Newsroom

IKEA dostarcza Ukrainie produkty warte 9 mln euro

Razem z UNHCR IKEA przekazała Ukrainie ponad 850 tys. produktów wyposażenia wnętrz.

IKEA dostarcza Ukrainie produkty warte 9 mln euro

To „największa operacja wsparcia kryzysowego, z jaką kiedykolwiek mieli do czynienia” w IKEA Retail Polska – ta wypowiedź pokazuje skalę akcji, ale też ogrom potrzeb Ukrainy.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

IKEA opublikowała bilans wsparcia Ukrainie. Ponad rok po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę, potrzeby w tym kraju są nadal ogromne i rosną z dnia na dzień w miarę przeprowadzania przez armię Putina kolejnych intensywnych ataków. W ścisłej współpracy z UNHCR, IKEA w ciągu ostatnich kilku miesięcy przekazała ponad 850 tys. produktów wyposażenia wnętrz, by wesprzeć ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i rodzinnych miejscowości.

Na czym polega pomoc oferowana przez IKEA Ukrainie?

Ponad rok po pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, szacuje się, że 13 milionów ludzi pozostaje wyrwanych ze swoich domów, w tym ponad 8 milionów uchodźców w całej Europie i ponad 5 milionów osób wewnętrznie przesiedlonych na terenie kraju – informuje Karolina Lindholm Billing, przedstawiciel UNHCR na Ukrainie. 

Darowizna obejmuje ponad:

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

  • 71 tys. materacy,
  • 75 tys. kompletów pościeli,
  • 86 tys. koców,
  • 99 tys. zestawów kuchennych,
  • 205 tys. poduszek.

Pomoc, będąca wspólnym wysiłkiem Inter IKEA Group i Ingka Group, ma łączną, szacunkową wartość detaliczną około 9 mln euro.

UNHCR jest nadal na miejscu, zapewniając kluczowe wsparcie w zakresie najpilniejszych potrzeb humanitarnych i pojawiających się wyzwań związanych z ochroną.

Łańcuch dostaw i fulfilment w organizacji pomocy

Wojna w Ukrainie to ludzka tragedia. Wiele podmiotów i organizacji musi współpracować, aby zapewnić pomoc humanitarną osobom przymusowo przesiedlonym. Biznes IKEA od początku inwazji wspiera organizacje takie, jak UNHCR, UNICEF i Save the Children. Nasze wsparcie pomocowe obejmowało zarówno darowizny pieniężne, jak i rzeczowe dla dzieci i ich rodzin – wyjaśnia Malin Pettersson Beckeman, Sustainability Engagement & Communications Manager Inter IKEA Group.

Marcin Majchrzak, zajmujący się realizacją zamówień dla klientów Grupy Ingka, największego detalisty IKEA, mówi, że firma zaczęła organizować logistyczne aspekty prac Ingka Group w zakresie wsparcia społeczności w sytuacjach kryzysowych kilka dni po rozpoczęciu wojny w 2022 roku. Do tej pory łącznie 23 rynki Ingka Group aktywnie przekazują produkty, aby wspierać mieszkańców Ukrainy uciekających do innych państw, a także osoby wewnętrznie przesiedlone na terenie kraju.

Bardzo wcześnie podjęliśmy decyzję o wsparciu ofiar wojny i wiedzieliśmy, że możemy wykorzystać nasze mocne strony w zakresie łańcucha dostaw i fulfilmentu – mówi Marcin Majchrzak.

Dzięki obecności w Europie Wschodniej, IKEA była w stanie wyprodukować, zabezpieczyć duże ilości produktów i polegać na wielu głównych firmach i dostawcach w łańcuchu dostaw, którzy współpracowali ze sobą, by zrealizować te dostawy.

To była jedna z najbardziej znaczących rzeczy, w jakich kiedykolwiek brałem udział – stwierdza Marcin Majchrzak.

Agata Czachórska, Country Sustainability Manager w IKEA Retail Poland, skąd pochodziła zdecydowana większość przesyłek na Ukrainę, nazywa tę akcję największą operacją wsparcia kryzysowego, z jaką kiedykolwiek mieli do czynienia.

Około 200 ciężarówek wypełnionych produktami i towarami z IKEA zostało przekazanych UNHCR do wykorzystania podczas ważnych działań pomocowych w Kijowie i we Lwowie.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe inicjatywy IKEA dla osób z Ukrainy

Jestem pełna wdzięczności dla współpracowników z różnych jednostek IKEA w Polsce, którzy byli zaangażowani w organizację tych pilnych darów, pracowali przy zamówieniach, kompletowaniu produktów, organizowaniu dostaw do magazynu centralnego i do Ukrainy, przygotowywaniu formalności i wypełnianiu dokumentów. Bez ich wkładu i tego, jak prowadzą tę niesamowitą „maszynę logistyczną”, nigdy nie dotarlibyśmy do ludzi w Ukrainie – mówi Agata Czachórska.