Newsroom

IKEA kończy 80 lat

Ingvar Kamprad.

IKEA kończy 80 lat

IKEA obchodzi w tym roku 80. rocznicę powstania. To okazja do przybliżenia historii marki i sylwetki założyciela IKEA Ingvara Kamprada.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

By uczcić 80. urodziny Muzeum IKEA w Älmhult otwiera dwie zupełnie nowe wystawy: IKEA Poprzez Wieki i Hej Ingvar! Pierwsza z nich to przede wszystkim retrospekcja, bohaterem drugiej jest założyciel koncernu Ingvar Kamprad. Nowe ekspozycje zapewniają unikalny wgląd w długą historię marki i przedstawią postać twórcy IKEA.

Historia IKEA i Ingvara Kamprada opowiedziana na nowo

Ingvar Kamprad rozpoczął swoją karierę sprzedając długopisy i zapałki w południowej szwedzkiej prowincji Småland w 1943 roku. Od tego czasu IKEA stała się jedną z najbardziej kultowych szwedzkich marek – z miejscem w domach na całym świecie. Aby podkreślić tę wyjątkową podróż, Muzeum IKEA w Älmhult zostało ponownie uruchomione z dwiema nowymi wystawami.

ZOBACZ TAKŻE: 80 lat IKEA – 60 lat w Polsce

IKEA Poprzez Wieki zabiera odwiedzających w podróż w czasie i opowieść o historii firmy – od lat 50. do dziś. Przede wszystkim odwiedzający mogą odkryć, jak IKEA zmieniała się jako marka. Podobnie jest w przypadku jej funkcji: centrum designu i wyznacznika trendów w ciągu ostatnich 80 lat. Ponadto mogą się także przekonać, jak IKEA wpływała i reagowała na wpływy głównych trendów różnych epok.

Jedna z najważniejszych szwedzkich marek

Według Matsa Nilssona, kuratora wystawy w Muzeum IKEA, marka zarówno ukształtowała, jak i została ukształtowana przez historię Szwecji i współczesność.

Większość ludzi ma jakiś związek z IKEA. Wielu z nas żyje z meblami, tekstyliami, lampami i innymi elementami wyposażenia domu IKEA od dzieciństwa. Przedstawienie niewielkiej części tego – a także rozwoju firmy w dobrych i złych czasach – było niezwykle pouczające i przyjemne – powiedział Mats Nilsson, kurator wystawy w Muzeum IKEA.

Ingvar Kamprad – biografia intymna

Druga wystawa, Hej Ingvar!, oferuje bardziej intymne, osobiste spojrzenie na życie Ingvara Kamprada. Dzięki wcześniej niepublikowanym wywiadom odwiedzający mogą lepiej zrozumieć człowieka stojącego za fenomenem, jakim jest IKEA. Rozmówcy to byli pracownicy, legendy IKEA oraz starzy przyjaciele i znajomi.

W tej wystawie postanowiliśmy skupić się na zdecydowanym i niekonwencjonalnym sposobie prowadzenia biznesu i kierowania firmą przez Ingvara Kamprada. Był nieustraszonym, zaangażowanym liderem, który zawsze dostrzegał ludzi wokół siebie. Chcemy podkreślić osobowość, kreatywność i siłę napędową, która położyła podwaliny pod wiodący na świecie sklep meblowy – oznajmiła Anna Sandberg Falk, kurator wystawy w Muzeum IKEA.

Osiem dekad historii – Ingvar Kamprad i IKEA

Ponowne otwarcie Muzeum IKEA w Älmhult odbyło się 15 czerwca. To miejsce, w którym odwiedzający mogą świętować 80 lat historii mebli IKEA.

Muzeum IKEA.
Muzeum IKEA. Fot. Biuro prasowe IKEA.

Osiemdziesiąt lat wizjonerskiego projektowania i niezachwianego zaangażowania w tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi ukształtowało IKEA w globalną ikonę, mieszkającą w sercach i domach ludzi na całym świecie. Upamiętniając ten kamień milowy, nowe wystawy w Muzeum IKEA oferują urzekającą podróż w czasie, odsłaniając transformację marki IKEA i niezwykłe życie naszego założyciela Ingvara Kamprada. Od naszych skromnych początków do momentu, w którym staliśmy się wyznacznikiem trendów, w równym stopniu wpływaliśmy na otaczający nas świat, co byliśmy przez niego kształtowani. Dołącz do nas, świętując 80 lat wspólnych wspomnień, inspiracji i trwałego dziedzictwa IKEA – podsumowała Belén Frau, Global Communication Manager w Ingka Group (największy detalista IKEA).

ZOBACZ TAKŻE: Historia IKEA – 60 lat w Polsce

O Muzeum IKEA

Otwarcie Muzeum IKEA odbyło się w 2016 roku, a towarzyszyła mu wystawa „Historia IKEA – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”. Muzeum IKEA mieści się w oryginalnym budynku pierwszego sklepu IKEA, który funkcjonował od 1958 roku w Älmhult w Szwecji. Placówka obejmuje wystawę główną podzieloną na cztery sekcje: Nasze Korzenie, Demokratyczny Design, Hej Ingvar! oraz IKEA Poprzez Wieki. Muzeum obejmuje również kilka wystaw czasowych, a także restaurację i sklep.