Newsroom

IKEA Janki ma już 30 lat

IKEA Janki obchodzi 30-lecie.

IKEA Janki ma już 30 lat

Mało kto wie, że to w IKEA w Jankach testowano rozwiązania, które później z powodzeniem wprowadzano w kolejnych sklepach w kraju. Jakie zmiany przeszedł sklep i jak świętuje 30. urodziny?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Sierpień to miesiąc, w którym IKEA Janki obchodzi jubileusz 30-lecia działalności na warszawskim i polskim rynku. Z tej okazji firma postanowiła w całości przejść na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Prace już ruszyły. Świętowaniu towarzyszą również liczne atrakcje dla klientów i ich pociech. Wielkie obchody 30-tych urodzin sklepu IKEA w Jankach wystartowały 7 sierpnia.

Sklep IKEA Janki działa od 3 dekad

Wszystko zaczęło się dokładnie 25 sierpnia 1993 roku, w dniu, w którym IKEA Janki po raz pierwszy przyjęła klientów. Punkt był jednocześnie trzecim sklepem IKEA w Polsce. Jeden istniał już w centrum miasta w Al. Jerozolimskich (otwarcie 1992), a drugi – w Gdańsku (otwarcie kwiecień 1993). W latach transformacji systemowej szwedzki sklep z wyposażeniem wnętrz wzbudził spore zainteresowanie Polaków. W ciągu pierwszych pięciu dni sklep w Jankach odwiedziło ok. 75 tys. gości. 10 bezpłatnych autobusów IKEA przewiozło ok. 21 tys. osób, a dzięki 170 taksówkom, wynajętym na koszt firmy, sklep odwiedziło kolejnych 1500 klientów. Oczekujących w kolejkach poczęstowano 1 toną cukierków i wręczono im 5 tys. kwiatów, którymi były żółte gerbery.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA kończy 80 lat

Od tamtego momentu mija właśnie 30 lat, a więzi IKEA z Polską oraz z rynkiem warszawskim są silniejsze niż kiedykolwiek. Co więcej – co piąty produkt IKEA na świecie produkowany jest w polskiej fabryce. Natomiast 5,5 mln domów w Polsce wyposażonych jest w produkty IKEA. Dziś klienci w Warszawie mogą odwiedzać dwa sklepy (w Jankach i na Targówku). Mają do wyboru dwa Studia planowania i zamówień IKEA (w CH Wola Park i w Westfield Mokotów). Mogą też korzystać z Punktu Planowania IKEA (Ursus).

To jednak nie wszystko – marka przez cały czas chce odpowiadać na rosnące potrzeby konsumentów. Dlatego obecnie rozwija się w kierunku omnikanałowym. To w IKEA oznacza dawanie klientom opcji wyboru najwygodniejszego dla nich miejsca i sposobu zakupów, w sklepie, czy online i zamawianych z dostawą czy też do własnego odbioru.

IKEA Janki: produkty, testy, klienci

Niewiele osób ma tego świadomość, ale można powiedzieć, że sklep IKEA w Jankach był miejscem różnego rodzaju testów i nowych praktyk. To właśnie w nim testowano rozwiązania, które później z powodzeniem wprowadzano w kolejnych sklepach w kraju. Dziś IKEA w Jankach to modelowy sklep o powierzchni 25.355,66 m2. Jest niemal dwa razy większej aniżeli w chwili, gdy jego próg przekroczył pierwszy klient. Zanim jednak IKEA w Jankach osiągnęła obecny format, w ciągu 30 lat przeszła wiele zmian.

Początkowo IKEA w Jankach była parterowym budynkiem mieszczącym sklep, restaurację oraz magazyn na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W 2001 roku dokonano pierwszej przebudowy i dobudowano piętro, gdzie przeniesiono i rozwinięto restaurację oraz część ekspozycyjną. W 2019 roku sklep powiększono o Magazyn Zewnętrzny IKEA.

Inwestycje w Jankach

Podczas 30 lat obecności IKEA w Jankach na rynku dokonało się wiele zmian nie tylko w szwedzkiej marce, ale również w domach, w Polsce, na świecie, a także w podejściu IKEA do troski o środowisko i planetę. Dlatego zmieniając się firma postawiła sobie ambitne cele. W ramach strategii zrównoważonego rozwoju IKEA chce stać się firmą przyjazną dla klimatu między innymi poprzez wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo stara się, aby dostawy do klientów IKEA były możliwie jak najbardziej przyjazne ludziom i środowisku. Już dziś około 60% dostaw do klientów realizowanych w Warszawie to dostawy niskoemisyjne.

Obchody 30. urodzin stały się zatem wyjątkową okazją do podkreślenia zaangażowania sklepu IKEA w Jankach w działania na rzecz poprawy stanu środowiska. Obchody zaczęto już w czerwcu poprzez rozpoczęcie prac modernizacyjnych, których celem jest obniżenie śladu węglowego. Inwestycje rozpoczęte w sklepie obejmują wymianę central wentylacyjnych oraz zmianę źródła ciepła: z gazu na źródło bardziej przyjazne środowisku. Po przebudowie budynek chłodzony oraz ogrzewany będzie za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Dzięki temu sklep stanie się niezależny od paliw kopalnych i ograniczy emisję CO2.

Pierwszy taki sklep IKEA

Sklep w Jankach był też pierwszym sklepem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w którym IKEA na dachu magazynu zewnętrznego stworzyła domki dla pszczół. I tak, nieprzerwanie od czerwca 2021 roku, to rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia liczby tych niezwykłych owadów w środowisku i lepszego zapylenia roślin znajdujących się w promieniu do 5 km od budynku. Wszyscy odwiedzający IKEA mogą przez cały rok podejrzeć na żywo ciężką pracę owadów, dzięki specjalnym kamerom umieszczonym w ulach. Inicjatywa stworzenia domu dla zapylaczy to zasługa pracowników sklepu, wśród których wielu jest prywatnie związanych z pszczelarstwem.

W listopadzie 2021 roku IKEA wprowadziła Usługę Oddaj i Zyskaj, która pozwala klientom przekazywać używane produkty IKEA w zamian za bony na kolejne zakupy. Jednak to nie wszystko. Kupujący w sklepie IKEA w Jankach mogą też nabyć przedmioty z tzw. „drugiej ręki”. Produkty dostępne są w niższych, okazyjnych cenach, w Dziale Okazje na Okrągło.

IKEA w Jankach świętuje 30-lecie

Wspólne świętowanie jubileuszu trwa prawie miesiąc. W dniach 7 sierpnia – 2 września w sklepie i poza nim czekają na klientów liczne atrakcje, które mają podkreślić zarówno długą historię sklepu, jak i dynamiczne zmiany prowadzące do miejsca, w którym jest teraz.

Z okazji naszych 30-tych urodzin celebrujmy naszą długą historię i zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat, które nas ukształtowały. Zmieniło się wiele, ale jedno jest niezmienne – wciąż pozostajemy dobrym sąsiadem, a naszym celem jest dostarczanie warszawiakom sprawdzonych, funkcjonalnych rozwiązań do domu. Nie tylko w przystępnej cenie, ale też wykonanych z coraz bardziej zrównoważonych materiałów! Zapraszamy na naszą 30-kę! – mówi Monika Zielińska, dyrektorka Regionu IKEA w Jankach.

Na klientów czekają zatem otwarte warsztaty pszczelarskie, a dla miłośników fotografii experience box z instrukcją montażu urodzinowego tortu. W trakcie warsztatów dla najmłodszych  dzieci będą mogły poznać tajniki segregacji odpadów, zaprojektować własny mebel IKEA i zamienić się w eko-detektywa odgadując ekologiczne zagadki w sklepie. Marka włączy się również w rodzinny eko piknik w Falentach, który odbędzie się już 3 września.