Kronospan otworzył fabrykę w Hiszpanii
4 maja, 2023 2023-05-04 10:22Kronospan otworzył fabrykę w Hiszpanii
W nieco ponad rok Kronospan wybudował fabrykę, która od kwietnia produkuje 600 m3 płyt drewnopochodnych dziennie.
Nowe przedsiębiorstwo produkcyjne Kronospanu ma swoją siedzibę w hiszpańskim mieście portowym Tortosa, w prowincji Tarragona i zajmuje teren 25 hektarów. Zakład, którego budowa pochłonęła 400 mln euro, jest jedną z największych inwestycji zagranicznych, jakie kiedykolwiek odnotowano na tym obszarze. Nie jest to jednak pierwsza, a trzecia fabryka Kronospan w Hiszpanii. W 2012 roku producent płyt drewnopochodnych kupił od Grupy Interbon dwa zakłady w hiszpańskiej prowincji Burgos. Z publikacji na stronie ICEX – Invest in Spain – wynika, że od momentu przejęcia fabryk Kronospan zainwestował ponad 210 mln euro w fabrykę w Burgos i ponad 60 mln euro w fabrykę w Salas.
Nowa fabryka Kronospan, czyli projekt Tortosa
Jak informuje firma, nowa fabryka doprowadzi do stworzenia około 180 bezpośrednich miejsc pracy i około 1.500 dodatkowych pośrednich miejsc pracy w zakresie dostaw drewna, logistyki, konserwacji i usług.
ZOBACZ TAKŻE: Kronospan nie przejmie Pfleiderer Polska
Jest to projekt w 100% zrównoważony, zgodny z zasadami gospodarki cyrkulacyjnej. Nowa fabryka Kronospan pracuje na drewnie pochodzącym w 100% z recyklingu, pozyskanym z wyrzuconych, wycofanych z eksploatacji mebli domowych, zebranych przez dostawców firmy Kronospan. Plan zakłada uzyskanie 100 ciężarówek drewna z recyklingu dziennie, które następnie zostanie oczyszczone, rozdrobnione i przekształcone w płyty – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Kronospan.
Według informacji, którymi 3 maja 2023 roku podzielił się Kronospan, w nowym zakładzie znajduje się najnowocześniejsza prasa do produkcji płyt wiórowych, która może produkować 2 tys. m3 dziennie. Planowana produkcja wynosi 720 tys. m3/rok, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o 0,72 Mt CO2/rok w regionie Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii.
Nowa fabryka płyt drewnopochodnych obejmuje również 40-metrową wieżę czyszczącą z fotokomórkami oddzielającymi zrębki drzewne od materiału odpadowego. Ciepło potrzebne do procesu produkcyjnego pochodzi z kotła na biomasę zasilanego korą i odpadami z przetworzonego drewna, które nie nadają się już do produkcji płyt drewnopochodnych.
Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zainstalowane na dachu fabryki panele słoneczne pomagają zasilać linie produkcyjne w czystą i odnawialną energią.