Newsroom

Odszedł Dieter Hilpert, założyciel Grupy BEGA

Dieter Hilpert, zalożyciel Grupy BEGA.

Odszedł Dieter Hilpert, założyciel Grupy BEGA

Branżę meblarską w Niemczech i w Polsce obiegła smutna wiadomość. 21 marca 2024 r. odszedł Dieter Hilpert, jedna z najważniejszych postaci na europejskim rynku mebli.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Firmy w Niemczech i w Polsce łączą się w smutku i żalu. Odszedł Dieter Hilpert, założyciel Grupy BEGA. Żegnają go polscy producenci mebli, z którymi przez lata współpracował i wspólnie osiągali sukcesy.

Założyciel BEGA zawodowo i prywatnie

Dieter Hilpert to wielki człowiek, założyciel firm zajmujących się sprzedażą mebli. Co zawsze sam osobiście podkreślał: nie tylko meblami handlował, ale i projektował te meble, tworzył i zrealizował wizję szybkiej logistyki „od producenta do klienta”w tym również zadbał o doskonale działający serwis konsumencki – tak swego przyjaciela wspomina Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i Szynaka-Meble.

Z wielką przykrością i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Dietera Hilperta. Odszedł człowiek wielkiego formatu, wyjątkowy i nieprzeciętnie skuteczny przedsiębiorca. Zawsze szanowaliśmy jego wizję, pracowitość oraz żelazną determinację w realizacji ambitnych celów, które skutkowały olbrzymimi sukcesami rynkowymi. Jednak przede wszystkim ceniliśmy to, jakim był człowiekiem prywatnie – dobrym, bardzo honorowym, ciepłym, otwartym i pomocnym. Miał ogromne poczucie humoru, szerokie zainteresowania oraz olbrzymią charyzmę i niesamowity talent do zjednywania sobie ludzi. Jesteśmy dumni i zawsze z wielkim sentymentem wspominać będziemy współpracę z Dieterem, kiedy to wspólnie od roku 2000 dynamicznie rozwijaliśmy nasze firmy. To był nie tylko czas wytężonej pracy, ale też wielu niezapomnianych spotkań i podróży w przyjacielskiej atmosferze. Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale wiele Dieterowi zawdzięczamy i zawsze będziemy go cenić i szanować.

Łączymy się w bólu z jego najbliższymi, żoną Helgą i synem Thorstenem, rodziną i przyjaciółmi oraz współpracownikami, którym składamy szczere kondolencje. Niech spoczywa w pokoju wiecznym – żegna Dietera Hilperta Leszek Wójcik z rodziną i pracownikami Meble Wójcik.

Z Dieterem Hilpertem poznaliśmy się na niwie targowej. Jego firma, BEGA, od lat wystawiała się w Poznaniu na targach MEBLE POLSKA. Ceniłem go jako wyjątkowego partnera biznesowego. Ale Dieter Hilpert był też człowiekiem, od którego można było się wiele nauczyć – wspomina Józef Szyszka, dyrektor targów MEBLE POLSKA w Poznaniu.

Dieter Hilpert i jego spełniony sen o potędze

Potężna Grupa BEGA, którą stworzył Dieter Hilpert odegrała w ostatnich 20-30 latach ważną rolę na europejskim rynku mebli.

Dieter Hilpert był wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Wielokrotnie dawał temu wyraz – podkreśla Jan Szynaka. I dodaje: W Polsce największe obroty były osiągane w rejonie Warmii i Mazur. Współpracował z wieloma firmami, był znany w kręgach meblarzy, ale i również władz lokalnych i centralnych.

Za swój wkład w rozwój współpracy gospodarczej w Polską, za okazywaną przyjaźń został uhonorowany wieloma medalami. Otrzymał również Krzyż Zasługi RP od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W ostatnich 10 latach Dieter Hilpert i jego Grupa Bega związali się mocno we współpracy z Grupą Szynaka. Osiągnięto wspólnie niespotykany sukces na rynku europejskim, ale nie tylko. Meble z logo „Szynaka” z zakładów produkcyjnych w Lubawie (Szynaka-Meble oraz PPUHiE Szynaka), z Nowego Miasta Lubawskiego (Interline oraz Fabryka Mebli), z Iławy (Living), z Wolsztyna (WFM) oraz Lidzbarka trafiały i trafiają poprzez największe sieci handlowe do konsumentów głównie na rynku europejskim – wymienia Jan Szynaka.

Dzisiaj Grupa BEGA współpracuje również z BRW oraz wieloma innymi polskimi firmami.

Wielki człowiek

Ci, którzy znali go osobiście, opisując go używają takich określeń, jak wielka osobowość czy człowiek wielkiego formatu. Zwracają też uwagę na jego wyjątkowość, otwartość i empatię.

Dieter Hilpert był wielką osobowością, wielkim graczem w świecie meblowym, ale przede wszystkim serdecznym i miłym człowiekiem, który szanował wszystkich ludzi. Każdemu okazywał zainteresowanie – podkreśla Jan Szynaka.

Założyciel Grupy BEGA wspierał również działania Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGMP), w tym spotkania prezesa OIGPM Jana Szynaki w Lügde z Sekretarzem Generalnym EFIC (Europejska Konfederacja Przemysłu Meblarskiego) oraz prezesami Związku Niemieckiego Przemysłu Meblowego (VDM).

Dieter Hilpert okazywał w każdej sytuacji nie tylko profesjonalizm, ale w pierwszym rzędzie empatię. Wiedział, co to znaczy przyjaźń, co to znaczy raz dane słowo. Dobrze, że spotkaliśmy tak dobrego człowieka na swojej drodze. Będzie nam go bardzo brakowało – tymi słowami żegna przyjaciela Jan Szynaka.

Nigdy go nie zapomnimy

W wywiadzie, którego w 2017 r. Dieter Hilpert udzielił Markowi Hryniewickiemu, tak mówił o prowadzeniu biznesu: To prawda, że twardo negocjujemy z naszymi dostawcami, ale naszym podstawowym celem jest też zadowolenie naszych dostawców, nie tylko pod względem finansowym, ale także emocjonalnym.

By przekonać się, jak charyzmatyczną był postacią warto sięgnąć do wspomnianego wywiadu. Opowiadał w nim m.in. o swoich korzeniach, początkach w branży meblarskiej i współpracy z największymi producentami mebli w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Jeśli wchodzimy na rynek, to chcemy zwyciężać

Tamtą pamiętną rozmowę z Markiem Hryniewickim Dieter Hilpert zakończył refleksją na temat BIZNES.meble.pl:

Regularnie oglądam Pana czasopismo, troszeczkę znam polski, ale nie na tyle, by czytać polskie gazety, dlatego też te najciekawsze, najważniejsze artykuły zlecam do tłumaczenia. Oczywiście najbardziej przemawia do mnie okładka, gdy widzę osoby, które dobrze znam i szanuję: rodzinę Wójcików, pana Formanowicza czy rodzinę Szynaków.

Nie była to jednak ostatnia rozmowa obu panów. Tak dzisiaj wspomina spotkania z Dieterem Hilpertem Marek Hryniewicki:

Gdy latem 2017 roku przeprowadzałem wywiad z Dieterem Hilpertem i jego synem Thorstenem, byłem przekonany, że – jak to zazwyczaj bywa – rozmowa nie potrwa dłużej niż kilkadziesiąt minut. Spotkanie trwało blisko 3 godziny. Już po pierwszych słowach Dietera czułem, że to najważniejszy wywiad w mojej zawodowej karierze. Wyjątkowa osobowość i otwartość rozmówcy sprawiły, że tak rzeczywiście było. Później spotykaliśmy się co roku w Poznaniu. W 2019 r. wspólnie świętowaliśmy setne wydanie miesięcznika BIZNES.meble.pl. Raptem miesiąc temu Dieter odwiedził nasze stoisko na targach MEBLE POLSKA, zapraszając na 25-lecie firmy BEGA. Nie wierzę, po prostu nie wierzę, że już nigdy nie usłyszę słów: Guten tag herr Hryniewicki, wypowiadanych niezmiennie z życzliwym uśmiechem.

R.I.P.