Newsroom

Sankcje obejmą białoruski eksport drewna

Ursula von der Leyen.

Sankcje obejmą białoruski eksport drewna

Nowe unijne sankcje uderzą nie tylko w Rosję, ale też w Białoruś. Unia zapowiada, że będzie to uderzenie w najważniejsze sektory białoruskiej gospodarki.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

W czasie, gdy na Ukrainie trwa wojna, a Ukraińcy dzielnie walczą o swój kraj, Unia Europejska po raz kolejny zwiększa wsparcie dla Ukrainy i sankcje wobec agresora – putinowskiej Rosji. 27 lutego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zapowiedziała wzmocnienie sankcji wobec Kremla. Sankcje dotkną także współpracującą z putinowskim reżimem Białoruś.

Unia nakłada nowe sankcje na Rosję

Jak zapowiedziała w niedzielę przewodnicząca KE, przestrzeń powietrzna UE zostanie zamknięta dla rosyjskich samolotów.

Proponujemy wprowadzenie zakazu lotów dla wszystkich samolotów będących własnością rosyjską, zarejestrowanych lub kontrolowanych przez Rosjan. Samoloty te nie będą mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczyć to będzie każdego samolotu będącego własnością, wyczarterowanego lub w inny sposób kontrolowanego przez rosyjską osobę prawną lub fizyczną. (…) Nasza przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta dla każdego rosyjskiego samolotu – w tym także dla prywatnych odrzutowców oligarchów – poinformowała Ursula von der Leyen.

W drugiej kolejności UE zatrzymuje medialną machinę Kremla.

Państwowe gazety Russia Today i Sputnik oraz ich filie nie będą już mogły rozpowszechniać swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina i doprowadzać do podziałów w naszej Unii. Dlatego opracowujemy narzędzia, które pozwolą nam zakazać ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie – przekazała przewodnicząca KE.

Unijne sankcje obejmą Białoruś

Ursula von der Layen zapowiedziała, że UE uderzy w drugiego agresora w tej wojnie – reżim Łukaszenki, który jest współwinny tego podstępnego ataku na Ukrainę.

Uderzymy więc w reżim Łukaszenki nowym pakietem sankcji. Wprowadzimy środki ograniczające najważniejsze sektory. Spowoduje to wstrzymanie eksportu produktów, od paliw po tytoń, drewno, cement, żelazo i stal. Rozszerzymy również na Białoruś ograniczenia eksportu, które wprowadziliśmy w stosunku do Rosji w odniesieniu do towarów podwójnego zastosowania. Pozwoli to również uniknąć ryzyka obchodzenia naszych środków wdrożonych wobec Rosji – ogłosiła Ursula von der Leyen.

ZOBACZ TAKŻE: Meble i płyty z Białorusi, Rosji i Ukrainy

Jak dodała, wszystkie te środki są uzupełnieniem przedstawionego w sobotę – 26 lutego – pakietu uzgodnionego przez partnerów międzynarodowych. W ramach tego pakietu ważne banki rosyjskie zostaną wykluczone z systemu SWIFT.

Zakażemy również transakcji rosyjskiego banku centralnego i zamrozimy wszystkie jego aktywa, aby uniemożliwić mu finansowanie wojny Putina. Zajmiemy się też aktywami rosyjskich oligarchów. W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z partnerami na całym świecie – przekonywała Ursula von der Leyen.

To przełomowy moment – po raz pierwszy w historii Unia Europejska sfinansuje zakup i dostawę broni oraz innego sprzętu do kraju, który jest atakowany.