Newsroom

80 lat IKEA – 60 lat w Polsce

Raport „Made in Poland” pokazuje wpływ IKEA na polską gospodarkę i społeczeństwo.

80 lat IKEA – 60 lat w Polsce

28 lipca 1943 roku zarejestrowana została firma IKEA. 80 lat IKEA na świecie to sześć dekad obecności w Polsce. Mówi o tym publikacja „Made in Poland”, która pokazuje wpływ IKEA na polską gospodarkę i społeczeństwo.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, zaczynał od handlu piórami, zegarkami i nylonowymi pończochami. Ostatecznie jednak postanowił skupić się na handlu meblami. Szwedzcy producenci nie byli w stanie sprostać Kamprada, dlatego postanowił poszukać dostawców gdzie indziej. W styczniu 1961 roku założyciel IKEA przyjechał do Warszawy – w Polsce spędził tydzień wypełniony spotkaniami i wizytami w fabrykach.

Zaczęło się 60 lat temu

To właśnie wtedy przekonał się, że Polska dysponuje znacznie większymi możliwościami biznesowymi, niż sobie wyobrażał. Podczas tej wizyty złożono zamówienie na krzesła, stoły i tkaniny meblowe. W ten sposób – zarówno przed IKEA, jak i przed polską branżą meblarską – otworzyły się nowe możliwości.

Nikt wtedy zapewne nie przypuszczał, że IKEA znajdzie w Polsce jednego ze swoich najważniejszych partnerów. Firma od ponad sześciu dekad produkuje w Polsce meble, a pierwsze jej sklepy działają tutaj już od 30 lat. Najnowsza spółka – Ingka Investments Renewable Energy – powstała w 2022 roku i skupia się na inwestowaniu w OZE, a także wytwarzaniu oraz sprzedaży energii.

Działalność IKEA w Polsce

Aktualnie w Polsce działa 12 podmiotów mających swoje korzenie w IKEA, ale ta rodzina stale się powiększa. Są to m.in.:

  • IKEA Retail – w Polsce zarządza 11 sklepami IKEA, 68 punktami odbioru zamówień (w tym punktami mobilnymi), 7 Studiami Planowania oraz Punktem Planowania IKEA.
  • Ingka Centres – odpowiada za obsługę centrów handlowych (miejsc spotkań) i współpracuje z ok. 1600 partnerami
  • IKEA IT Service Desk – pomaga tworzyć lepsze warunki codziennego życia ludzi, których dotyczy działalność IKEA.
  • Ingka Business Service Center (BSC) – odpowiada za świadczenie usług finansowych i kadrowych dla podmiotów Grupy Ingka w całej Europie.
  • IKEA Distibution Center – zarządza Centrum Dystrybucyjnym w Jarostach, a także odpowiada za zabezpieczenie operacji wraz z Operatorami Logistycznymi w innych lokalizacjach w Polsce (Siechnice i Wiskitki
  • Ingka Investments Renewable Energy Poland – podejmuje inwestycje na polskim rynku energetycznym, realizowane za pośrednictwem powiązanych spółek, prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii.
  • IKEA Industry – producent mebli i elementów z drewna oraz płyty wiórowej, działający w 16 zakładach w 8 różnych lokalizacjach.
  • IKEA Purchasing Services – biuro przedstawicielskie, będące łącznikiem między dostawcami a innymi częściami organizacji IKEA na całym świecie. Współpracuje ze 128 polskimi dostawcami i 57 przewoźnikami.
  • IKEA Development Center Poland – odpowiada za rozwój produktów, ich inżynierię oraz kontrolę procesu projektowego.

IKEA powstała w Polsce

Ingvar Kamprad zwykł mawiać, że IKEA powstała w Polsce. Początek tej długiej historii miał miejsce w 1961 roku, kiedy złożył pierwsze zamówienie na zakup krzeseł Ögla w fabryce w Radomsku. Obecnie Polska jest jednym z największych partnerów biznesowych firmy w Europie. Jest drugim co do wielkości krajem produkującym meble i artykuły wyposażenia wnętrz dla IKEA. Rocznie prawie 20% światowej produkcji IKEA pochodzi z Polski (w przypadku mebli drewnianych odsetek ten wynosi 50%).

IKEA: 60 lat obecności w Polsce.
IKEA: 60 lat obecności w Polsce. Źródło: IKEA.

W 12 spółkach z korzeniami IKEA w Polsce pracuje ponad 17 tys. pracowniczek i pracowników. Staż pracy w firmie wynosi średnio 7,5 roku. Tylko w IKEA Retail, czyli spółce odpowiedzialnej m.in. za sklepy, zatrudnionych jest 5,7 tys. osób. Spośród nich 58% stanowią kobiety, a 42% mężczyźni. Na stanowiskach kierowniczych kobiety i mężczyźni stanowią równo po 50%, natomiast w kadrze zarządzającej kobiety stanowią aż 72%.

IKEA w Polsce inwestuje też w OZE

Najnowsza spółka IKEA w Polsce – Ingka Investments Renewable Energy, prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii. Aktualnie zarządza 6 farmami wiatrowymi, co daje 180 MW aktywów OZE, które zostały zakupione za wartość 800 mln zł. W 2022 roku spółka nabyła kolejne 92 MW aktywów, o wartości 900 mln zł, które są obecnie w budowie. Składają się na nie farma wiatrowa i park solarny.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA kończy 80 lat

Firma poszukuje także aktywnie możliwości powiększania i optymalizacji swojego portfolio. Uzyskana we wrześniu 2022 roku koncesja na obrót energią elektryczną umożliwia bezpośrednią sprzedaż energii odnawialnej wytwarzanej z własnych źródeł do łańcucha dostaw. IKEA cały czas produkuje więcej energii odnawialnej niż zużywa cała Grupa Ingka w Polsce. Wszystkie te działania zbliżają firmę do osiągnięcia celu pozytywności klimatycznej (net zero) do 2030 roku.