Webinary

Webinar: Jak obliczyć ślad węglowy firmy?

Jak obliczyć ślad węglowy firmy?

Webinar: Jak obliczyć ślad węglowy firmy?

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo policzyć ślad węglowy generowany przez przedsiębiorstwo, którym zarządzasz? 17 stycznia 2024 r. weź udział w webinarze KIG i ING Banku Śląskiego i oblicz ślad węglowy Twojej firmy!

Reklama
Lectra banner śródtekstowy 7500x100 16.02.-15.03.2024

Poznanie śladu węglowego to pierwszy krok w budowaniu i wdrażaniu strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Firmy działają w ten sposób ze względów środowiskowych, ale także z przyczyn czysto biznesowych. Bezpłatny webinar KIG oraz ING Banku Śląskiego odbędzie się 17 stycznia 2024 r. o godz. 10.00. Podczas webinarium dowiesz się, czym jest ślad węglowy. Eksperci wyjaśnią też, jak budować swoją przewagę w zakresie konkurencyjności klimatycznej. Co więcej, nauczysz się, jak działa kalkulator śladu węglowego, jakie dane należy przygotować i jak zaplanować obliczenia.

Ślad węglowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania. Wlicza się w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem.

Jak ograniczyć ślad węglowy firmy?

Ograniczając swój ślad węglowy, firmy mogą liczyć na szereg innych korzyści. Po pierwsze – zmniejszenie kosztów, które wynikają z obniżenia zużycia energii, po drugie – dostęp do lepszych warunków finansowania. Po stronie korzyści należy też wymienić wdrożenie innowacji (np. poprzez digitalizację procesów). Ponadto, coraz częściej partnerzy biznesowi, kontrahenci czy klienci będą pytali firmy o to, jaki ślad węglowy generują. Będą sprawdzać emisyjność swoich dostawców – nawet małych podmiotów, które nie są zobowiązane do raportowania takich danych.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

W trakcie eksperckiego webinarium dowiesz się:

  • Czym jest ślad węglowy i dlaczego może być ważny dla Twojej firmy;
  • Czym jest ślad węglowy w zakresie 1, 2 i 3;
  • Jak zbudować konkurencyjność klimatyczną firmy;
  • Jak samodzielnie obliczyć ślad węglowy Twojej firmy w narzędziu bezpłatnie udostępnionym przez ING Bank Śląski;

Prelegenci webinarium

W ramach wydarzenia organizator zaplanował również sesję Q & A z ekspertami.

Rafał Smuga – Senior Expert Innovation Lead, service designer w zakresie wdrażania nowych usług i produktów dla klientów. Zaangażowany we wdrażanie zrównoważonych rozwiązań, wspierających rozwój oraz transformację małych i średnich firm. Promotor podejścia data-driven, czyli uwzględniania danych podczas podejmowania decyzji biznesowych.

Sebastian Piórek – Product Owner, service designer oraz mentor od ponad 15 lat związany z ING. Pracował w różnych jednostkach organizacji, gdzie zdobył doświadczenie w projektach e-commerce, regulacyjnych, a także dotyczących zrównoważonego rozwoju i ESG. Od 2014 roku w roli Product Ownera, który lubi eksperymentować i łączyć różne podejścia (takie jak design thinking, lean startup, futures thinking), aby przyspieszyć proces projektowania i wdrażania usług.

Mikołaj Potocki – doświadczony manager w obszarach zmian klimatu, zarządzania ryzykiem oraz systemów zarządzania. Wspiera firmy w zarządzaniu ich wpływem na klimat m.in. analizie śladu węglowego organizacji i produktów, LCA, EPD, audytach ESG, zrównoważonym łańcuchu dostaw oraz w zrównoważonych zakupach. Z racji pełnionych funkcji i doświadczenia, posiada wiedzę związaną z ogólnym funkcjonowaniem systemów certyfikacji w różnych sektorach gospodarki. Ma doświadczenie z wymaganiami prawnymi w zakresie zmian klimatycznych, ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej biznesu.

Zapisz się na webinar.

Kalkulator: ślad węglowy firmy

Kalkulator śladu węglowego został bezpłatnie udostępniony przez partnera webinarum – ING – w serwisie Firmove.pl. Narzędzie powstało we współpracy z Fundacją Climate Strategies Poland. Fundacja ta zajmuje się liczeniem śladu węglowego firm i miast, strategiami dekarbonizacji, edukacją klimatyczną oraz działaniami na rzecz rzetelnego informowania o zmianie klimatu.

Do kalkulatora trzeba wpisać m.in. dane rejestrowe firmy, branżę w której działa, obroty, powierzchnię użytkową, zużycie energii elektrycznej, ciepła i paliw – do produkcji, ogrzewania i do samochodów.

Po uzupełnieniu niezbędnych danych, firma uzyska raport, w którym znajdzie wiarygodne informacje na temat swojej emisyjności w Zakresie 1 i 2 (zgodnie z Protokołem GHG – Greenhouse Gas Protocol – czyli standardem raportowania emisji gazów cieplarnianych).

Z kalkulatora może za darmo skorzystać każda firma, bez względu na wielkość czy branżę, w której działa. Co ważne, jest on dostępny dla wszystkich – nie tylko dla klientów ING. Wystarczy założyć konto w serwisie Firmove.pl.

Narzędzie jest dostępne na stronie: kalkulator śladu węglowego. Naucz się, jak działa kalkulator – zrób to dla środowiska i dla zachowania własnej konkurencyjności.