Newsroom

Czy nowa tarcza obejmie sklepy meblowe?

Jarosław Gowin. Fot. Krystian Maj/KPRM.

Czy nowa tarcza obejmie sklepy meblowe?

Rozporządzenie wydłużające ograniczenia do 18 kwietnia weszło w życie. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe pozostają zamknięte. Czy otrzymają wsparcie od rządu?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Gdy 7 kwietnia 2021 roku Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował, że obostrzenia zostaną utrzymane, dla wielkopowierzchniowych, detalicznych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2, oznaczało to tylko jedno – zamknięcie do 18 kwietnia.

ZOBACZ TAKŻE: Meblowy lockdown 3.0

W placówkach handlowych o mniejszej niż 2 tys. m2 powierzchni obowiązuje zasada zmniejszonej dopuszczalnej liczby klientów na każde 100 m2.

W większych sklepach, czyli o powierzchni powyżej 100 m kw może przebywać jedna osoba na każde 20 m2, a w sklepach mniejszych – jedna osoba na każde 15 m2.

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało 8 kwietnia opublikowane w Dzienniku Ustaw i dzisiaj – 9 kwietnia – weszło w życie.

Jakie były ostatnie decyzje dotyczące sklepów meblowych?

Cofnijmy się do 25 marca 2021 roku. Tego dnia, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali informacje o dodatkowych obostrzeniach. Wprowadzone przez rząd restrykcje objęły m.in. sklepy meblowe i budowlane. Rząd zdecydował, że od soboty 27 marca, przez kolejne dwa tygodnie, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, powyżej 2 tys. m2 będą zamknięte. 

Na kolejną konferencję, na której tym razem premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin informowali o przyszłości sklepów meblowych, nie trzeba było długo czekać. 1 kwietnia 2021 roku to data, którą warto zapamiętać, tak jak i decyzje rządu, które wtedy ogłoszono. Właśnie tego dnia minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin obiecał, że pomoc trafi do około 60 branż, w tym 16 nowych, a Tarcza Branżowa obejmie m.in. detaliczny handel meblami.

Na jaką pomoc mogą liczyć sklepy meblowe?

W II kwartale na liście firm objętych Tarczą Branżową ma znaleźć się ponad 60 branż. Wsparcie otrzyma 16 nowych sektorów, m.in. branża handlowa (sklepy elektroniczne, sportowe, meblowe, budowlane, kosmetyczne). Wartość tej pomocy to 7 mld złotych. 

Rząd zadecydował także o umorzeniu 100% subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0. dla dużych firm, zatrudniających ponad 249 pracowników. Przedsiębiorstwa te będą mogły skorzystać z programu pożyczek na pokrycie 75% poniesionych strat w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 r. Rząd przeznaczy na ten cel 17,5 mld złotych.

Przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w zakresie kosztów najmu powierzchni. W czasie obowiązywania zakazów prowadzenia działalności, obiekty handlowe o powierzchni 2.000 m2 otrzymają automatyczną obniżkę czynszu. Zapłacą o 80% mniej, a przez pierwsze trzy miesiące po ustaniu zakazu kwota opłat najmu będzie zmniejszona o 50%.

Jakie będzie wsparcie z tarczy?

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku drugiej i trzeciej fali pandemii COVID-19 jest skierowana do firm prowadzących działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności. Instrumenty wsparcia mają być rozszerzone o kilkanaście kodów PKD, w tym: 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii to:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS za określone miesiące – płatnicy składek nie muszą opłacać składek ubezpieczeniowych za siebie ani za zatrudnionych ubezpieczonych, a w przypadku ich opłacenia, składki są im zwrócone,
  2. Świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – świadczenie wynosi każdorazowo 2080 zł i jest przyznawane co miesiąc,
  3. Dotacja do 5 tys. zł – mikro- i mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności,
  4. Dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników – świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez łączny okres 3 miesięcy i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego odprowadzane są składki ZUS.

Aby otrzymać wsparcie, trzeba także wykazać spadek przychodów na poziomie 40% w odpowiednim okresie porównawczym, co do zasady r/r albo m/m.