Newsroom

Kronospan nie przejmie Pfleiderer Polska

Margrethe-Vestager-Komisja-Europejska-miesiecznik-i-portal-biznes-meble-pl

Kronospan nie przejmie Pfleiderer Polska

Komisja Europejska poinformowała o decyzji Kronospanu, który zrezygnował z przejęcia wyłącznej kontroli nad Pfleiderer Polska, polską spółką zależną grupy Pfleiderer.

Rezygnacja jest pochodną ustaleń poczynionych przez Komisję w trakcie szczegółowego dochodzenia. Wynika też z faktu, że Kronospan, mający w zamiarze przejęcie Pfleiderer Polska, nie przedstawił odpowiednich środków zaradczych. 

Oficjalny powód podany przez KE to negatywny wpływ transakcji na konkurencję na rynku polskim, jak i w krajach bałtyckich, co doprowadziłoby do wzrostu cen, obniżenia jakości lub zmniejszenia wyboru dla klientów. To wiadomość, na którą przez wiele miesięcy czekała cała branża meblarska w Polsce.

Oświadczenie w sprawie decyzji Kronospanu i Pfleiderera o odstąpieniu od umowy wydała wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej.

Margrethe Vestager, odpowiedzialna w KE za politykę konkurencji, powiedziała:

Zarówno Kronospan, jak i Pfleiderer należą do najważniejszych dostawców płyt drewnopochodnych w Europie. Obie firmy produkują drewnopochodne materiały budowlane i meblowe, takie jak płyty pilśniowe i wiórowe.

Każdego roku w Europie produkuje się około 30 mln m3 płyt wiórowych, z których większość wykorzystywana jest w produkcji mebli, głównie na półki i blaty. Europejski przemysł meblarski zatrudnia blisko milion osób i składa się ze 120 tys. przedsiębiorstw, w większości małych i średnich, które polegają na płytach wiórowych jako kluczowym wkładzie w produkcję niedrogich mebli.

ZOBACZ TAKŻE: Czy Kronospan przejmie Pfleiderer Polska?

Planowane przejęcie połączyłoby dwóch wiodących dostawców i stworzyło dominującego gracza na rynkach dostaw płyt surowych i laminowanych do zakładów w Polsce i krajach bałtyckich. Nasze szczegółowe badanie wykazało, że planowana transakcja negatywnie wpłynęłaby na konkurencję na tych rynkach, prowadząc do wzrostu cen, obniżenia jakości lub zmniejszenia wyboru dla klientów. Ponieważ środki zaradcze zaproponowane przez Kronospan nie rozwiały naszych obaw dotyczących konkurencji, nie mogliśmy wydać zgody na transakcję. Przyjmujemy do wiadomości decyzję Kronospanu o rezygnacji z transakcji.