ten liczy 83 strony i opisuje, jakie zmiany będą obowiązywały w polskich lasach w najbliższym czasie.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Projekt wytycznych i rekomendacji Ogólnopolskiej Narady o Lasach nosi znamienny tytuł: Wzmocnienie ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Izba podzieliła się wnioskami, które nasunęły się jej po zapoznaniu się z tym dokumentem. PIPGPD stwierdziła m.in., że wszystkie zgłaszane przez nią postulaty po raz kolejny nie zostały w żadnym stopniu uwzględnione.

W naszym odczuciu, w projekcie wytycznych zupełnie pominięto aspekt społeczno-gospodarczy planowanych zmian – skomentowała PIGPD.

Wraca problem fasadowości Ogólnopolskiej Narady o Lasach

Jak przekazała Izba, przedstawiciele przemysłu drzewnego przez cały czas wyrażają chęć dialogu, a także wspólnej pracy. PIGPD jest również zawsze gotowa do rozmów.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Twierdzimy, że podstawą prawidłowych relacji może być wyłącznie traktowanie naszej organizacji jako RÓWNOPRAWNEGO interesariusza tego przedsięwzięcia – przekazała Izba.

Zdaniem PIGPD skala branży drzewnej w Polsce, w sposób oczywisty wymaga wykonania eksperckiej analizy potencjalnych konsekwencji. Jest to dla Izby kluczowe.

Tym samym Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała, że jako organizacja nie będzie uczestniczyć w przedsięwzięciu, jakim jest ONoL. Projekt wytycznych, jaki otrzymała PIGPD, umocnił ją w przekonaniu, że nie chce być sygnatariuszem zaproponowanych zmian w polskich lasach.

W naszym przekonaniu, będą to zmiany negatywne zarówno dla przemysłu drzewnego jak i dla polskich lasów – podkreśliła Izba.

PIGPD wystosowała w przedmiotowej sprawie list do Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Przemysł drzewny nie weźmie udziału w 2. edycji ONoL

Poniżej pełna treść pisma, jakie PIGPD przesłała do MKiŚ.

Sz.P. Paulina Hennig-Kloska
Ministra Klimatu i Środowiska
Szanowna Pani Ministro,

Bardzo dziękujemy za zaproszenie na II Edycję Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Niestety, po szczegółowym zapoznaniu się z przesłaną agendą tego dwudniowego spotkania, z przykrością stwierdzamy, że wszystkie nasze dotychczas zgłaszane prośby i postulaty nie zostały przez Państwo uwzględnione. II edycja ONoL, po raz kolejny – w naszym odczuciu, zupełnie pomija aspekt społeczno-gospodarczy planowanych zmian w zarządzaniu lasami w naszym kraju.

Od samego początku wskazujemy swoją chęć i gotowość do rozmów, a także wolę współpracy. Twierdzimy również, że podstawą prawidłowej relacji może być tylko i wyłącznie traktowanie naszej organizacji jako równoprawnego interesariusza w całym tym procesie.

To co dla nas jest kluczowe i oczywiste, to jest ekspercka analiza potencjalnych negatywnych konsekwencji planowanych zmian przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Biorąc pod uwagę skalę branży przemysłu drzewnego, wydaje się oczywiste i nieuniknione, by prowadzić pracę w oparciu o wszystkie parametry, również te dotyczące gospodarki, społeczeństwa, czy ekonomii.

ZOBACZ TAKŻE: Ogólnopolska Narada o Lasach to mistyfikacja?

Niestety zaplanowany przez Państwo harmonogram wydarzenia w żaden sposób nie bierze tych czynników pod uwagę. Mamy świadomość potrzeby zmian, ale jednocześnie mamy też społeczną odpowiedzialność aby w przyszłość, decyzje podejmowane w oparciu o wyniki ONoL miały charakter świadomy i zawierały w sobie również informacje o potencjalnych skutkach i konsekwencjach. Dopiero taki zespół rekomendacji może być uczciwym i wiarygodnym materiałem dla rządzących, którzy chcą dokonywać zmian w celu zabezpieczenia przyszłości polskich lasów, a tym samym przemysłu drzewnego.

Łączę wyrazy szacunku

Piotr Poziomski

Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego