Newsroom

Czy lockdown obejmuje sklepy meblowe?

1970049641

Czy lockdown obejmuje sklepy meblowe?

 
Po listopadowym zamknięciu salonów meblowych o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw., podobnie jak tych znajdujących się w galeriach handlowych, branża meblarska z niepokojem przyjęła informację o planach wprowadzenia lockdownu od 28 grudnia 2020 r. Zbyt świeże są wspomnienia problemów, z którymi borykał się handel meblami w Polsce, opisanych w kilku artykułach:
 

 Rząd stawia meble pod ścianą 

„Czy rząd przywróci działanie sklepów meblowych?” 

Agata, IKEA, Jysk – co zawiera ich oświadczenie? 

Reklama
banner-przewodnik-architekta-300x250

„Jak długo sklepy meblowe pozostaną zamknięte?” 

Jest decyzja odnośnie sklepów meblowych 

„Pierwsze komentarze o ponownym otwarciu sklepów” 

Tymczasem lockdown stał się faktem. Ogłoszona przez rząd kwarantanna narodowa potrwa od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Jednym z ważnych punktów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jest ten dotyczący funkcjonowania centrów handlowych.

Otwarte pozostają m.in. sklepy meblowe i budowlane.

 
Zgodnie z rozporządzeniem, do dnia 17 stycznia 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży m.in. artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli.
 
Rządzący nie zdecydowali się więc na kolejne zamknięcie sklepów meblowych.
 

Zgodnie z rozporządzeniem, osoby przebywające w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. m kw. muszą nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

W obiektach i placówkach handlowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. (w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m kw.), zaś 1 osoba na 15 m kw. – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług większej niż 100 m kw.