Newsroom

Innova Capital sprzedała udziały w Grupie Flokk

Innova Capital sprzedała udziały w Grupie Flokk.

Innova Capital sprzedała udziały w Grupie Flokk

Na początku maja Innova Capital, wiodąca firma private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, zawarła transakcję sprzedaży udziałów w Grupie Flokk, która jest największym europejskim producentem siedzisk biurowych.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Jak poinformowała Innova Capital, razem ze swoimi mniejszościowymi współinwestorami, zbyła posiadane udziały w ramach większej transakcji, w której Triton Fund IV, większościowy inwestor w Grupie Flokk, sprzedał cztery spółki portfelowe, w tym: Assemblin, EQOS, Flokk i Unica, do nowo utworzonego podmiotu, jakim jest Triton IV Continuation Fund (TIV CF).

Dla przypomnienia, w lipcu 2017 r. Innova Capital nabyła 74% udziałów w Profim, firmie będącej liderem na rynku siedzisk biurowych. Następnie w kwietniu 2018 r. Profim został przejęty przez Flokk, w wyniku czego Innova stała się prawie 20% udziałowcem w powiększonym podmiocie. Po kolejnych przejęciach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii Grupa Flokk umocniła swoją pozycję niekwestionowanego lidera na rynku europejskim, oferując szereg nagradzanych, zrównoważonych produktów oraz zarządzając w pełni kompleksowym portfolio marek, w tym: HÅG, RH, BMA, RBM, Giroflex, Offecct, Profim, 9to5 Seating i Connection.

Jak komentowana jest transakcja?

Minione 5 lat z Profim i Flokk było imponującą podróżą biznesową. Po raz kolejny spółka portfelowa Innova stała się ponadregionalnym liderem, dzięki wysoce synergicznej serii transakcji M&A i dobrze przeprowadzonej integracji. Jestem bardzo wdzięczny założycielom Profim za ich zaufanie i nieustające wsparcie w tej złożonej, międzynarodowej konsolidacji – powiedział Andrzej Bartos, Senior Partner w Innova Capital, reprezentujący fundusz w radzie dyrektorów Flokk. Po czym dodał: Chciałbym również podziękować i pogratulować zespołowi zarządzającemu Flokk, a także naszym partnerom z Triton za owocną współpracę i udane partnerstwo.

W imieniu zarządu Flokk, chciałbym podziękować całemu zespołowi Innova Capital za wsparcie i doradztwo w udanym procesie integracji z Profim oraz przy okazji dalszych przejęć – tak skomentował transakcję sprzedaży udziałów Lars Røiri, dyrektor generalny Grupy Flokk.

Z kolei Ryszard Rychlik, jeden z założycieli i prezes Zarządu Profim do momentu przejęcia spółki przez Innova podkreślił: Innova Capital umożliwiła stopniową sukcesję udziałowców w Profim i umiejętnie przeprowadziła atrakcyjne połączenie biznesowe z Flokk, co stanowi potwierdzenie wysokich kompetencji firmy w zakresie międzynarodowych konsolidacji.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa marka w portfolio Flokk

Sprzedaż Flokk oznacza też zamknięcie funduszu Innova/5, instrumentu inwestycyjnego utworzonego przez Innova Capital w 2010 r.

Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity działającym w Polsce i inwestującym w wykupy większościowe w średniej wielkości przedsiębiorstwach prowadzących działalność w Europie Środkowej i Wschodniej. Od momentu powstania w 1994 roku, fundusz zainwestował 1,2 mld euro w prawie 70 firm zlokalizowanych w 10 krajach regionu. Innova została uznana przez Polskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital (PSIK) za PE Firma Zarządzająca Roku 2020.