Design

Powstała reinterpretacja ikony designu

Fotel RM58 - reinterpretacja w wyniku współpracy marek noo.ma i Vzór.

Powstała reinterpretacja ikony designu

Jak poinformowała marka noo.ma, efektem jej współpracy z inną polską marką – Vzór – jest reinterpretacja fotela RM58.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Oficjalna informacja o tym, że noo.ma nawiązała niedawno współpracę z marką Vzór, która postawiła sobie za cel powoływanie do życia klasyków polskiego wzornictwa, pojawiła się 12 kwietnia. W efekcie połączenia sił obu marek powstała reinterpretacja jednej z ikon polskiego designu. Fotel RM58 został zaprojektowany w 1958 roku przez profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Romana Modzelewskiego.

Jak wyjaśnia noo.ma, zachęcając do bliższego poznania projektu, którego wersje prototypowe prezentują najbardziej uznane muzea na świecie: Fotel RM58 przez 50 lat nie został wdrożony do produkcji seryjnej, a do 2012 był nieznany dla szerszej publiczności. Odkryty przez dr Krystynę Łuczak-Surówkę, na stałe zagościł w programie wykładów o historii designu na warszawskiej ASP. Tam usłyszał o nim Jakub Sobiepanek, założyciel marki Vzór i postanowił uruchomić jego produkcję. Co ciekawe, fotel RM58 do wczesnych lat 2000 nie był prezentowany w opracowaniach na temat polskiego wzornictwa, natomiast w ciągu ostatnich 10 lat przeistoczył się w absolutną ikonę. Jego nazwa pochodzi od inicjałów twórcy Romana Modzelewskiego i roku powstania projektu: RM58.

Fotel RM58 to dzisiaj ikona designu. Przed laty docenił go sam Le Corbusier. Wersje oryginalne, prototypowe zakupiło m.in. Londyńskie Victoria & Albert Museum czy Muzeum Narodowe w Warszawie. Z kolei Muzeum Sztuki Współczesnej na świecie – MoMA w Nowym Jorku – cyklicznie kupuje fotele RM58 do swojego sklepu z designem.

ZOBACZ TAKŻE: noo.ma uruchomi sprzedaż stacjonarną i wejdzie na rynek USA

Jesteśmy dumni, a jednocześnie nieco onieśmieleni, mogąc włączyć do oferty noo.ma tak znakomity i uznany projekt, wyrastający z korzeni naszego rodzimego designu. Ponadczasowa forma fotela, zaprojektowana dokładanie 65 lat temu, będzie doskonałym uzupełnieniem współczesnych wnętrz, gdzie ważne są poszanowanie dla tradycji, kunszt wykonania i historyczne rzemiosło. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: rdzawej czerwieni i jasnego beżu, świetnie odnajdzie się zarówno wśród jaskrawych elementów otoczenia, jak i otoczony stonowanymi, naturalnymi materiałami – poinformowała marka.

Fotel RM58 w reinterpretacji marki noo.ma, we współpracy z marką Vzór, jest już dostępny w sprzedaży.