Newsroom

Czy lockdown obejmuje sklepy meblowe?

1970049641

Czy lockdown obejmuje sklepy meblowe?

Jakie zmiany i ograniczenia będą obowiązywać na terenie Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.? Czy sklepy meblowe pozostaną otwarte?

Po listopadowym zamknięciu salonów meblowych o powierzchni przekraczającej 2 tys. m2, podobnie jak tych znajdujących się w galeriach handlowych, branża meblarska z niepokojem przyjęła informację o planach wprowadzenia lockdownu od 28 grudnia 2020 r. Zbyt świeże są wspomnienia problemów i ograniczenia, z którymi borykał się handel meblami w Polsce, opisanych w kilku artykułach:

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Tymczasem lockdown i ograniczenia stały się faktem. Ogłoszona przez rząd kwarantanna narodowa potrwa od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Jednym z ważnych punktów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jest ten dotyczący funkcjonowania centrów handlowych.

Otwarte pozostają m.in. sklepy meblowe i budowlane.

Zgodnie z rozporządzeniem, do dnia 17 stycznia 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni powyżej 2 tys. m2 ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży m.in. artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli.

Rządzący nie zdecydowali się więc na kolejne zamknięcie sklepów meblowych.

Zgodnie z rozporządzeniem, osoby przebywające w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. m2 muszą nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

W obiektach i placówkach handlowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. (w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2), zaś 1 osoba na 15 m2 – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług większej niż 100 m2.